فوتبال نروژ در مسیر خوشبختی؛ تسخیر دل فوتبالدوستان توسط ستاره‌های «هزارخلیج»

۰۷ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵:۲۲
کد خبر: ۶۰۸۳۷۵
دسته بندی‌: ورزشی ، فوتبال
فوتبال نروژ در مسیر پیشرفت و موفقیت قرار گرفته و تقریباً هر فصل شاهد ظهور یک ستاره در فوتبال این کشور هستیم.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی ، فوتبال، ورزشی تمام نشدنی در مسیر پیشرفت است. مردم زیادی در سراسر جهان، بسیاری از کشور‌ها را به واسطه درخشش فوتبالیست‌های آنها طی سالیان اخیر شناخته‌اند.

یکی از همین کشور‌ها که در چند سال اخیر حسابی فوتبالش سر زبان‌ها افتاده، نروژ است. اگرچه پیش از این هم بازیکنانی، چون توره آندره فلو و یان آرنه ریسه بازیکنان مطرحی در فوتبال این کشور بودند، اما طی سالیان اخیر این کشور بازیکنان بااستعدادی دیگری را هم به فوتبال اروپا و دنیا معرفی کرده است.

هالند؛ ماشین‌ گلزنی جدید فوتبال اروپا
این روزها وقتی صحبت از فوتبال نروژ می‌شود بدون معطلی باید سراغ پدیده این روز‌های فوتبال جهان، ارلینگ هالند رفت. ستاره نوظهوری که در تیم سالزبورگ اتریش درخشید و توانست نگاه دنیا را به سمت خود معطوف کند. او حالا با پیراهن بوروسیا دورتموند می‌درخشد و انگار نمی‌خواهد دست از گلزنی بردارد. برای هالند فرقی ندارد حریف کیست و چقدر بزرگ است، او فقط به گلزنی برای تیمش فکر می‌کند و با ظاهر بزرگسال و سن کمی که دارد به کابوس حریفان دورتموند تبدیل شده است. هالند راه درازی در پیش دارد، اما شاید رسیدنش به قله فوتبال جهان خیلی طول نکشد. دور از ذهن هم نیست اگر چند سال بعد به جای صحبت از مسی و رونالدو، صحبت از درخشش و شکستن رکورد‌های متعدد توسط هالند کنیم.

بدون شک هالند می‌تواند کمک زیادی به تیم ملی کشورش هم بکند، اما همه این صحبت‌ها نیازمند رعایت چند نکته بسیار مهم است، اول اینکه او از مسیر درستی که در آن قرار گرفته خارج نشود و به جای فوتبالش دنبال حواشی نرود. نکته دوم هم اینکه حرفه‌ای زندگی و در انتخاب تیم‌های بعدی‌اش هم بدون عجله و بافکر عمل کند.

اودگارد در آستانه ستاره شدن
سال ۲۰۱۵ بود که مارتین اودگارد اولین بازی خود را برای رئال مادرید انجام داد. از همان بازی اول هم مشخص بود که ستار‌ه‌ای دیگر در حال شکل‌گیری است، اما به همان اندازه هم مشخص بود که هنوز خیلی راه سختی در پیش دارد. اودگارد هم مثل خیلی دیگر از ستاره‌های فوتبال جهان از لیگ کشورش رشد کرد. پس از آن به تیم دوم رئال مادرید پیوست و بعد هم توانست نظر کادرفنی وقت کهکشانی‌ها را برای بازی در تیم اصلی رئال مادرید جلب کند.

مسئولان باشگاه که امیدواری زیادی به رشد و درخشش او طی سال‌های آینده داشتند، او را تنها پس از مدتی حضور در تیم اصلی، به هیرنفین هلند قرض دادند تا بتواند بیشتر خود را نشان دهد. اودگارد پس از یک فصل حضور و البته نمایش قابل قبول در هیرنفین، باز هم به صورت قرضی اما این بار راهی ویتسه شد. با حضور در ویتسه و نمایش بازی‌های خوب، کم‌کم بازی اودگارد شکل بهتری گرفت تا اینکه با درخواست باشگاه رئال سوسیه‌داد او برای فصل جاری راهی این تیم شد.

عملکرد اودگارد در سوسیه‌داد نشان می‌دهد اگرچه او سروصدای کمتری نسبت به هالند داشته اما درخشش وی همچنان ادامه دارد. گفته می‌شود زین‌الدین زیدان سرمربی رئال مادرید تصمیم گرفته این بازیکن را برای فصل آینده جانشین لوکا مودریچ کند و از او در بازی‌های مهم در ترکیب اصلی تیمش استفاده کند.

به نظر می‌رسد اودگارد هم مثل هالند راه پیشرفت را به خوبی یاد گرفته است. او با وجود سن کمی که دارد، صبوری می‌کند، در انتخاب تیم‌هایش عجله نمی‌کند و همیشه هم در مصاحبه‌های خود به حمایت از تیم‌هایی که در آن بوده و خصوصا رئال مادرید پرداخته است. همه اینها نشان دهنده آن است که اودگارد هم در حال تبدیل شدن به یک ستاره است.

ظهور یک مربی بافلسفه در فوتبال جهان
پدیده بعدی فوتبال نروژ شکل متفاوت‌تری نسبت به دو بازیکنی که به آنها اشاره کردیم دارد. سال ۲۰۱۸ بود که پس از اخراج آقای خاص (ژوزه مورینیو) از منچستریونایتد، فوتبال جهان با یک انتخاب عحیب از سوی مدیران شیاطین سرخ حسابی در شوک فرو رفت. شاید برخی بازی‌های اولگنار سولسشایر را به یاد نیاورند، اما بازی‌های سولسشایر در ترکیب منچستریونایتد و گل‌های مهم او برای این تیم خصوصا در لیگ قهرمانان اروپا، هنوز از گوشه ذهن فوتبالدوستان بیرون نرفته است.

سولسشایر که تا قبل از منچستریونایتد در تیم مطرح دیگری سرمربیگری نکرده بود، به یکباره با چالش بزرگی روبه‌رو شد و خودش هم می‌دانست که این بهترین فرصت برای اثبات توانایی‌هایش است. ستاره سابق تیم ملی نروژ و منچستریونایتد در بازی‌های اولش در قامت سرمربیگری منچستریونایتد درخشید و باعث شد بزرگان فوتبال جهان او را تحسین کنند.

وی در این مدت با مشکلات زیادی هم روبه‌رو بوده، اما این فصل با وجود فرازونشیبی که تیمش داشته، توانست منچستریونایتد را به ثبات برساند، به طوری که کسی نتواند خرد‌ه‌ای به او و تیمش با وجود حضور در رتبه پنجم لیگ جزیره بگیرد. بازی‌های زیبا و پیروزی مقابل تیم‌های بزرگ از جمله اتفاقات مثبتی بود که سولسشایر این فصل در منچستریونایتد رقم زد. همه این اتفاقات حالا باعث شده همه از این پس او را مربی بادانش و و بزرگی بدانند. حتی برخی معتقدند اگر او روزی هم از منچستریونایتد برود، باشگاه‌های بزرگ آرزوی حضور او را روی نیمکت تیم‌شان را داشته باشند.

با در نظر گرفتن همه این شرایط، به نظر می‌رسد فوتبال نروژ در مسیر خوشبختی قرار گرفته و این کشور قرار است ستاره‌های خوب و باکیفیتی را به فوتبال جهان معرفی کند. درخشش این ۳ نروژی در اروپا البته تنها به اینجا ختم نمی‌شود. سولسشایر هنوز جا دارد که سال‌ها هدایت تیم‌ بزرگی همچون منچستریونایتد را برعهده بگیرد و جام‌های زیادی بیاورد. از طرفی هالند و اودگارد هم تازه ابتدای راه هستند و بدون شک روز‌های بهتری در انتظار آنها و فوتبال کشورشان است.

نوشته از نوید اصغریارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
captcha