آیت‌الله سیستانی: رسیدگی به بیماران کرونا «واجب کفایی» است

14:29 - 27 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۶۸۶۹
آیت‌الله سیستانی در پاسخ به پرسشی درباره پیام و نظر او خطاب به پزشکان و پرستاران و کادر پزشکی بیمارستان‌هایی که به بیماران مبتلا به کرونا رسیدگی می‌کنند، این وظیفه را یک واجب کفائی دانست.

آیتالله سیستانی: رسیدگی به بیماران کرونا «واجب کفایی» استبه گزارش گروه سیاسی به نقل از حوزه؛ آیت‌الله علی سیستانی از مراجع تقلید نجف اشرف در پاسخ به پرسشی درباره پیام و نظر وی خطاب به پزشکاران و پرستاران و کادر پزشکی بیمارستان‌هایی که به بیماران مبتلا به کرونا رسیدگی می‌کنند، این وظیفه را یک واجب کفائی دانست.

متن پرسش و پاسخ بدین شرح است:

دفتر آیت الله سیستانی حفظه الله
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

بیماری همه گیر ویروس کرونا که امروز شایع شده بر شما پوشیده نیست و می‌دانید که کادر پزشکی و پرستاری و داوطلبان در بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی که با مبتلایان به این ویروس یا افراد مشکوک به ابتلا سر و کار دارند، سلامتی و گاه جان آن‌ها در معرض خطر قرار دارد، زیرا در معرض ویروس و ابتلا به آن قرار دارند. نظر شما درباره آن‌ها چیست؟

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم

درمان بیماران و پرستاری از آن‌ها و رسیدگی به امور آن‌ها بر تمام کارشناسان این امر مهم از جمله پزشکان و کادر بیمارستان و پرستاران و دیگران واجب است، اما مسئولین امر باید تمام لوازم و تجهیزات ضروری برای حمایت از آن‌ها در برابر خطر ابتلا به بیماری را فراهم کنند و هیچ عذری در تخلف از این وظیفه پذیرفته نیست.

تردیدی نیست کاری که این عزیزان ـ با وجود تمام چالش‌ها ـ انجام می‌دهند کاری بزرگ است که هیچ قیمتی نمی‌توان برایش تعیین کرد و شاید اهمیت آن نزدیک به مرزبانی در دفاع از سرزمین و مردم آن باشد.

تاکید می‌شود که خدای متعال از تلاش آن‌ها در دنیا قدردانی می‌کند و در آخرت نیز به آن‌ها پاداش خواهد داد و امید است کسی که از این عزیران جان خود را در این راه از دست بدهد در روز قیامت اجر و جایگاه شهید را داشته باشد.

ما ضمن تشکر و قدردانی فراوان از اقدام انسانی بزرگ این افراد، از خدای توانا می‌خواهیم آن‌ها را حفظ و حمایت کند و هر آفتی را از آن‌ها دور سازد، إنه سمیع مجیب.

آیت‌الله سیستانی: رسیدگی به بیماران کرونا «واجب کفایی» استارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *