بهبودیافتگان کرونا در مقابل کرونا ایمن می‌شوند

17:11 - 27 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۶۹۷۰
مدیرگروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص احتمال ابتلای مجدد فرد مبتلا به کروناویروس گفت: ۱۴ درصد احتمال دارد که بیماران مبتلا به کرونا مجددا به این ویروس مبتلا شوند یعنی از هر ۱۰۰ بیمار، ممکن است ۱۴ نفر دوباره به این ویروس مبتلا شوند.

بهبودیافتگان کرونا در مقابل کرونا ایمن می‌شوندبه گزارش گروه فضای مجازی ، یک بیمار مبتلا به کرونا پس از دریافت درمان و بهبودی از بیمارستان مرخص می‌شود اما چگونگی ادامه درمان وی، به این بستگی دارد که در بیمارستان چقدر دارو دریافت کرده است.

محمد علوی، مدیرگروه بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد:

باید مشخص شود که این بیماران در زمان ترخیص چه وضعیتی داشته‌اند. مبتلایان به کرونا، زمانی از بیمارستان ترخیص می‌شوند که سه روز از قطع تب و رفع تمام علائم بالینی آنها گذشته باشد.

از طرف دیگر، بیمارانی که بهبود می‌یابند ممکن است تا دو هفته و در برخی از گزارش‌ها تا هشت هفته حال عمومی خوب و بدون علائم داشته باشند اما ویروس در بدن آنها وجود داشته باشد و ناقل ویروس باشند. ما این زمان را متوسط دو هفته در نظر می‌گیریم؛ البته انتقال کروناویروس از بیماران بهبودیافته بسیار کم است اما احتمال آن وجود دارد.

افراد باید پس از بهبود، خودمراقبتی را ادامه دهند و تا دو هفته در اتاق مجزا از دیگران حضور داشته باشند اما در صورت نداشتن اتاق مجزا، باید حداقل فاصله یک و نیم تا دو متر را با دیگران رعایت کنند.

این افراد نباید به ملاقات کسی بروند یا در تجمعات حضور پیدا کنند و کسی نیز نباید به ملاقات آنها برود و حتما باید از ظروف جدا و شخصی استفاده کنند. همه مواردی که به فرد بهبودیافته توصیه می‌شود را افراد خانواده نیز باید رعایت کنند اما تنها فرد بیمار باید ماسک استفاده کند.

 ۱۴ درصد احتمال دارد که بیماران مبتلا به کرونا مجددا به این ویروس مبتلا شوند یعنی از هر ۱۰۰ بیمار، ممکن است ۱۴ نفر دوباره به این ویروس مبتلا شوند. بنابراین باید حتما در این مدت در صورت مشاهده هرگونه علامت، سریعا به پزشک مراجعه کنند یا به مرکز بهداشت اطلاع دهند.

هنوز نمی‌دانیم کسانی که به این ویروس مبتلا می‌شوند پس از بهبود در مقابل آن ایمن می‌شوند یا خیر.

بنابراین همان مراقبت‌هایی که به همه مردم توصیه می‌شود، افراد مبتلا پس از بهبودی و رفع کامل علائم نیز باید انجام دهند و فکر نکنند که اگر به ویروس مبتلا شدند دیگر احتمال ابتلا وجود ندارد. نباید اطمینان کاذبی در این بیماران ایجاد شود و تمام قوانین در خانه ماندن تا پایان این اپیدمی برای این افراد نیز صدق می‌کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *