تمام عمل های جراحی به دلیل شیوع کرونا باید متوقف شود

11:46 - 26 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۶۳۵۹
رئیس جامعه جراحان کشور گفت: توقف اهدای عضو در کشور به دلیل شوع کرونا صحت دارد و ما از جامعه جراحان خواسته ایم تمامی جراحی‌ها را فعلا تعطیل کرده و انجام ندهند تا شرایط فعلی رشد ویروس کرونا بهبود یابد.

تمام جراحی های به دلیل شیوع کرونا باید متوقف شود

ایرج فاضل رئیس جامعه جراحان کشور و فوق تخصص جراحی عروق و تروما در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه ، درباره توقف اهدای عضو در کشور به دلیل شیوع کرونا گفت: توقف اهدای عضو در کشور به دلیل شوع کرونا صحت دارد و ما از جامعه جراحان خواسته ایم تمامی جراحی‌ها را فعلا تعطیل کرده و انجام ندهند تا شرایط فعلی رشد ویروس کرونا بهبود یابد.

فاضل در ادامه گفت: این تصمیم تا زمانی که وضعیت فعلی بهبود یابد ادامه پیدا خواهد کرد و فقط در مواقع اورژانسی که آن هم بسیار محدود است انجام خواهد شد.

نایب رئیس انجمن جراحان در ادامه گفت: از جراحان خواسته ایم که جراحی‌های الکتیو (جراحی الکتیو Elective surgery به آن دسته از اعمال جراحی میگویند که انجام آن را میتوان از قبل برنامه ریزی کرد) را انجام ندهد و فقط اعمال جراحی اورژانس Emergency surgery را انجام دهند.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که انجام جراحی‌های مختلف باعث انتقال کرونا خواهد شد؟ گفت: هر گونه عملی که باعث جمع شدن چند نفر دور هم بشود امکان انتقال ویروس کرونا را به وجود می‌آورد و از عوامل گسترش ویروس کرونا است.

فاضل در ادامه در پاسخ به این سوال که اگر فردی به عنوان مثال ضربه مغزی شده باشد و خانواده وی بخواهند اعضای بدنش را اهدا کنند باید چه کاری انجام دهند؟ گفت: فعلا صلاح این است که تمام این اقدامات متوقف شود و چاره‌ی دیگری نداریم. عمل‌های اهدا عضو نیز جز عمل‌های اورژانسی نیست. پیوند اورژانس در کشور ما خیلی نادر است.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *