عملکرد تکواندوی ایران در سال ۹۸

15:02 - 28 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۷۲۴۰
دسته بندی: ورزشی ، رزمی
تکواندوی ایران در سال ۱۳۹۸ توانست با کسب افتخارات و موفقیت‌های چشمگیری که در حوزه‌های قهرمانی بدست آورد نمره قبولی را در کارنامه خود ثبت نماید تا توانایی خود را بیش از پیش به همگان ثابت کند.

به گزارش گروه ورزشی ، و به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، رشته تکواندو طی سال‌های اخیر همواره توانسته موفقیت‌ها و افتخارات بسیاری را در مسابقات بین‌المللی مهم و میادین مختلف بدست آورد که نشان داده پشتوانه‌سازی خوبی در این بخش صورت گرفته و در سالی که گذشت نیز با کسب ۶ عنوان قهرمانی، ۳ نایب قهرمانی و ۱۶۰ مدال رنگارنگ حقانیت خود را ثابت کرد. تکواندو در سال ۱۳۹۸ رویداد‌های بسیاری را پیش‌رو داشت و علی‌رغم مشکلاتی که بر سر راهش قرار داشت توانست نمره قبولی بگیرد.

حضور مشاور عالی مقام معظم رهبری در اردوی تیم ملی تکواندو
سال ۹۸ در حالی برای تکواندو آغاز شد که تیم‌های ملی مردان و زنان برای حضور در مسابقات جهانی تمرینات خود بی وقفه پیگیری می‌کردند. اردونشینان تکواندو همچنین در این مرحله از اردو میزبان مشاور عالی مقام معظم رهبری بودند. همزمان با ولادت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان سردار سرلشکر رحیم صفوی مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با حضور در تمرین تیم ملی تکواندو کشورمان از نزدیک روند آماده سازی ملی پوشان را پیگیری کرد.
همچنین با پیشنهاد فدراسیون تکواندو ایران و با حکم کی سوک لی رییس اتحادیه تکواندو آسیا، ۳۳ ایرانی به مدت یک سال در ۱۰ کمیته ATU منصوب شدند.

۳ مدال نقره و برنز جوانان ایرانی در میدان جهانی
ابتدای اردیبهشت‌ماه با حضور سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان، صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک و سیدمحمد پولادگر رییس فدراسیون تکواندو کاپ قهرمانی جهان ۲۰۱۵ تکواندو به موزه کمیته ملی المپیک اهدا شد.
۵ داور تکواندو ایران از سوی فدراسیون جهانی به منظور انتخاب برای قضاوت در بازی‌های پاراالمپیک ۲۰۲۰ - توکیو دعوت شدند که در نهایت مهدوی و بهاری موفق شدند به مرحله بعد راه پیدا کنند.
ملی‌پوشان تکواندو که پس از ماه‌ها تلاش، خود را آماده حضوری مقتدرانه در مسابقات جهانی کرده بودند با بدعهدی انگلیس میزبان به صورت ناقص به این مسابقات اعزام شدند؛ با این کارشکنی که حتی تا روز‌های پایانی ادامه داشت میرهاشم حسینی و عرفان ناظمی حضور در این رقابت‌ها را از دست دادند و آرمین هادی‌پور و سجاد مردانی نیز در لحظات پایانی توانستند راهی مسابقات شوند.
اما تکواندوکاران ایران با غیرت مثال زدنی خود بازهم توانستند برای ایران افتخار آفرینی کنند؛ مهلا مومن‌زاده دومین بانوی مدال آور مسابقات جهانی بود که توانست در این رقابت‌ها بر سکوی نایب قهرمانی بایستد، سروش احمدی نیز مدال نقره کسب کرد و آرمین هادی‌پور نیز که یک روز قبل از مسابقات به محل برگزاری رسیده بود توانست برنز جهان را در کارنامه‌اش ثبت نماید.

پاسخ محکم میرهاشم به بی رحمی‌ها با کسب طلا و برنز سجاد در گرندپری ایتالیا
مردان ملی پوش که پله پله برای کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو گام برمی‌داشت، خردادماه در مرحله نخست مسابقات گرندپری به میزبانی ایتالیا با ۴ نماینده حضور پیدا کرد. در این مرحله میرهاشم حسینی که حضور در مسابقات جهانی و کسب امتیاز این رویداد را از دست داده بود پاسخ محکمی به بی رحمی که در حقش شده بود داد و با غلبه بر رقبای خود توانست بر سکوی قهرمانی بایستد و سجاد مردانی نیز بر سکوی سومی ایستاد.
سیدنعمت خلیفه مربی توانمند کشورمان در این ماه برای حضور در دوره تربیت مدرس فدراسیون جهانی تکواندو راهی چین شد که این حضور جواز تدریس در دوره‌های مربیگری فدراسیون جهانی، دوره‌های همبستگی کمیته بین‌المللی المپیک و کلیه کارگاه‌های دانش افزایی و آموزش در رویداد‌های فدراسیون جهانی تکواندو را برای وی به همراه داشت.

۱۰ مدال رنگارنگ و ۴ کاپ قهرمانی تکواندو در تیرماه
تیرماه، تیم‌های ملی در دو بخش پومسه و کیوروگی به منظور حضور در سی‌امین دوره بازی‌های یونیورسیاد راهی ایتالیا شدند. این رویداد با رقابت پومسه‌رو‌ها آغاز شد که در نهایت با کسب ۵ مدال برنز برای کشورمان به پایان رسید.
رقابت‌های کیوروگی نیز با کسب ۵ نشان طلا و برنز برای ملی‌پوشان تکواندو به پایان رسید؛ مردان تکواندوکار در این رقابت‌ها توانمندی خود را بار دیگر به اثبات رساندند و موفق شدند ۴ مدال طلا از ۶ مدال توزیعی را برای ایران به ارمغان بیاورند، در گروه زنان نیز یک مدال برنز کسب شد.
مردان ملی پوش تکواندو ایران در بخش تیمی نیز به رقابت پرداختند و مقتدرانه قهرمان این مسابقات شدند.
جلسه شورای اجرایی اتحادیه تکواندو آسیا و همچنین مجمع عمومی اتحادیه تکواندو آسیا با حضور دکتر چو رییس فدراسیون جهانی و سایر اعضاء برگزار و ایران توانست میزبانی مسابقات آزاد آسیایی و جام باشگاه‌های آسیا ۲۰۲۰ را کسب نماید.
در ادامه تیم ملی پاراتکواندو کشورمان در پنجمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا که به میزبانی "امان" اردن برگزار شد، مقتدرانه پنجمین عنوان قهرمانی را با کسب ۴ مدال طلا، ۲ نقره و ۳۴ امتیاز را به نام خود ثبت کرد تا پنجمین کاپ قهرمانی قاره کهن در انحصار پاراتکواندوکاران ایرانی باقی بماند.
تیرماه با قهرمانی نسل طلایی تکواندو به پایان رسید تا عملکرد ستودنی نوجوانان ایران با کسب ۱۷ مدال رنگارنگ همراه باشد. در بخش پسران، آینده سازان با غیرت تکواندو ایران با کسب ۵ مدال طلا، ۴ نقره، یک برنز و ۹۹ امتیاز توانستند برای نخستین مرتبه مقتدرانه بر سکوی قهرمانی آسیا بایستند. کره جنوبی با ۲ مدال طلا، ۲ نقره، ۳ برنز و ۶۲ امتیازعنوان نایب قهرمانی را کسب کرد و ازبکستان با ۲ مدال طلا، یک نقره، ۲ برنز و ۵۴ امتیاز سوم شد.
دختران توانمند کشورمان نیز توانستند برای دومین بار و با کسب ۵ مدال طلا، ۲ نقره و ۸۰ امتیاز با شایستگی عنوان قهرمانی آسیا را کسب نمایند. تیم چین با ۳ مدال طلا، ۲ برنز و ۵۲ امتیاز نایب قهرمان شد و کره جنوبی نیز با یک مدال طلا، ۲ نقره، ۴ برنز و ۴۸ امتیاز بر سکوی سومی ایستاد.

طوفان شیر بچه‌های نونهال ایران در آسیا و جهان با کسب ۴ کاپ
مردادماه با طوفان شیر بچه‌های نونهال ایران در قاره آسیا آغاز شد و تکواندوکاران دختر و پسر کشورمان توانستند با ۱۶ مدال رنگارنگ بر سکوی نخست قاره کهن بایستند. تیم‌ملی تکواندو کشورمان در مجموع دختران و پسران با کسب ۹ مدال طلا، ۲ نقره، ۵ برنز و ۱۴۸ امتیاز برای سومین دوره متوالی قهرمانی قاره کهن را به نام خود ثبت کرده و با شایستگی قهرمان آسیا شود.
کره جنوبی با ۴ مدال طلا، ۵ نقره، ۳ برنز و ۱۰۹ امتیاز عنوان نایب قهرمانی را به خود اختصاص داد و تایلند با ۴ طلا، ۴ نقره، ۳ برنز و ۹۲ امتیاز بر سکوی سوم ایستاد.
در بخش پسران، نونهالان ایران با کسب ۴ مدال طلا، ۲ نقره، ۳ برنز و ۷۸ امتیاز، آقایی خود بر تکواندو آسیا را تداوم بخشیده و بر سکوی قهرمانی آسیا ایستادند.
دختران شایسته کشورمان نیز توانستند برای سومین بار و با کسب ۵ مدال طلا، ۲ برنز و ۷۰ امتیاز عنوان قهرمانی آسیا را کسب نمایند.
در پایان این رقابت‌ها با اعلام کمیته فنی مسابقات، اعظم درستی به عنوان بهترین مربی آسیا انتخاب شد و پونه جعفرصالحی عنوان فنی‌ترین بازیکن را به نام خود ثبت کرد.
در ادامه مردان ملی‌پوش تکواندو کشورمان که به دنبال ارتقاء جایگاه خود در رنکینگ بودند در تورنمنت اردن حضور پیدا کردند و در نهایت موفق به کسب یک مدال طلا و ۲ نقره شدند.
پس از آن تیم هانمادانگ ایران صاحب ۱۶ مدال طلا، ۱۲ نقره و ۱۳ برنز از مسابقات جهانی کره‌جنوبی شد.
در نیمه مردادماه سیدنعمت خلیفه با حکمی از سوی دکتر چو رییس فدراسیون جهانی تکواندو به مدت دو سال به عضویت کمیته آموزش فدراسیون جهانی منصوب شد.
۱۵ مردادماه مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، رضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک و نصرالله سجادی سرپرست کاروان اعزامی به بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو از روند تمرینات آماده سازی ملی پوشان بازدید کردند.
اما در ادامه شیر دختران کشورمان در آوردگاه جهانی شاهکار کردند و توانستند مقتدرانه با کسب ۶ مدال طلا، یک نقره سکوی قهرمانی را پس بگیرند و برای سومین مرتبه کاپ قهرمانی را بالای سر ببرند. تیم تایلند با ۲ مدال طلا و ۲ نقره نایب قهرمان شد و تیم کره‌جنوبی با ۳ نقره، یک برنز عنوان سومی را کسب کرد.
در گروه پسران نیز نمایندگان ایران با کسب یک مدال طلا، یک نقره، ۴ برنز سکوی نایب قهرمانی را به خود اختصاص دادند؛ تیم روسیه با ۴ مدال طلا، ۲ نقره، یک برنز قهرمان شد و تیم اوکراین با ۲ مدال طلا و عنوان سومی را کسب کرد.
در پایان نیز اعظم درستی به عنوان بهترین مربی جهان انتخاب شد و ساناز عباس پورعنوان فنی‌ترین بازیکن را به نام خود ثبت کرد.

قطعی شدن حضور ایران در مسابقات تیمی المپیک ۲۰۲۰
در اولین روز ماه شهریور، نخستین دوره مسابقات پومسه جام جهانی ۲۰۱۹ برگزار شد که با کسب ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز همراه بود.
مسابقات جام جهانی تیمی نیز با حضور ۹۷ تکواندوکار از ۱۰ کشور در ووشی چین برگزار شد که نمایندگان کشورمان تمامی رقبای خود بر سکوی قهرمانی ایستادند. ایران برای نخستین مرتبه در بخش تیمی مشترک نیز نماینده اعزام وعنوان نایب قهرمانی این رویداد را به نام خود ثبت کرد.
در ادامه، دومین دور مسابقات هنر‌های رزمی ۲۰۱۹ در دو بخش پومسه و کیوروگی (تیمی مشترک)، ۱۰ شهریورماه در کره جنوبی برگزار شد که تیم اول رقابت‌های تیمی جواز حضور در مسابقات آزمایشی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ – توکیو را بدست می‌آورد.
مرحله دوم مسابقات گرندپری ۲۰۱۹ در حالی طی روز‌های ۲۲ تا ۲۴ شهریورماه در چیبا ژاپن برگزار شد که مردان ملی پوش تکواندو موفق به کسب ۳ مدال طلا، نقره و برنز شدند.
میرهاشم حسینی که عزم خود را برای کسب امتیاز حضور در المپیک جمع کرده بود با تمام توان در این رقابت‌ها شرکت و توانست بر سکوی قهرمانی بایستد. آرمین هادی‌پور نیز به مدال نقره رسید و سجاد مردانی کاپیتان با اخلاق تیم‌ملی نیز مدال برنز را بر گردن آویخت.

۴ مدال سهم تکواندوکاران ایران در المپیک نظامیان جهان.
اما در ادامه رقابت‌های گرندپری، سومین مرحله این مسابقات طی روز‌های ۲۶ تا ۲۸ مهرماه در صوفیه بلغارستان برگزار شد؛ که در نهایت آرمین هادی پور و سروش احمدی موفق به کسب مدال برنز شدند.
آبان‌ماه با بازی‌های المپیک نظامیان جهان آغاز شد؛ هفتمین دوره این رقابت‌ها با حضور ۲۴۴ هوگوپوش از ۴۷ کشور به مدت ۴ روز در ووهان چین برگزار شد که پرونده این دوره با کسب یک مدال نقره و ۳ مدال برنز برای کشورمان بسته شد.

هادی پور بهترین ورزشکار مرد فدراسیون بین المللی ورزش‌های دانشگاهی
هفته اول آبان‌ماه نخستین دوره مسابقات آسیایی هان‌مادانگ در جاکارتا اندونزی برگزار شد که در پایان این دوره از رقابت‌ها، نمایندگان ایران موفق به کسب ۷ مدال طلا، ۳ نقره و ۴ برنز شدند همچنین مردان ملی‌پوش تکواندو که برای کسب امتیاز و ارتقاء جایگاه خود در رنکینگ المپیکی در تورنمنت صربستان حضور پیدا کرده بودند توانستند با کسب ۲ مدال طلا، یک نقره، ۳ برنز و ۲۰ امتیاز بر سکوی نایب قهرمانی بایستند.
در ادامه نیز فرزان عاشورزاده و سجاد مردانی به منظور ارتقاء رنکینگ المپیکی در تورنمنت بین المللی کرواسی حضور پیدا کردند که در نهایت سجاد عنوان سومی را بدست آورد و فرزان در یک قدمی کسب مدال به دلیل آسیب دیدگی از ادامه رقابت‌ها انصراف داد و از کسب مدال بازماند.
اما ۲۴ آبان‌ماه با افتخار تازه‌ای برای تکواندوی ایران همراه بود و آرمین هادی پور جایزه بهترین ورزشکار مرد را از فیزو دریافت کرد. مراسم گالای فدراسیون بین المللی ورزش‌های دانشگاهی (فیزو) ۲۰۱۹ در این روز برگزار شد و هادی پور، تکواندوکار بااخلاق ایران که سومین مدال طلای خود را در بازی‌های یونیورسیاد ۲۰۱۹ کسب کرده بود جایزه بهترین ورزشکار مرد را بدست آورد.

هادی پور و حسینی سهمیه المپیک ۲۰۲۰ توکیو را کسب کردند
۱۰ آذرماه، فدراسیون تکواندو میزبان آزمون جهشی کوکی‌وان بود؛ با پیگیری‌های صورت گرفته آخرین آزمون بین‌المللی جهشی کوکی‌وان (معادل سازی دان‌های ملی به بین‌المللی) در دو گروه مردان و زنان با حضور ۴۸۲ تکواندوکار و ممتحنین و مدرسین مرکز آموزشی کوکی‌وان برگزار شد.
فینال مسابقات گرندپری ۲۰۱۹ طی روز‌های ۱۵ و ۱۶ آذرماه با حضور ۱۲۸ تکواندوکار برتر جهان از ۴۲ کشور در مسکو روسیه برگزار شد؛ این رقابت‌ها با توجه به اینکه سهمیه‌های المپیک را مشخص می‌کرد برای هر تکواندوکاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود و چهار هوگوپوش ایران نیز که در این رویداد مهم حضور داشتند تلاش کردند تا بتوانند جواز حضور در المپیک توکیو را بدست آورند.
۲ سهمیه تکواندو ایران برای حضور در المپیک ۲۰۲۰ در این رقابت‌ها قطعی شد و آرمین هادی‌پور و میرهاشم حسینی موفق شدند دو المپین تکواندو کشورمان لقب بگیرند. سجاد مردانی با وجود اینکه در فینال گرندپری مدال نقره بدست آورد، اما سهمیه المپیک را از طریق رنکینگ سیستم با حداقل اختلاف از دست داد و باید از مسابقات گرنداسلم جواز را بدست می‌آورد که متاسفانه در آن رویداد هم توفیقی نصیبش نشد.

دو سهمیه پاراتکواندو ایران در نخستین دوره بازی‌های پارالمپیک.
اما دی‌ماه با خبر خوبی برای پاراتکواندو ایران همراه بود؛ برای نخستین مرتبه در این دوره از بازی‌های پارالمپیک، پاراتکواندو به صورت رسمی به این بازی‌ها اضافه شده است. ملی پوشان این رشته که در سال‌های اخیر در رویداد‌های مختلف خوش درخشیده حالا به دنبال افتخارآفرینی در بزرگترین آوردگاه ورزشی جهان هستند.
مهدی پوررهنما که تاکنون مدال‌های رنگارنگی را در کارنامه‌ی خود ثبت کرده بود از یک سال پیش سهمیه‌اش برای حضور در این رقابت‌ها قطعی بود، اما با اعلام آخرین رنکینگ سال ۲۰۱۹، اصغر عزیزی نیز موفق شد سهمیه حضور را بدست آورد تا ایران در نخستین دوره این رویداد بزرگ با دو نماینده به مصاف رقبایش برود.
۲۶ دی ماه پنجمین مراسم یادواره شهدای تکواندو سراسر کشور و تجلیل از خانواده معظم شهدای تکواندو کرمان با عنوان "قهرمان ماندگار" با حضور جمعی از مسئولین لشگری، کشوری و خانواده معظم این شهیدان بزرگوار برگزار شد. در این مراسم از خانواده معظم ۱۰ شهید شاخص تکواندو کرمان، شهیدان محمد علی خواجه، سعید بنی آزاد، مصطفی پورمحی آبادی، سیدجعفر هاشمی، فرزین حسین خانی، علی حسین خانی، نورالله داوند، سیدحیبیب الله علیزاده، غلامرضا لنگری زاده و جواد عسکری با عنوان «قهرمان ماندگار» تجلیل به عمل آمد.

۷ مدال دختران ملی پوش تکواندو در تورنمنت ترکیه
آخرین رویدادی که تکواندوکاران در آن شرکت کردند تورنمنت بین‌المللی ترکیه بود که تنها دختران تکواندو در آن حضور داشتند؛ در پایان این رقابت‌ها ملی پوشان دختر تکواندو ایران توانستند ۲ مدال طلا و ۵ برنز کسب نمایند.

میزبانی دوره بین المللی کوچینگ با کادر آموزش تمام ایرانی
فدراسیون تکواندو کشورمان اسفندماه با برگزاری دوره بین‌المللی کوچینگ در این ماه رکورد تازه‌ای را در کارنامه خود ثبت کرد و در آخرین روز‌های سال، میزبان این دوره بود که با کادر آموزش تمام ایرانی افتخاری دیگر کسب کرد تا پرونده سال ۹۸ برای تکواندو ایران به پایان برسد.
در سال ۹۸ فدراسیون تکواندو دو رکورد دیگر نیز به ثبت رساند، برگزاری ۷۸ دوره آموزشی مربیگری و داوری و ثبت آنلاین نمرات و نتایج آن‌ها با همت کمیته آموزش و ابتکار برگزاری آزمون ارتقا کمربند به صورت غیرحضوری با حدود ۱۶۰۰۰ شرکت کننده توسط کمیته آزمون موفقیت‌های دیگری بود که نصیب فدراسیون تکواندو گردید.
اما نکته‌ای که در اسفندماه گریبانگیر مردم ایران و جهان شد، شیوع ویروس کرونا بود که علاوه بر به تعویق انداختن رقابت‌های قهرمانی آسیا که قرار بود تیم‌های ملی پاراتکواندو، پومسه و کیوروگی در آن حضور داشته باشند؛ مسابقات داخلی از جمله انتخابی‌ها و هفته‌های پایانی لیگ را لغو کرد تا پرونده لیگ برتر و لیگ بانوان در سال ۹۸ باز بماند و به سال آینده بکشد.
فعایت‌های تکواندو ایران تنها به این موارد ختم نمی‌شود و برگزاری رقابت‌های کشوری، لیگ، مجامع انتخاباتی استان‌ها، آزمون و دوره‌های بین‌المللی، حضور نمایندگان ایران در کرسی‌های بین‌المللی، قضاوت داوران در مسابقات جهانی، آسیایی، گرندپری و...، پیگیری امور فرهنگی در زمینه‌های اهدای عضو و ...، تعامل مناسب و سازنده با وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک را می‌توان از عوامل موفقیت این خانواده بزرگ دانست.

 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *