تلاش روسیه و آلمان برای کاهش تحریم‌های ایران

۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰:۱۱
کد خبر: ۶۴۶۳۳۶
استاد ژئوپلیتیک دانشگاه گفت: اروپایی‌ها خصوصا روس و آلمان در حال انجام اقداماتی هستند که تا حدی از تحریم‌های ایران کاسته شود تا فعالیت اقتصادی را انجام دهد.

تلاش روس و آلمان در کم کردن تحریم های اقتصادی ایران - ایسنا نوشت: عبدالرضا فرجی‌راد استاد ژئوپلیتیک دانشگاه در ارزیابی خود از به نوعی عقب نشینی آمریکا در پیش نویس قطعنامه تحریمی گفت‌: در چند ماه گذشته شخص وزیر خارجه آمریکا تلاش‌های زیادی کرد از طریق تهدید و تطمیع کشور‌های عضو شورای امنیت سازمان ملل را راضی کند تا قطعنامه تحریمی ایران تصویب شود، اما موفق نشد.
وی تصریح کرد: شاید یکی از دلایل کنارگذاشتن برایان هوک همین مساله باشد لذا مساله قطعنامه را عقب انداختند تا مذاکرات بیشتری با اروپایی‌ها انجام دهند اگر نتوانند موفق شوند شکست بزرگ دیگری در آستانه انتخابات آمریکا متوجه آن‌ها می‌شود. در واقع یک شکست برای آن‌ها خروج از برجام بوده و شکست دیگر همین مساله تحریم‌ها است که برای آمریکا به هیچ وجه خوب نیست.
این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همچنین بیان کرد: البته اروپایی در حال انجام اقداماتی هستند به ویژه روس‌ها و آلمانی‌ها تا اگر امکان‌پذیر باشد تاحدی از تحریم‌ها کاسته شود و اجازه دهند ایران فعالیت‌های اقتصادی را انجام دهد.
فرجی راد ادامه داد: از سوی دیگر بحث مذاکره در ۱+۵ که احتمالا آمریکا هم حضور داشته باشد منظور این‌ها است که قبلا هم چنین چیزی مطرح شده بود، باید بدانیم آمریکا تصور می‌کرد با فشار‌های تحریمی می‌تواند ایران را تسلیم کند، اما موفق نشد.
سفیر پیشین کشورمان در نروژ افزود: اکنون که نزدیک انتخابات آمریکا است ترامپ هیچ دستاوردی تاکنون به دست نیاورده و تصور می‌کند شاید مذاکرات به نتیجه‌ای برسد لذا به نظر می‌رسد در این شرایط آمریکایی‌ها هستند که در قبال ایران کوتاه آمده‌اند.
وی اظهار کرد: باید یک هفته صبر کنیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد اروپایی‌ها به ویژه آلمان‌ها دارند تلاش‌هایی را انجام می‌دهند تا حدودی تحریم‌ها کم شود. ممکن است صحبت‌هایی در سطح کارشناسی انجام شود که احتمالا در مورد تحریم‌های تسلیحاتی این مساله تاثیرگذار باشد.
فرجی‌راد خاطرنشان کرد: برای این که این مساله قطعی شود باید یک هفته صبر کرد، روس‌ها و آلمان‌ها تلاش خود را انجام می‌دهند حتی وزیر خارجه آلمان به مسکو سفر کرد؛ لذا در تلاش هستند تا نقاط مشترک پیدا کرده و با آمریکایی‌ها مطرح کنند.


برچسب ها: تحریم

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha