رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

آخرین وضعیت مرز‌ها در روز‌های کرونایی

15:03 - 22 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۵۳۰۷
شیوع کرونا در کشور خیلی چیز‌ها را تحت تاثیر قرار داد که یکی از آن‌ها مرز‌های کشور بود.

آخرین وضعیت مرز‌ها در روز‌های کروناییبه گزارش گروه فضای مجازی ، عراق از جمله نخستین کشور‌هایی بود که درست چند روز پس از تایید خبر ثبت کرونا در کشور یعنی سوم اسفند ماه، مرز زمینی مهران را تعطیل کرد؛ البته که مسوولان گمرک و اتاق مشترک دلیل تعطیلی آن را نه کرونا که موضوع استاندارد دانستند.

با این حال تعطیلی مرز‌ها به مهران ختم نشد و پس از آن دیگر کشور‌های همسایه همچون آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، ترکمنستان و ترکیه برای حفظ سلامت خود اقدام به تعطیلی مرز‌ها کردند.

«سید روح الله لطیفی»، سخنگوی گمرک ایران در تشریح آخرین وضعیت مرز‌ها به خبرگزاری ایرنا گفت:

وضعیت کنونی مرز‌ها چگونه است؟

اقلیم کردستان باز است، ولی مابقی مرز‌های عراق از جمله چذابه و شلمچه و مهران و خسروی تعطیل است. اما اقلیم کردستان مرز‌ها باز است و تجارت در مرز‌های آن جریان دارد.

ترکیه مرز‌های خود را به سمت کامیون‌های ایرانی که از کشور ثالث مانند یونان و گرجستان قرار بود از مسیر ترکیه وارد ایران شوند، باز کرده و همچنین کامیون‌های ترک به سمت ترکیه ترخیص شدند.

کالا‌هایی که از مسیر ترازیتی به کردستان عراق رفته بودند هم توانستند از مرز‌های ما وارد کشور شوند و از مرز بازرگان وارد ترکیه شوند.

مرز تجاری با ارمنستان همچنان بسته است

مرز با ارمنستان همچنان بسته است، اما در حوزه مسافری ارمنستان به سه گروه اجازه تردد می‌دهد، ایرانی‌های مقیم ارمنستان، ارامن‌های که در ایران هستند و می‌خواهند به کشورشان برگردند یا ایرانی‌هایی که در ارمنستان هستند و می‌خواهند به ایران بازگردند. مرز مسافری متوقف است، اما در حوزه کالا از روز سه شنبه جابجایی کالا از سر گرفته شده و شاهد انتقال کالای تجاری ایران از این مسیر هستیم.

مرز دریایی قزاقستان کالا‌های ایرانی را نمی‌پذیرد

عمده مقصد مرز‌های دریایی آذربایجان، روسیه و قزاقستان هستند که اخیرا قزاقستان اعلام کرده پذیرایی شناور‌های ایرانی نیست.

تراکم کامیون‌ها در مرز آستارا

قرقیز‌ها اعلام کردند کامیون‌ها از مسیر آذربایجان و از طریق مرز آستارا برود، تراکم کامیون‌ها از این مرز چندبرابر و در نتیجه باعث توقف در مرز آستارا شده است.

افزایش تراکم بار در مرز‌های دریایی مازندران

تجارت دریایی در مرز‌هایی همچون مازندران، بندر امیرآباد و نوشهر نه تنها کاهش نداشته بلکه بار زمینی نیز به دوش حمل و نقل دریایی افتاده و تراکم جابجایی بار در حوزه کشور‌های آسیای میانه و روسیه از طریق بندر‌ها در استان مازندران بیشتر شده است.

مرز‌های زمینی با ترکمنستان بسته است

مرز‌های زمینی با ترکمنستان بسته است، این توقف در تمام حوزه‌های مسافری، ریلی و تجاری است و تنها کامیون‌های ترکمن می‌توانند به کشور خود بازگردند.

سرعت در این مرز‌ها کاهش یافته، چرا که نظارت روی کالا‌های خروجی بیشتر شده تا اقلام مورد نیاز بهداشتی از کشور خارج نشوند و از طرف دیگر، کنترل افغان‌ها هم کالای ورودی و هم افرادی که وارد این کشور می‌شوند به دلیل شرایط بهداشتی بیشتر شده است.

منبع:ایرناارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *