دستورالعمل فعالیت بخش ‎های مختلف قضایی در ایام دورکاری به‎ دلیل شیوع کرونا نهایی شد

۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۸:۰۹
کد خبر: ۶۱۱۰۲۳
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
معاون اول قوه قضاییه از نهایی شدن دستورالعمل فعالیت بخش ‎های مختلف قضایی در ایام دورکاری به‎ دلیل شیوع کرونا خبر داد و تأکید کرد که با اجرای این شیوه‎ نامه، تحوّل مهمی در توسعه نظام قضایی الکترونیک رخ خواهد داد.

دستورالعمل فعالیت بخش‎های مختلف قضایی در ایام دورکاری به‎دلیل شیوع کرونا نهایی شد

به گزارش گروه حقوقی وقضایی به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‎الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‎ ای که در اولین جلسه شورای روسای دادگستری‎ و دادستان ‎های مراکز استان‎ های سراسر کشور سخن می‎ گفت، به تشریح تدابیر قوه قضاییه برای مقابله با گسترش ویروس کرونا پرداخت و یکی از این اقدامات را برگزاری مجازی جلسه با روسای دادگستری ‎ها و دادستان‎ ها عنوان کرد.

معاون اول قوه قضاییه همچنین با اشاره به تدابیر و اقداماتی که در اعطای مرخصی به بیش از یکصد هزار زندانی و حفظ بهداشت زندان ‎ها صورت گرفته، متذکر شد که با این اقدامات اصولی و به‎ موقع، امروز زندان‎ ها از شرایط مناسبی برخوردارند.

حجت‎الاسلام و المسلمین اژه‎ ای در ادامه از نهایی شدن دستورالعمل ۲۲ بندی برای نحوه فعالیت بخش ‎های ستادی و صف دستگاه قضایی متناسب با تصمیمات ستاد ملّی مقابله با کرونا خبر داد و با بیان این‎که این شیوه‎ نامه پس از تأیید رئیس قوه قضاییه ابلاغ می‎شود، به تشریح برخی موارد مهم آن پرداخت.«دورکاری یک‎سوم نیروها»، «اجرای طرح فاصله‎ گذاری برای آن‎دسته از همکارانی که حضورشان در ادارات الزامی است»، «استفاده از ابزار‌های نوین ارتباطی در تمامی فرایند‌های قضایی» و «تعیین نحوه حضور طرفین دعوا در دادسرا‌ها و دادگاه ‎ها» از جمله بند‌های مندرج در این دستورالعمل است.

در این دستورالعمل همچنین «شیوه محاکمه متهمانی که بازداشت موقت هستند» تعیین شده و «ایجاد پیشخوان قضایی برای اطلاع ‎رسانی به طرفین دعوا و همچنین راهنمایی مراجعان در جهت رعایت ضوابط بهداشتی» و «استفاده از ظرفیت‎ های قانونی همچون تعیین مجازات جایگزین و تعلیق و تعویق مجازات و اجرای احکام برای کاهش جعیت کیفری» نیز مورد تأکید قرار گرفته است.
 
به گفته معاون اول قوه قضاییه، اجرای این شیوه‎ نامه گام بزرگی در جهت تحوّل قضایی و توسعه نظام الکترونیک در دستگاه قضا است و برای ارتقاء کیفی خدمات و فعالیت ‎های آینده دستگاه قضایی بسیار راهگشا خواهد بود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *