مجید سانکهن: باید به دنبال تربیت نویسندگان توانمند باشیم

۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۴۵:۰۱
کد خبر: ۶۴۶۲۳۷
دسته بندی‌: فرهنگی ، عمومی
یک نویسنده کتاب گفت: باید به دنبال تربیت افراد توانمند باشیم و این فرصت را به آنان بدهیم تا به خلق آثار جدید و ارزشمند بپردازند، از سوی دیگر برخی از افراد که به تکرار رسیده‌اند را از دور خارج کنیم تا فضا برای نویسندگان جوان فراهم شود.

مجید سانکهن: باید به دنبال تربیت نویسندگان توانمند باشیممجید سانکهن در گفت‌وگو با پیرامون سرانه مطالعه در کشور گفت: پایین بودن سرانه مطالعه در زمان قرنطینه و شیوع بیماری کرونا نشان می‌دهد که مشکلات حوزه فرهنگی ریشه در عوامل گوناگون دارد.

وی به تلاش‌های انجام شده برای افزایش سرانه مطالعه اشاره و ابراز کرد: برخی از بخش‌های فرهنگی تلاش فراوانی برای افزایش سرانه مطالعه انجام دادند که از جمله آن‌ها می‌توان به رویکرد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس اشاره کرد که فایل‌های خود را به صورت رایگان در اختیار مخاطبان قرار داد، فایل‌هایی که تا پیش از این دسترسی به آن‌ها نیازمند نامه نگاری‌ها و زمان بسیار بود.

وی در همین راستا اظهار کرد: تدبیر برخی از انتشاراتی‌ها برای ارائه خدمات متنوع جهت دسترسی آسان مخاطبان به خرید و یا مطالعه کتاب به صورت هدیه در فضای مجازی بسیار خوب بوده، اما باید اعتراف کرد که هیچ یک از این ترفند‌ها نتوانسته شرایط را برای افزایش سرانه مطالعه فراهم کند.

سانکهن استفاده از فضای مجازی برای گسترش سرانه مطالعه را مقوله‌ای جدید، اما جالب و تاثیرگذار دانست و افزود: فضای مجازی به عنوان مولفه‌ای جدید و تا حدودی تاثیرگذار توانسته تسهیلگر ارتباط بین ناشر و مخاطب باشد، با این حال این سیستم جوان نیازمند زمان بیشتری برای همه گیر شدن است.

این نویسنده کتاب پیرامون توجه و رعایت برخی اصول کلیدی جهت پیشرفت در عرصه نویسندگی و افزایش سرانه مطالعه اظهار کرد: نویسندگان علاوه بر ذوق، علاقه و پتانسیل به گزینه‌های مهم‌تری همچون تجربه و مسلط بودن به ابزار و تکنیک‌های نویسندگی نیازمند هستند، علاوه بر این باید به نویسندگان نوقلم فرصت داد تا تجربه کنند و در کنار آموزش تکنیک‌های نگارش به کسب تجربه مبادرت بورزند تا چرخه ناقص و معیوب نویسندگی ترمیم شود، البته باید این امر را نیز در نظر گرفت حد فاصل آموزش نویسندگان با تجربه و ارائه محتوا‌های با ارزش یک ریزش مخاطب را در پیش خواهد داشت.

وی مطالعه و تجربه را دو عنصر مهم تشکیل دهنده یک نویسنده خوب دانست و تاکید کرد: تجربه یکی از ارزشمندترین عناصری است که در حوزه نویسندگی می‌توان از آن یاد کرد در کنار آن مطالعه، تجربه و افزایش اطلاعات نیز کاربرد فراوانی برای یک نویسنده دارد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha