علت تفاوت ۱۰ میلیونی بین هزینه ساخت و قیمت تمام شده مسکن چیست؟

۰۳ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰:۰۲
کد خبر: ۶۰۷۷۱۲
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
یک تحلیلگر بازار مسکن گفت: هزینه ساخت مسکن در تهران حدود ۴ میلیون تومان است، اما میانگین قیمت هر متر واحد مسکونی در حدود ۱۴ میلیون تومان است.

احمد سرحدی تحلیلگر بازار مسکن در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد در خصوص عوامل تعیین کننده قیمت مسکن اظهار کرد: چهار عامل مختلف تعیین کننده قیمت نهایی هر واحد آپارتمان است که این عوامل عبارتند از قیمت زمین، قیمت مصالح، خدمات مهندسی و سود افرادی که در ساخت زمین نقش دارند.

وی افزود: قیمت مصالح نسبت به سال گذشته افزایش یافته و این عامل حدود ۲۵ درصد است قیمت تمام شده مسکن را پوشش میدهد همچنین خدمات مهندسی در حدود ۱۵ درصد در این عامل نقش دارد.

این کارشناس حوزه مسکن بیان کرد: سهم زیادی از قیمت تمام شده مسکن را به حاشیه سود‌ای است که سازندگان برای خود در نظر می‌گیرند و نظارت کافی در این مسئله وجود ندارد و از لحاظ کارشناسی، سازندگان مسکن بیش از حد معقول سود به دست می‌آورند.

سرحدی ادامه داد: هزینه ساخت مسکن در تهران برای هر متر مربع حدود ۴ میلیون تومان است، اما متوسط قیمت مسکن هم اکنون در تهران در حدود ۱۴ میلیون تومان معامله می‌شود که این فاصله بین قیمت‌ها به دلیل ارزش زمین و سودی است که سازندگان به دست می‌آورند.

وی تصریح کرد: افزایش ارزش زمین در تهران به این دلیل است که هم اکنون زمین خالی مناسب برای ساخت واحد مسکونی در پایتخت بسیار کم است و همین موضوع قیمت‌ها را تا حد زیادی افزایش داده است.

این تحلیلگر بازار مسکن خاطر نشان کرد: دولت در راستای کاهش قیمت زمین در تهران باید در ابتدا در تلاش باشد تا جمعیت استان تهران را کاهش دهد و در ادامه برای خانه‌های خالی تعیین تکلیف کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *