آمار بیکاری در جهان بر اثر کرونا؛ مشکل تامین معیشت برای یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر

14:14 - 27 ارديبهشت 1399
کد خبر: ۶۲۱۲۱۴
شیوع کرونا در سراسر جهان سبب شده تا نرخ بیکاری به شدت افزایش یافته و نگرانی های زیادی را برانگیزد.
بیکاری قطعی حدود دو میلیارد نفر در پی شیوع کرونا پیامد‌های ناشی از شیوع بیماری «کرونا» که تاکنون بیش از ۴ میلیون و ۶۲۸ هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا و مرگ بیش از ۳۰۸ هزار نفر را رقم زده است، محدود به فاجعه کوتاه مدت انسانی نبوده و جامعه جهانی را با عوارض درازمدتی در عرصه‌های متعدد مواجه کرده است.

به گزارش پایپاه «استاتیستا»، تاکنون صد‌ها میلیون نفر بر اثر شیوع کرونا شغل خود را از دست داده‎اند.

در حالی که تاکنون کشور‌های مختلف آمار‌های متفاوتی را از نرخ بیکاری و شمار مشاغل از دست رفته خود ارائه کرده‎اند، آژانس کار سازمان ملل هشدار داد که چشم انداز جهانی می‌تواند بسیار بدتر از آمار‌های فعلی باشد، چرا که این آمار‌ها شامل کارگران فعالی در بخش اقتصاد غیررسمی اعم از کارگران مهاجر در جهان در حال توسعه و کارکنان مشاغل خدماتی و صنایع آزاد در کشور‌های ثروتمند نمی‌شود.

براساس اعلام این سازمان یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون فرد بیکار شده در پی شیوع کرونا با مشکل بزرگ در تامین معیشت خود مواجه شده‎اند.

از سوی دیگر نیمی از نیروی کار جهان مطمئن نیستند که پس از پایان بحران بتوانند بار دیگر در شغل پیشین خود ادامه فعالیت بدهند.
از آمریکا خبر می‌رسد «گلدمن ساکس»، شرکت خدمات مالی آمریکایی، نرخ بیکاری ۲۵ درصدی را برای این کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا پیش بینی می‌کند.
 
این نرخ در حال حاضر در پی اخراج حدود ۳۰ میلیون آمریکایی از کار، ۱۵ درصد برآورد شده است؛ تقریبا ۴۰ درصد خانواده‌های کم درآمد که در ماه فوریه دارای کار بودند، در ماه مارس شغل خود راز دست دادند.

یک بررسی دانشگاه «ایلینویز» در «شیکاگو» گفت «۱۰۰ هزار شغل کوچک دیگر به چرخه فعالیت بازنخواهند گشت.»

از فرانسه خبر می‌رسد در حالی که شمار افراد متقاضی کمک‌های دولتی به ۱۲.۴ میلیون نفر معادل دو سوم کل نیروی کار بخش خصوصی رسیده، آمار بیکاری در این کشور در سه ماهه نخست سال نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
 
علت این امر عدم تلاش بیکار شده‌ها برای یافتن کار جدید به دلیل محدودیت‌های کرونایی بوده است.

اسپانیا نیز در سه ماه نخست سال جاری شاهد رشد تقریبا یک درصدی نرخ بیکاری بوده است؛ نرخ بیکاری در اسپانیای بحران زده به ۱۴.۴۱ درصد رسید.

ایتالیا نیز در ماه مارس شاهد کاهش یک درصدی شمار نیروی کار خود بود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *