بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ بازگشت شاخص به کانال یک میلیون واحدی

۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۳۳:۰۲
کد خبر: ۶۴۵۹۲۲
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
شاخص بورس و اوراق بهادار در هفته ای که گذشت با روند نزولی به کار خود پایان داد و به کانال یک میلیون واحدی بازگشت.

بررسی روند هفتگی شاخص بورس و اوراق بهادار نشان می‌دهد که در هفته اخیر شاخص با اُفت و خیز فراوانی همراه بوده است و تصمیمات مسئولان تاثیر به سزایی بر بازار داشته است.
 
 روز یک شنبه ۱۹ مرداد شاخص کل بورس با رشد بیش از ۴۵ هزار واحدی به عدد ۲ میلیون و ۷۹ هزار و ۴۴۵ واحدی دست یافت، شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۳ هزار و ۱۶۶ واحدی به عدد ۵۳۵ هزار و ۲۴ واحد رسید.
 
روز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه در آغاز معاملات بازار با بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان معامله بیش از ۱۹ هزار واحد رشد کرد، اما با تکذیب خبرعرضه دارا دوم با رشد جدی عرضه مواجه شد و شاخص تا منفی ۶۳۰۰ واحد کاهش پیدا کرد.
 
 بر این اساس شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات امروز با بیش از ۶۳۰۰ واحد افت به عدد ۲ میلیون و ۷۲ هزار و ۱۴۷ واحد رسید.
 
شاخص کل هم وزن نیز کاهشی بیش از ۷۱۰۰ واحد را نشان می‌دهد و به عدد ۵۲۶ هزار واحدی رسیده است.
 
عرضه‌ها در بازار از آنجا رشد پیدا کرد که خبر‌های عرضه صندوق ETF دارا دوم که متشکل از شرکت‌های پالایشی بود، تکذیب شد.
 
سه شنبه ۲۱ مردادماه نیز شاخص کل بورس در شروع معاملات با ریزش ۴۰ هزار واحدی رو به رو شد و اکثر گروه‌ها با اُفت همراه بودند.
 
این روند نزولی تا زمان بسته شدن بازار ادامه پیدا کرد و با ریزش ۶۵ هزار واحدی، شاخص بورس را به کانال یک میلیون واحدی بازگزداند.
 
در نهایت شاخص در به پله یک میلیون و ۹۹۹ هزار واحدی به کار خود پایان داد و شاخص کل هم وزن نیز اُفت ۱۰ هزار واحدی را تجربه کرد.
 
در روز سه شنه وزیر اقتصاد خبر عرضه دارا دوم در شهریور ماه را در گفت و گوی تلویزیونی اعلام کرد و مقرر گردید در اولین چهارشنبه شهریور (پنجم شهریورماه) در هفته دولت نسبت به عرضه صندوق دارا دوم اقدام شود.
 
در همین راستا همایون دارابی کارشناس بازار بورس در گفت و گو با میزان با بیان اینکه تکذیب عرضه دارا دوم‌ها یک تصمیم اشتباه بود گفت: تاثیر این تصمیم اشتباه به طور محسوس در بازار بورس نمایان شد و حالا اگر بازار به این جمع‌بندی برسد که این تصمیم اصلاح شده است در بازار روز‌های آتی بورس تأثیر آن را خواهیم دید.
 
وی افزود: البته ریزش‌های اخیر بازار سرمایه تنها به دلیل تکذیب عرضه دارا دوم نبوده است و به دلیل مجموع تصمیمات و پیشنهاداتی است که در روز‌های اخیر از سوی دولت اعلام شده است.


به گفته دارابی یکی از تصمیمات و پیشنهادات دولت فروش نفت با اوراق ارزی بوده که اکثر کارشناسان معتقدند تصمیم اشتباهی است.
 
روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه در ابتدای معاملات بازار روند صعودی پیدا کرد، اما پس از مدتی شاخص قرمز پوش شد و با اُفت بیش از ۲۴ هزار واحدی در آخرین روز هفته با ورود به کانال یک میلیون و ۹۷۵ هزار واحدی به کار خود پایان داد.
 
آخرین وضعیت عرضه اولیه‌ها
 
در روز سه شنبه ۲۱ مرداد ماه ۱۵ درصد از کل سهام شرکت کشاورزی و دامپروری ملاردشیر (سهامی عام) در بازار دوم فرابورس عرضه شد که حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی ۲۰ سهم بوده و دامنه قیمت نیز ۲۰۰۰ تا ۲۱۰۰ تومان تعیین شده است.
 
در روز چهارشنبه ۲۲ مرداد ماه، ۴ میلیارد و ۲۶ میلیون و۱۵۷ هزارو ۴۰۰ سهم معادل ۲۰ درصد از سهام شرکت بهساز کاشانه تهران در بورس اوراق بهادار تهران در فهرست نرخ‌های بازار دوم و در نماد " ثبهساز " به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه شد که حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی ۱۰۰۰ سهم و سقف و کف قیمت نیز به ترتیب ۲۲۰۰ و ۲۰۹۰ ریال بوده است.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha