در حوزه درمانی بیماری کرونا دو دارو داریم

10:37 - 25 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۵۹۹۴
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، به ارائه گزارشی از وضعیت دارو‌های بیماران مبتلا به کرونا در کشور پرداخت.

به گزارش گروه جامعه ، غلامحسین مهرعلیان، در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، گفت: در حوزه درمانی بیماری کرونا دو دارو داریم یکی دارو‌هایی که مشهور است به دارو‌های درمان کرونا و برخی دارو‌های علامتی هستند برای کمک به درمان علامت‌های بیماری کرونا و عفونت‌های ثانویه.

وی ادامه داد: در زمینه تامین دارو‌های دسته دوم یعنی دارو‌های علامتی در وضعیت خوبی قرار داریم و ذخایر ما کافی است و نگرانی در این زمینه نداریم، اما در تامین دارو‌های مشهور به دارو‌های ویروس کرونا، ایجاد تقاضای کاذب در جامعه کردیم، زیرا در مجامع علمی جهانی مستندات کافی وجود ندارد که این دارو‌ها پیشگیری می‌کنند بلکه حتی در تاثیر این دارو‌ها برای درمان کرونا هم ابهاماتی وجود دارد.

مهرعلیان اضافه کرد: بنابراین تلاش کردیم در گام اول دارو‌های بیماران بستری را تامین کنیم که تاکنون این کار را انجام دادیم، اما با توجه به اینکه دغدغه‌ای در خانوار‌ها برای دارو‌های درمان کرونا وجود دارد و پزشکان هم به علت فشار از ناحیه بیماران، نسخه‌های زیادی را در بخش سرپایی می‌نویسند و دارو‌هایی را تجویز می‌کنند باید به محدودیت‌های ما برای تهیه این دارو‌ها در زمان تحریم، توجه شود.

 

وی با بیان اینکه امکان تامین این حجم از دارو برای بیماران سرپایی در کشور کار بسیار سختی است، گفت: تلاش می‌کنیم پروتکل را اصلاح کنیم و برای تهیه داروی بیماران بستری، متمرکز شویم.

مهرعلیان ادامه داد: تدارکات لازم برای بیماران بستری را دیده ایم و نگرانی نداریم و در طول هفته چند محموله دارویی وارد کشور می‌شود.

وی افزود: در مورد محلول‌های ضدعفونی کننده با پایه الکل، راهبرد داریم که در گام اول بیمارستان‌ها پوشش داده شوند.

مهرعلیان اضافه کرد: حجم مصرف ضدعفونی کننده‌ها در بیمارستان‌ها در شرایط کنونی چندین برابر شده است، اما وضعیت بیمارستان‌ها از این نظر خوب است.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: از ۱۰ اسفند حدود ۱۰۰ شرکت را وارد مدار تولید محلول‌های ضدعفونی کننده بر پایه الکل برای بخش عمومی جامعه و شهروندان کردیم و در این فاصله چندین میلیون محصول در داروخانه‌های کشور توزیع شده است.

مهرعلیان افزود:، اما تقاضا و تب خرید بالایی در جامعه در زمینه محلول‌های ضدعفونی کننده وجود دارد و برخی تمایل دارند مصرف یک تا دو ماه خود را ذخیره کنند و این موضوع توازن بازار را برهم می‌ریزد.

وی با بیان اینکه هم اکنون تولید سه برابر زمان عادی است، ادامه داد: اگر شهروندان کمک کنند، با تدابیری که اندیشیدیم مشکلی در تامین این محلول‌ها نداریم.

مهرعلیان گفت: در ایام تعطیلی، همه داروخانه‌های روزانه هم می‌توانند داوطلبانه فعالیت شبانه روزی داشته باشند و این محلول‌های ضدعفونی کننده در حجم زیاد در اختیار داروخانه‌ها قرار داده می‌شود.

وی درباره برخی پیامک‌هایی که به مردم به بهانه کمک به تهیه ماسک و مانند آن برای بیمارستان‌ها ارسال می‌شود، گفت: برای این موضوع هیچ برنامه‌ای در سازمان غذا و دارو نداریم و این افراد اصولا کاسبان کرونا هستند که در شرایط کنونی از اعتماد مردم به جامعه پزشکی و وزارت بهداشت، سوءاستفاده می‌کنند.


برچسب ها: غذا و دارو

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *