موافقان و مخالفان وزیر پیشنهاد جهاد کشاورزی در مجلس چه گفتند؟

۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶:۱۴
کد خبر: ۶۱۰۹۰۶
دسته بندی‌: سیاست ، مجلس و دولت
بررسی صلاحیت کاظم خاوازی، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در دستور کار جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۰ فرودین) مجلس شورای اسلامی قرار دارد.
موافقان و مخالفان وزیر پیشنهاد جهاد کشاورزی در مجلس چه گفتند؟به گزارش خبرنگار گروه سیاسی ، بررسی صلاحیت کاظم خاوازی، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در دستور کار جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲۰ فرودین) مجلس شورای اسلامی قرار دارد.
 

روزمه خاوازی اغراق آمیز است

محمود صادقی به عنوان نخستین مخالف برنامه وزیر پیشنهادی «جهاد کشاورزی» در بخشی از اظهارات خود در صحن مجلس گفت: به نظر بنده در تهیه رزومه وزیر پیشنهادی اغراق شده است. به نظر نمی‌رسد این روزمه قابل انجام است.

وی افزود: در روزمه آقای خاوازی به مشاوره در تهیه ۱۰۰ طرح کشاورزی اشاره شده است که به نظر می‌رسد مبالغه آمیز است چراکه از زمانی که آقای خاوازی فارغ التحصیل شده امکان تهیه این  ۱۰۰ طرح محتمل نیست.

این نماینده مجلس گفت: همچنین در این برنامه اشاره شده که آقای خاوازی ۱۵۰ مقاله به چاپ رسانده‌اند که در این مدت کوتاه به نظر نمی‌رسد این مسئله هم محتمل باشد.
 
موافقان و مخالفان وزیر پیشنهاد جهاد کشاورزی در مجلس چه گفتند؟
صادقی با اشاره به کلیات برنامه وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: البته آقای خاوازی در برنامه خود به خوبی به پیشتازی اقتصاد دانش بنیان توجه کرده‌اند که این مسئله امری مطلوب است.
 
خاوازی آقازاده نیست
محمد علی وکیلی به عنوان نخستین موافق برنامه وزیر پیشنهادی «جهاد کشاورزی» در بخشی از اظهاراتش در صحن مجلس گفت: مهمترین بخش که تا امروز کمترین آسیب را به خود دیده است، بخش کشاورزی است چرا که همه بخش‌های ما در پی بروز کرونا آسیب جدی دیدند؛ اعم از بخش صنعت وخدمات و البته این امر نشان می‌دهد این بخش نقطه اتکای استقلال کشور است.
 
وی با بیان اینکه ظرفیت بخش کشاورزی می‌تواند اقتدار ما را به نمایش بگذارد تأکید کرد: این بخش در حال حاضر با ظرفیت واقعی خود فاصله دارد و ما در طول این سال‌ها شعار‌های زیادی را در بخش کشاورزی دادیم و اما همچنان رویکرد این بخش سنتی است.
 
وکیلی تاکید کرد: حضور یک دانشمند در جایگاه وزارت جهاد کشاورزی امروز فرصت مهمی است که با انتخاب آقای خاوازی قابل تحقق است.
 
موافقان و مخالفان وزیر پیشنهاد جهاد کشاورزی در مجلس چه گفتند؟
 
این نماینده مجلس بیان داشت: آقای خاوازی مدیر مرکز تحقیقات ترویج کشاورزی بوده اند و سوابق دیگری هم دارند.
 
وکیلی با بیان اینکه مشکل امروز کشاورزی ما کشاورزی سنتی است، گفت:کشاورزی ایران همچنان کشاورزی بیل و کلنگ  است و مشکل نبود یک عضو دانشمند در سطح یک وزارتخانه همچون وزرات جهادکشاورزی است که البته دست پاکی این فرد هم حائز اهمیت است. 
 
وی با اشاره به برخی مفاسد در روند فعالیت‌های بخش کشاورزی و رانت و ایجاد امضای های طلایی در این بخش گفت:  بله ما هم به این موضوعات و مبارزه با آنها اعتقاد داریم . با این حال باید گفت خاوازی تک درختی در کویر است که بدون رانت ، بدون تکیه بر آقازادگی و بدون تکیه سیاسی به احزاب آمده و کار کارشناسی در حوزه کشاورزی کرده است. 
 
سود کشاورز و دامدار به جیب دلال می‌رود/ برنامه  «خاوازی» جوابگوی برخی مسائل نیست
 
حسین مقصودی به عنوان دومین مخالف برنامه وزیر پیشنهادی «جهاد کشاورزی» در بخشی از اظهاراتش در صحن مجلس گفت: در حال حاضر سودجویان از کشاورزی سود‌های هنگفتی به دست می‌آورند لذا باید مشخص شود راهکار‌های وزیر پیشنهادی برای این مسئله چیست؟
 
وی تاکید کرد: حال و روز وزارتخانه جهاد کشاورزی خراب است و به امید تزریق دارو نگه داشته شده است آقای خاوازی باید بگوید چه برنامه‌ای دارد که کشاورز و دامدار مانند محصولات خود تلف نشوند چراکه برنامه ایشان جوابگوی برخی مسائل نیست.
 
این نماینده مجلس خطاب به خاوازی اظهارداشت: آقای خاوازی، در این سال‌ها دستاورد کشاورزان اعم از گندم، شکر، پنبه ،گوشت و مرغ به فنا رفته‌اند برنامه شما برای تامین مالی برای این مشکلات چیست؟
موافقان و مخالفان وزیر پیشنهاد جهاد کشاورزی در مجلس چه گفتند؟
 
مقصودی با طرح این سوال که وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی باید به ما بگوید که دستاوردش برای حقوق تضعیف شده  کشاورزان چه خواهد بود؟ بیان داشت: آقای خاوازی در شرایط فعلی ما با تحریم‌ها و کاهش قیمت نفت مواجه هستیم بنابراین به ما بگویید راه حل شما برای خود اتکایی در بخش کشاورزی چیست.
 
وی تصریح کرد: البته آقای خاوازی شخصی علمی هستند و از این منظر مورد تایید می‌باشند، اما باید مشخص شود، که برنامه ایشان برای تامین منابع آبی بخش کشاورزی چه خواهد بود؟
 
مقصودی با بیان اینکه یکی از مشکلات کشور در حال حاضر ایجاد فاصله طبقاتی است گفت: در حال حاضر کشاورز و دامدار در پایین‌ترین طبقات قرار دارند و به بانک‌ها بدهکار هستند؛ آقای خاوازی باید مشخص کنند برای حل این مشکل و رسیدن دامدار و کشاورز به جایگاه خود چه برنامه‌ای دارد؟
 
 
بیشتر بخوانید:

تکمیل می‌شود ...ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha