رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

جای خالی کاپیتان تیم ملی کاراته در المپیک ۲۰۲۰

14:27 - 28 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۷۲۲۰
دسته بندی: ورزشی ، رزمی
کاپیتان تیم ملی کاراته را باید غایب بزرگ المپیک ۲۰۲۰ دانست، ورزشکار با اخلاقى که موفق به کسب سهمیه شده، اما نمى‌تواند روى تاتامى توکیو مبارزه کند.

به گزارش گروه ورزشی و به نقل از سایت فدراسیون کاراته، طبق قوانین اعلام شده مسابقات کاراته در بازی‌های المپیک در ۶ وزن کومیته و ۲ بخش کاتا برگزار می‌شود و کاراته‌کا‌ها باید در کاتای انفرادی بانوان و آقایان، سه وزن ۵۵- کیلوگرم (متشکل از اوزان ۵۰- و ۵۵- کیلوگرم)، ۶۱- کیلوگرم و ۶۱+ کیلوگرم (متشکل از دو وزن ۶۸- و ۶۸+ کیلوگرم) در بخش زنان، وزن ۶۷- کیلوگرم (متشکل از دو وزن ۶۰- و ۶۷- کیلوگرم)، وزن ۷۵- کیلوگرم و ۷۵+ کیلوگرم (متشکل از دو وزن ۸۴- و ۸۴+ کیولگرم) کسب سهمیه کنند. در اوزان ادغام شده کاراته کا‌های اول و دوم هر وزن طبق رنکینگ جهانی جواز سهمیه خواهند گرفت.

در وزن المپیکی ۷۵+ از همان ابتدا رقابت بین ذبیح‌الله پورشیب و سجاد گنج‌زاده برای کسب سهمیه المپیک داغ بود. در پایان این ماراتن سنگین پورشیب با ۹۲۲۵ امتیاز در رده دوم ایستاد و گنج‌زاده با ۸۶۱۷ امتیاز سوم شد. بدشانسی پورشیب در این بود که پس از اُکتاش ترکیه‌ای نفر دوم وزن ۸۴- شد و چون گنج‌زاده نفر اول وزن ۸۴+ بود، کاپیتان تیم ملی علی‌رغم جمع‌آوری امتیاز بیشتر، نتوانست به المپیک برسد.

شاید تلخ‌ترین جمله درباره کاپیتان با غیرت و سختکوش کاراته ایران این باشد که "او تنها ورزشکار جهان است که موفق به کسب سهمیه المپیک شده، ولی نمی‌تواند در توکیو به روی تاتامی برود. "

پورشیب امسال موفق شد مدال طلای انفرادی و تیمی مسابقات قهرمانی آسیا را به دست آورد. استارت کاپیتان در لیگ‌های جهانی از ژاپن ۲۰۱۹ بود جایی که موفق شد بر سکوی دوم بایستد بعد از آن در شیلی به مدال نقره رسید. او در روسیه بر سکوی قهرمانی قرار گرفت.

سال ۲۰۲۰ را هم کاپیتان با طلا آغاز کرد؛ آنهم در سانتیاگو شیلی. پس از آن هم موفق شد در دوبی امارات عنوان قهرمانی را به دست آورد.

فدراسیون کاراته ایران ضمن تشکر و قدردانی از زحمات کاپیتان تیم ملی یادآور می‌شود که مذاکرات سیدحسن طباطبایی رئیس فدراسیون با کمیته ملی المپیک آغاز شده تا ذبیح‌الله پورشیب به عنوان یکی از ورزشکاران المپیکی در نظر گرفته شود و تمام مزایای مادی و معنوی ورزشکاران دارای سهمیه برای کاراته کای پرافتخار ایران در نظر گرفته شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *