واکنش‌ها به حمله راکتی به پایگاه التاجی بغداد و کشته شدن ۳ نظامی آمریکایی و انگلیسی

11:07 - 22 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۵۲۳۳
عملیات راکتی علیه پایگاه التاجی در نزدیکی بغداد و کشته و زخمی شدن دستکم ۱۵ نفر، پایتخت عراق با واکنش مقام‌های سه کشور عراق، آمریکا و انگلیس مواجه شد.
واکنش‌ها به حمله راکتی به پایگاه التاجی بغداد و کشته شدن ۳ نظامی آمریکایی و انگلیسیبه گزارش گروه بین الملل ؛ عملیات راکتی به پایگاه «التاجی» بغداد، محل استقرار نظامیان خارجی در عراق و کشته شدن سه نظامی آمریکایی و انگلیسی با واکنش مقام‌های سه کشور درگیر این موضوع مواجه شد.

حمله راکتی به پایگاه التاجی در ۳۰ کیلومتری بغداد در شب گذشته، چهارشنبه ۲۱ اسفند که در نهایت منجر به کشته شدن یک پیمانکار و یک نظامی ارتش تروریستی آمریکا و یک نظامی انگلیسی و زخمی شدن ۱۲ نفر از حاضران در این پایگاه شد، واکنش مقام‌های سه کشور عراق، آمریکا و انگلیس را در پی داشت.

یک مقام آمریکایی بامداد امروز، در واکنش به این حادثه در عراق مدعی شد: «ما وضعیت را در التاجی از نزدیک دنبال می‌کنیم.»

وی در ادامه گفت: «تحقیقات در حال انجام است و ما قصد نداریم تا زمان اتمام تحقیقات کاری انجام دهیم.»

در انگلیس نیز نخستین واکنش از سوی «بوریس جانسون»، نخست وزیر مطرح شد. وی بامداد امروز حمله راکتی به التاجی را "تاسف بار" خواند.

در ادامه وزارت دفاع انگلیس با انتشار بیانیه‌ای بدون اعلام هویت نظامی کشته شدن انگلیسی در حمله شب گذشته، این خبر را تایید و تاکید کرد: «فعلا برای اظهار نظر زود است و تحقیقات در این مورد ادامه دارد.»

«بن والاس»، وزیر دفاع انگلیس نیز در بیانیه‌ای حمله شب گذشته را ناجوانمردانه توصیف کرد!

«مایلیز کیگینز»، سخنگوی ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش در عراق تحت هدایت آمریکا، در توئیتر نوشت: «بیش از ۱۶ راکت کوچک به پایگاه التاجی اصابت کرد.»
 
«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به عملیات راکتی شب گذشته علیه التاجی در توییتر خود از رایزنی تلفنی با «دومینیک راب»، وزیر خارجه انگلیس خبر داد.

از عراق نیز خبر می‌رسد، فرماندهی عملیات مشترک عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «عادل عبدالمهدی خواستار تحقیق درباره این حادثه و شناسایی هویت مهاجمان شد.»
 

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت حمله راکتی شب گذشته را به عهده نگرفته است.

«محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق نیز در واکنش به حادثه شب گذشته از «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر پیشبرد امور در عراق خواست تصمیماتی قاطع را برای حمایت از پایگاه‌های نظامی ائتلاف اتخاذ کند.

«برهم صالح»، رئیس جمهور عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حادثه شب گذشته و فراخواندن همه به خویشتنداری، خواستار انجام تحقیقات کامل در این مورد و برخورد با عاملان آن شد.
 
۲ فرمانده گروه مقاومتی «حشدالشعبی» عراق نیز ضمن تحریک آمیز خواندن ادعا‌ها در مورد انجام عملیات شب گذشته توسط این گروه تاکید کردند، در صورت انجام چنین عملیاتی صراحتا آن را اعلام می‌کنیم.

احساسات منفی در مورد نظامیان خارجی در عراق که منجر به تصویب قطعنامه لزوم خروج کلیه نظامیان خارجی از عراق در پارلمان این کشور شد، در ماه‌های اخیر به شدت تشدید شده است.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *