منتقل کردن آراد کوه ۷ سال زمان می‌برد/ ۲۵۰ میلیون تومان هزینه خارجی ها برای شکار در کشور

9:35 - 24 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۵۶۲۱
رئیس سازمان محیط زیست گفت: جمع کردن آراد کوه ۶ تا ۷ سال طول خواهد کشید و باید به دل کویر منتقل شود چرا که در آراد کوه ده‌ها میلیون تن زباله وجود دارد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه ، عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آراد کوه قطعا باید از مکان فعلی جا به جا شود. ولی شهرداری حدود ۷۵۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار هزینه برای جا به جایی آن می‌خواهد.

وی در ادامه بیان کرد: جمع کردن آراد کوه ۶ تا ۷ سال طول خواهد کشید و باید به دل کویر منتقل شود. در آراد کوه ده‌ها میلیون تن زباله وجود دارد.

وی ادامه داد: بر اساس تصمیم‌های اخذ شده در سال ۹۹ قیمت خرید برق از محل تولید پسماند را بیش از دو برابر رساندیم تا مقرون به صرفه باشد تا استفاده کنند.

کلانتری با اشاره به اینکه قیمت حال حاضر تولید برق از محل پسماند به صرفه نیست و این تغییر به اندازه قیمت برق صادراتی می‌تواند به ترغیب سرمایه گذاران منجر شود گفت: روزانه ۶ هزار تا ۷ هزار تن زباله می‌تواند منبع خوبی برای تولید برق شود.

رئیس سازمان محیط زیست در پاسخ به این سوال که چرا در روزهای اخیر با آلودگی مواجه بوده ایم؟ گفت: دو نوع آلودگی داریم یکی در فصل سرما و دیگری در فصل گرما. عمدتا زماتی که هوا سرد آن عوامل آلوده کننده بیشتر ذرات معلق زیر دو نیم میکرون است. وقتی هوا گرم می شود گازهای متساعد شده منجر به آلودگی می شوند. در فصل زمستان آلاینده ها بیشتر ذرات زیر دو نیم میکرون هستند و این ذرات تولید شده از سوخت های فسیلی مثل وسایل حمل و نقل و کارخانجات و ... است. 

هر موتور سیکلت به اندازه ۸  خودروی سمند آلودگی ایجاد می کند

کلانتری گفت: عمده نیروگاه‌ها در غرب تهران هستند و در شرق نیروگاهی نداریم و جریان هوا نیز از غرب به شرق است و وقتی وارد شهر می‌شود به دلیل وجود برج‌ها و کوه‌ها متوقف می‌شود. از سوی دیگر وسایل حمل و نقل ما عمدتا دیزلی هستند که این دیزلی‌ها در فصل زمستان آلایندگی تولید می‌کنند و بنزینی‌ها در فصل تابستان منجر به آلودگی می‌شوند. در کشور حدود ۹۲ تا ۹۳ درصد موتور سیکلت‌ها کاربراتوری هستند. هر موتور سیکلت کاربراتوری به اندازه ۷ تا ۸ وسیله نقلیه مثل خودروی سمند آلاینده تولید می‌کند.

۱۰ میلیون موتور سیکلت به اندازه ۸۰ میلیون خودرو آلایندگی تولید می‌کنند

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه در سطح کشور ۱۱ میلیون موتور سیکلت داریم که بیش از ۱۰ میلیون آن کاربراتوری هستند. یعنی ۱۰ میلیون موتور سیکلت به اندازه ۸۰ میلیون خودرو آلایندگی تولید می‌کنند.

 ۸۰ درصد موتورسیکلت ها فرسوده هستند

وی در ادامه بیان کرد: از ۱۰ میلیون موتورسیکلت کاربراتوری ۸۰ درصد آن‌ها فرسوده هستند و اصلا نباید به آن‌ها اجازه عبور و مرور داد. ما از ۱۱ میلیون موتور سیکلت ۹ و ۶ دهم میلیون موتور سیکلت فرسوده هستند. خودرو‌های دیزلی و کامیون‌ها و اتوبوس‌ها بیش از ۷۰ درصد فرسوده هستند و باید از رده خدمت خارج شوند.

 اگر کیفیت سوخت امروز مثل سال ۹۲ بود هیچ کدام از کلان شهر‌های ما قابل سکونت نبود

کلانتری گفت: ۶۰ درصد از ۷۰ هزار دستگاه کامیون ما عمر بیشتر از ۲۵ سال دارند. اگر کیفیت سوخت امروز مثل سال ۹۲ بود هیچ کدام از کلان شهر‌های ما قابل سکونت نبود. کیفیت سوخت الان خیلی بهتر شده و بنزین‌های ما نزدیک ۹۰ درصد یورو ۴ ویرو ۵ است و اگر مثل ۵ تا ۶ سال یش بود باید تمام کلان شهر‌ها را ترک می‌کردیم. خودروهای ما فرسوده هستند و عمده آلاینده های ما فرسوده هستند.

کلانتری گفت: برنامه دولت این بوده که از سال ۹۷ سالیانه ۷۰ هزار کامیون را نوسازی کنند. ولی درا ین زمینه با تحرم‌ها رو به رو شدیم. هر کامیونی حداقل ۲۰۰ هزار دلار پول می‌خواهد و ۷۰ هزار کامیون ۲۰۰ هزار دلاری می‌شود ۱۴ میلیارد دلار در حالی که کل فروش نفت ما انقدر نیست. تحریم ها برنامه دولت را در نوسازی ناوگان حمل و نقل به هم ریخت.

از رده خارج کردن موتور سیکلت‌های فرسوده ۹۶۰ سال طول می‌کشد

کلانتری گفت: قرار بود سالانه ۵۰۰ هزار موتور سیکلت برقی تولید شود ولی الان سالیانه ۱۰ هزار تا هم تولید نمی‌شود و اگر بخواهیم ۹ میلیون ۶۰۰ هزار موتور سیکلت را از رده خارج کنیم با تولید الان ۹۶۰ سال طول می‌کشد. عامل اصلی آلودگی هوا خودرو‌های فرسوده هستند.

از اول سال ۹۹ خودرو سازان باید طبق قانون بنزین یورو ۵ تولید کنند

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه بیان کرد: خودرو سازاان از ما خواستند که با توجه به مسائل تحریم و کرونا اجازه بدهید که سال ۹۹ هم بنزین یورو چهار تولید کنند که ما به آن‌ها گفتیم سلامت مردم مهتر از سود خودرو سازان است. از اول سال ۹۹ باید طبق قانون بنزین یورو ۵ تولید کنند و شماره گذاری باید متوقف شود.

علت مرگ پرندگان تلاب میانکاله

وی درباره علت مرگ پرندگان تلاب میانکاله گفت: تنها مرجعی که طبق قانون باید در این زمینه اظهار نظر کند سازمان دامپزشکی است سازمان دامپزشکی نظر خود سم بوتولیسم اعلام کرده است. شرایط در این تالاب بی هوازی شده و در این شرایط این میکروب شروع به تولید کرده که بسیار کشنده است. به این صورت که هر نانوگرم آن ۵ نفر را می‌تواند بکشد. یعنی ۲ کیلو از این سم توانایی کشتن ۱۰ میلیارد انسان را دارد.

۴۴ هزار پرنده در تالاب میانکاله تلف شدند

کلانتری گفت: پرنده وقتی شروع به غذا خودن داخل تالاب می‌کند این میکروب‌ها را هم می‌خورد و وقتی آن‌ها را می‌خورد فلج می‌شود و بعد داخل آب خفه می‌شود. الان بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد آن‌ها مهاجرت کرده اند و از تلاب میانکاله رفته اند. در این تالاب ۴۳ تا ۴۴ هزار پرنده را از دست دادیم. این اتفاقات در اغلب مناطق کشور می‌افتد.

وی در خصوص تالاب انزلی و دیگر تالاب‌ها که برخی در حال خشک کردن و استحصال زمین هستند، نیز گفت: اجازه نمی‌دهیم به حریم تالاب تجاوز شدند و این استحصال خارج محدوده تالاب هستند و محیط بانان برخورد می‌کردند.

کلانتری در خصوص آتش سوزی بندر کیاشهر نیز افزود: این اتفاق در بهمن ماه رخ داده و برخی آتش سوزی‌ها طبیعی هستند شرایط بی هوازی و رخ می‌دهند.

رئیس سازمان محیط زیست در خصوص فروش پروانه شکار به ابتاع خارجی نیز توضیح داد: جو سازی‌های صورت گرفته در باره صدور پروانه شکار بی پایه است، چون عمر حیات وحشی که به عنوان شکار مجوز می‌گیرند ۱۰ سال است و اگر پروانه شکار ندهیم آن‌ها به صورت طبیعی از بین می‌روند.

وی ادامه داد: خارجی‌هایی که می‌آیند برای شکار حیوان ۲۰ هزار دلار می‌دهند یعنی ۲۵۰ میلیون تومان و ۷۰ درصد این پول برای قرق‌های مردمی اختصاص می‌یاد و ۳۰ درصد صرف توسعه منطقه باقیمانده صرف زیستگاه می‌شود.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره در خصوص نحوه دفن پسماند‌های کرونایی نیز توضیح داد: مواد عفونی و بیمارستانی استاندارد دارند و تمام آن‌ها رعایت می‌شود و همه بیمارستان‌های دولتی و خصوصی به این استاندارد‌ها پایبندند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *