هاشمیان: برخی فقط نگران کمک مربی تیم ملی هستند نه وضعیت فوتبال ایران

11:18 - 26 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۶۴۱۱
دسته بندی: ورزشی ، فوتبال
مربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: برخی خیلی نگران کمک مربی تیم ملی هستند آن هم در حالی که نگرانی بابت وضعیت فوتبال ندارند.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی و به نقل از روابط عمومی «سلام صبح بخیر»، سعید اکبری امروز (دوشنبه) در این برنامه به گفت‌وگوی تلفنی با وحید هاشمیان مهاجم سابق و مربی تیم ملی فوتبال ایران پرداخت.

شما دو جلسه با فدراسیون داشتید، قرار بر این شد که بمانید یا بروید؟

قبل از اینکه درباره تیم ملی صحبت کنم از پزشکان، پرستاران، نیرو‌هایی که دیده نمی‌شوند و دارند برای مبارزه با ویروس کرونا فداکاری می‌کنند و به مردمان کشور کمک می‌کنند تشکر کنم. آنها گذشت وصف‌ناپذیری انجام می‌دهند و این بسیار با ارزش است. به خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست داده‌اند تسلیت می‌گویم. ان‌شاءالله خداوند به آنها صبر بدهد.

درباره کار خودم ۹ ماه پیش فدراسیون و مربی وقت ویلموتس من را به همکاری دعوت کردند. بسیار خوشحال بودم که در تیم ملی کشورمان بودم. کار در باشگاه بیشتر یک قرارداد مالی و تعهد کاری است، اما بودن در تیم ملی بیشتر یک تعهد قلبی است. پیروزی تیم ملی قطعا می‌تواند باعث خوشحالی مردم ایران در هر کجای دنیا شود. همیشه تیم ملی را خیلی دوست داشتم و در حالی که از جا‌های خیلی خوبی به من برای مربیگری دعوت شد قبول نکردم، اما در این مقطع احساس کردم پس از بیش از یک دهه بازی در بوندسلیگا گرفتن مدرک مربیگری از آلمان و پله پله طی کردن دوران مربیگری می‌توانم این تجربیات را منتقل کنم. مسائل حاشیه‌ای درباره پول ویلموتس و ... پیش آمد که به تیم ضربه زد و باعث جدایی ویلموتس شد و نتیجه خوبی هم کسب نشد.

یکی از انتقاداتی که مطرح می‌شود این است که چرا به ویلموتس و همکارانش دو میلیون یورو پول پرداخت شد اما به وحید هاشمیان در این ۸، ۹ ماه فدراسیون هیچ پولی ندادند.

نمی‌خواستم این را اعلام کنم. مشکل اینجا بود که از فدراسیون هم اعلام نشده بود و فقط گفتند پول کادرفنی به یورو پرداخت شد. قرارداد من ریالی بود ۹ ماه گذاشته و ریالی نگرفته‌ام. بابت وسایلی که خریده‌ام از باشگاه طلب دارم. شرایط مالی کشور را درک می‌کنم و به خاطر علاقه به تیم ملی صحبتی درباره حقوق خودم نکردم. مسئولان باید همانطور که به خارجی‌ها اهمیت می‌دهند به داخلی‌ها هم بها بدهند. طبیعتا مقداری از پول ایران در فیفا وجود دارد که به خاطر تحریم‌ها نمی‌توانیم آن را به ایران بیاوریم؛ اگر می‌شد خیلی از مشکلات فوتبال ایران حل می‌شد.

می‌گویند چرا با مربیان خارجی قرارداد‌های کلانی بسته می‌شود، اما با مربیان ایرانی قرارداد‌ها پایین است.

در شرایط فعلی کشور وقتی ما توانایی پرداخت پول را نداریم و مربیان خارجی هم به قوانین بین الملل و حرفه‌ای عادت کرده‌اند بعد از مدتی ول می‌کنند و می‌روند. اگر ما می‌خواهیم مربی خارجی بیاوریم اول باید ببینیم پولش را داریم یا خیر؟ یا می‌خواهیم این را گردن رئیس بعدی فدراسیون بیندازیم. در شرایط فعلی به نظرم استخدام مربی گران‌قیمت خیلی سخت است.

قرارداد سه میلیون یورویی ویلموتس را شما هم شنیده‌اید؟

من اطلاعی درباره کار‌های قراردادی ندارم. تنها جایی که می‌رفتم و می‌آمدم مرکز پک بود و با قسمت مالی ارتباطی نداشتم.

در نهایت در تیم ملی می‌مانید یا خیر؟

کادرفنی تغییر می‌کند و هر مربی که می‌آید دوست دارد کادرفنی خودش را بیاورد. بعد از صحبت‌هایی که شد و گزینه‌ها اعلام شدند، سرمربی جدید انتخاب شد. فدراسیون فوتبال و سرمربی تیم ملی هم دوست داشتند ما همکاری‌مان را ادامه بدهیم، اما به هر حال من هم باید شرایطی برای همکاری داشته باشم. اگر بدانم می‌توانم به تیم ملی کشورم کمک کنم قطعا می‌مانم. اگر ببینم کمکی از دستم برنمی آید ان‌شاءالله کسانی که بیایند -فوتبال ما هم که ماشالله نفر زیاد دارد- موفق خواهند بود.

موضوع نگران‌کننده‌ای نیست. برخی خیلی نگران کمک مربی تیم ملی هستند. در حالی که اینقدر نگران اینکه رئیس فدراسیون که شود و وضعیت فوتبال ما نیستند و نگرانی‌شان کمک مربی تیم ملی است. نمی‌دانم چرا اینقدر نگران هستند؟ اما اگر قسمت شود به هر حال آدم‌های خوبی در فوتبال ما هستند و من می‌مانم و به کارم ادامه می‌دهم. بیماری کرونا که آمد لیگ تعطیل و برنامه بازی تیم ملی دچار تغییر شد و هنوز رسمی اعلام نشده که چه زمانی برگزار شود.

فکر می‌کنید اسکوچیچ موفق می‌شود؟

نمی‌توانم پیشگویی کنم. کسی فکر نمی‌کرد ویلموتس در دور اول نتواند موفق شود، چون فوتبال جای پیش‌بینی نیست، اما کسانی که انتخاب کردند حتما اطلاعاتی بیشتر از من دارند و از کسانی که انتخاب کرده‌اند سوال کنید.

صحبت پایانی.

برای مردم کشور آرزوی بهترین‌ها را می‌کنم ان‌شاءالله این دوران سخت هم مثل زلزله و جنگ و سیل و شرایط سختی که مردم همبستگی نشان داده‌اند و مراحل سخت را پشت سر گذاشته‌اند‌. امیدوارم این دوران هم بگذرد و سال آینده سال بسیار خوبی برای کشور ایران شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *