شمارش معکوس برای آغاز فعالیت کمیسیون‌های مجلس؛ فهرست اولیه فردا اعلام می‌شود

۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵:۴۵
کد خبر: ۶۲۸۵۶۳
دسته بندی‌: سیاست ، گزارش و تحلیل
هفده روز از آغاز به کار مجلس یازدهم سپری می‌شود و شمارش معکوس برای بازگشایی درب‌های کمیسیون‌های مجلس آغاز شده است و طبق گفته یکی از اعضای هیئت رئیسه مجلس، لیست اولیه کمیسیون‌ها تا فردا اعلام می‌شود.
شمارش معکوس برای بازگشایی درب‌های کمیسیون‌های مجلس؛ از اصل امتیازبندی بندی تا لیست‌های نادرست و تشکیل صف معترضین! - هفده روز از آغاز به کار مجلس یازدهم سپری می‌شود و نمایندگان آرام آرام خود را برای عضویت در کمیسیون‌های تخصصی مجلس آماده می‌کنند.
 
آئین‌نامه چه می گوید؟
با تغییر آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نحوه عضویت نمایندگان در کمیسیون‌های تخصصی نسبت به ادوار گذشته تغییر کرده است.
 
نمایندگان دو اولویت پیشنهادی خود را به همراه فرم‌های امتیازبندی به هیئت رئیسه می‌دهند. امتیازبندی بر اساس شاخص‌های تحصیلات، سوابق اجرائی مرتبط و نمایندگی مجلس و سابقه عضویت در کمیسیون انجام می‌شود و پس از اعلام اسامی اعضای کمیسیون‌های تخصصی، در صورتی‌که هر یک از نمایندگان به کمیسیون انتخاب شده اعتراض داشته باشد، می‌تواند ظرف مدت ۲۴ ساعت اعتراض خود را مکتوب به هیئت رییسه مجلس تقدیم کند تا هیئت مشترک فوق‌الذکر با استماع نظرات معترضان و بررسی اعتراض‌های واصله نسبت به تعیین نهائی اعضای کمیسیون‌های تخصصی تا چهل و هشت ساعت پس از انقضای مهلت اعتراض، اقدام کند. بین افرادی که رأی مساوی آورده و احتساب آنان به عنوان عضو یک کمیسیون باعث افزایش سقف آن کمیسیون شود قرعه‏‌کشی انجام می‏‌گیرد.

همچنین امتیازبندی و تعیین اعضای هر کمیسیون به ترتیب از کمیسیون‌هایی که بیشترین متقاضی دارد، انجام می‌شود و پس از تکمیل اعضای کمیسیون‌های مذکور، نمایندگان بازمانده از اولویت اول انتخابی خود، با متقاضیان اولویت اول کمیسیون بعدی امتیازبندی و تعیین کمیسیون می‌شوند، نمایندگانی که در هیچ‌یک از اولویت‌های خود انتخاب نشده‌اند، موظفند از دیگر کمیسیون‌های تکمیل نشده دو اولویت دیگر را تعیین نمایند.

تعداد اعضای کمیسیون‌های تخصصی، حداقل ۱۹ و حداکثر ۲۳ نفر است.
 
اصل امتیاز بندی
اما این پایان ماجرا نیست و عضویت در برخی از کمیسیون‌های مجلس متقاضی زیادی دارد به طوری که گفته می‌شود یکی از کمیسیون‌های مجلس بیش از ۷۰ داوطلب دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمی در همین زمینه  - ۲۲ خرداماه - به خبرنگار میزان، گفت: امتیازبندی نمایندگان برای حضور در کمیسیون‌ها حائز اهمیت بوده و این امتیازات تعیین کننده نمایندگان در کمیسیون‌هاست.

به گفته این عضو هیئت رییسه مجلس  تاکنون ۱۳ نماینده متقاضی کمیسیون فرهنگی و تعدادی هم متقاضای حضور در کمیسیون قضایی بودند که تعدادشان اندک است. این در حالی است که  اکثر کمیسیون‌ها ۱۹ نماینده متقاضی را دارا هستند.
 
سقف سفر
سلیمی در ادامه تاکید کرد که قطعا مسائل مادی علت تقاضای فراوان برخی نمایندگان در برخی کمیسیون‌ها نیست. این نماینده مجلس این را هم گفت که برخی وزرا در مجلس قبل درباره عضویت نمایندگان در کمیسیون‌ها عنایت ویژه‌ای داشتند، اما ما در این دوره تصمیم گرفتیم تا اینگونه موارد درباره کمیسیون‌ها به هیچ وجه مطرح نشود. به عنوان مثال دیگر اینطور نیست که سفر‌های بیشتری برای کمیسیون امنیت ملی در نظر گرفته شود تا نماینده‌ای متقاضی کمیسیون دیگری نباشد. ما این مسئله را مدیریت خواهیم کرد و برای سفر‌های نمایندگان سقف تعیین خواهد شد.

لیست‌های نادرست
اما پیرو ثبت نام نمانیدگان و برخی از لیست‌های منتشر شده در فضای مجازی سلیمی، عضو هیئت رییسه مجلس به خبرنگار میزان می‌گوید که لیست‌های منتشر شده در فضای مجازی به هیچ عنوان درست نیست و لیست اولیه کمیسیون‌ها تا فردا اعلام خواهد شد.
 
این نماینده مجلس با اشاره به جلسه هیئت رییسه مجلس با روسای شعب ۱۵ گانه مجلس گفت: این جلسه از صبح روز گذشته برگزارش شده و امروز هم تا شب ادامه دارد. در این جلسات به اعترض نمایندگان رسیدگی می‌شود.
 
مجلس ۱۳ کمیسیون تخصصی داشته که عناوین آن‌ها به شح زیر است: 
 
کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی
کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی
کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی
کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی
کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی
کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی
کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی
کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی
کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی
کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی
کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی
کمیسیون سیاست داخلی و شورا‌های مجلس شورای اسلامی
 
شمارش معکوس برای بازگشایی درب‌های کمیسیون‌های مجلس؛ از اصل امتیازبندی بندی تا لیست‌های نادرست و تشکیل صف معترضین!
 
رفع تبعیض؛ اولویت اول
با این حال نمایندگان مجلس یازدهم پیش از تشکیل کمیسیون‌ها تاکید بر رفع مشکلات مردم داشته اند که البته تشکیل کمیسیون‌ها می‌تواند به این هدف گذاری کمک کند.

محمدباقر قالیباف هفته گذشته در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان مجلس پیرو رفع تبعیض‌ها در جامعه در صحن علنی مجلس گفت: رفع تبعیض از موضوعات جدی مجلس شورای اسلامی و حوزه نظارت اولویت ماست.

وی بیان کرد: با تکمیل کمیسیون‌ها، قطعاً نظارت اولویت مجلس خواهد بود و مجلس رفع تبعیض و عدالت را مورد پیگیری قرار خواهد داد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha