رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

قطعه دوم وسوم آزاد راه همت-کرج افتتاح شد

9:46 - 27 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۶۷۲۴
دسته بندی: اقتصاد ، انرژی
قطعه دوم و سوم آزادراه همت-کرج به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های عمرانی و مهندسی کشور افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، قطعه دوم و سوم آزادراه همت-کرج به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های عمرانی مهندسی کشور پس از گذشت ۱۰ سال از کلنگ زنی پروژه با حضور حسن روحانی رئیس جمهور و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی افتتاح شد.

آزادراه همت-کرج به طول ۱۴.۵ کیلومتر از انتهای بزرگراه درون شهری شهید همت در شهر تهران آغاز می‌شود با هدف اتصال شهر تهران به شهر کرج تا میدان امیرکبیر احداث شده است.

قطعه این آزادراه از منطقه ۲۲ تهران تا گرمدره به طول ۵ کیلومتر در سال ۸۸ آغاز شد و در سال ۹۱ به بهره‌برداری رسید.

منطقه ۲ از گرمدره تا شهرک جهان‌نما به طول ۵.۱ کیلومتر و منطقه ۳ از شهرک جهان‌نما تا ورودی شهر کرج به طول ۴.۵ کیلومتر امتداد می‌یابد که عملیات ساخت آن‌ها در سال ۹۲ آغاز شده است.

لازم به ذکر است که ۸۵ درصد این آزادراه از مناطق کوهستانی عبور کرده است و بیش از ۱۰ درصد آن از مناطق تپه ماهور عبور می‌کند که حجم عملیات خاکی در آزادراه همت-کرج قابل توجه است.

به دلیل عبور این آزادراه از مجاورت مناطق مسکونی، تجاری و گردشگری امکان انجام هیچگونه انفجاری وجود نداشت به همین خاطر حدود ۱۲ میلیون متر مکعب عملیات خاکی با پیکور و ماشین‌آلات راهسازی انجام شده است و به عنوان ویژگی خاص این پروژه یاد می‌شود.

آزادراه همت-کرج با عرض ۳۶ متر به صورت ۶ خطه شامل ۳ خط رفت و ۳ خط برگشت است که البته در هر طرف یک خط اضطراری نیز وجود دارد.

در طول این مسیر آزادراهی ۳.۵ کیلومتر پل و تونل به صورت رفت و برگشت احداث شده است.

تا امروز حدود ۶۵۰ میلیارد تومان برای ساخت آزادراه همت-کرج هزینه شده است که بیش از ۳۵ درصد آن صرف هزینه‌های تملک اراضی شده است.

گفته می‌شود نرخ عوارض آزادراه همت کرج برای خودرو‌های سواری ۴ هزار تومان و برای اتوبوس ۷ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *