رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

دلیل اختلال در حس بویایی و چشایی در روز‌های کرونایی

17:51 - 26 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۶۶۰۳
یک فوق تخصص گوش و حلق و بینی با بیان اینکه در یک ماه گذشته بیش از سال‌های پیش شاهد اختلال در حس بویایی و چشایی بوده‌ایم گفت: در این خصوص دو فرضیه مطرح است.

علت شیوع اختلال در حس بویایی و چشاییبه گزارش گروه فضای مجازی ، کرونا بیماری نوپدیدی است و اطلاعات ما درباره ویژگی‌های آن کم است به همین دلیل باید محتاطانه با آن برخورد کنیم و تا جایی که امکان دارد تمام اصول بهداشت عمومی و فردی را تا قطع شدن زنجیره شیوع آن رعایت کنیم.

محبوبه جلالی، فوق تخصص گوش و حلق و بینی درباره شیوع اختلال بویایی و چشایی به صورت ناگهانی به خبرگزاری ایسنا گفت:

همزمانی افزایش مراجعه مردم به واسطه اختلال در حس بویایی و چشایی با شیوع ویروس کرونا فرضیه‌هایی را مطرح کرده،فرضیه اول این است، با توجه به اینکه ویروس کرونا به عصب فرد مبتلا حمله می‌کند، قادر است حس بویایی و چشایی او را با مشکل موقتی مواجه سازد.

 البته به صورت قطعی نمی‌توان اعلام کرد هر فردی که بویایی و چشایی خود را از دست داده به کرونا مبتلا شده است؛ چرا که هر فردی که به بیماری کویید-۱۹ مبتلا می‌شود، حس چشایی و بویایی خود را از دست نمی‌دهد.

فرضیه دوم این است که طی هفته‌های اخیر میزان استفاده از شوینده‌ها و مواد ضدعفونی‌کننده افزایش پیدا کرده، استفاده این مواد اثرات مخربی بر سیستم عصبی برخی از مردم گذاشته و باعث شده آن‌ها با اختلالات مطرح شده مواجه شوند.

اگر فرضیه اول صحیح باشد، فرد پس از بهبودی و گذراندن دوره نقاهت مجددا سلامت حس چشایی و بویایی خود را به دست می‌آورد و اگر فرضیه دوم هم درست باشد، اگر فردی که به کرونا مبتلا نیست مصرف مواد شوینده و ضدعفونی کننده را بعد از اتمام این اپیدمی قطع کند، به وضعیت عادی بر می‌گردد.

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *