خواندن نماز سلمان فارسی در ۱۵ رجب ثواب بسیاری دارد

19:00 - 20 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۴۷۰۶
تعداد نظرات: ۱ دیدگاه
کارشناس مذهبی گفت: اعمال ۱۵ رجب به نام اعمال ام‌داوود مشهور است و به گونه‌ای است که وقتی افراد نماز ظهر و عصر را می‌خوانند، اعمال مورد نظر شروع می‌شود. البته با توجه به شیوع بیماری کرونا بهتر است که این اعمال در خانه انجام شود و معتکف می تواند در خانه به اعمال مربوطه بپردازد.

سعید شمس کارشناس ارشد علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی گفت: روز ۱۵ رجب که برابر با روز آخر اعتکاف است یک سری اعمال دارد که هم افراد معتکف و هم افرادی که در اعتکاف حضور نداشته اند، می‌توانند این اعمال را به جای بیاورند.

وی ادامه داد: اعمال ۱۵ رجب به نام اعمال ام‌داوود مشهور است و به گونه‌ای است که وقتی افراد نماز ظهر و عصر را می‌خوانند، اعمال مورد نظر شروع می‌شود. البته با توجه به شیوع بیماری کرونا بهتر است که این اعمال در خانه انجام شود و معتکف می تواند در خانه به اعمال مربوطه بپردازد.

اعتکاف

شمس تصریح کرد: در اعمال ام داود افراد باید یک سری از سوره‌های قرآن کریم را بخوانند به عنوان مقدمه و پس از آن به دعا‌ها و نماز‌هایی که برای این روز وارد شده و ثواب آن‌ها به اندازه اعمال شب قدر است، بپردازند.

وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: همانگونه که اعمال شب قدر باعث بخشش گناهان می‌شود اعمال ام داوود نیز به همین اندازه اجر، ثواب و تاثیر دارد و در زندگی افراد تاثیر خود را نشان خواهد داد.

این کارشناس ارشد علوم قرآنی توضیح داد: اعمال ام داوود بسیار مهم است به همین دلیل به افرادی که برای شرکت کردن در مراسم اعتکاف موفق نمی‌شوند، سفارش شده که پس از نماز ظهر در مسجد‌ها حاضر شوند و این اعمال را همراه با افراد معتکف به جاری بیاورند به امید اینکه با متصل شدن به آن‌ها از نفس گرم آن‌ها نیز بهره‌مند شوند و خداوند بهره‌ای از دعای آن‌ها را نصیب دیگر افراد نیز کند.

اعتکاف

وی یادآور شد: روز ۱۵ رجب همچنین برابر با روز وفات حضرت زینب (س) است که به طور معمول در مساجد مراسمی هم برای بزرگداشت این بانوی گرامی گرفته می‌شود، اما این مراسم ارتباطی با اعمال ام داوود ندارد.

شمس تصریح کرد: در نیمه ماه رجب خداوند در‌های رحمت خود را بر روی خلق باز می‌کند به همین جهت به عبادت و راز و نیاز با پرودگار تاکید بسیاری شده است.

وی اظهار کرد: در روایات نیز بر این موضوع تاکید شده که روزه گرفتن در سه روز ۱۳، ۱۴ و ۱۵ رجب ثواب بسیاری دارد البته افرادی که در مراسم اعتکاف به سر می‌برند اگر در دو روز ۱۳ و ۱۴ رجب روزه بگیرند، روزه ۱۵ رجب نیز بر آن‌ها واجب می‌شود.

این کارشناس ارشد علوم قرآنی توضیح داد: در روز پایانی اعتکاف نماز‌هایی مورد سفارش قرار گرفته که یکی از آن‌ها نماز سلمان فارسی است و این نماز به گونه‎ای است که در هر رکعت پس از حمد سه مرتبه سوره توحید و سه مرتبه سوره کافرون باید خوانده شود.

اعمال ام داوود

وی اظهار کرد: همچنین سفارش شده که فرد نمازگزار بعد از سلام دست خود را بلند کند و بگوید:

«اَللّهُمَّ یا مُذِلَّ کُلِّ جَبّارٍ؛ وَ یا مُعِزَّ الْمُؤْمِنینَ اَنْتَ کَهْفى حینَ تُعْیینِى الْمَذاهِبُ؛ وَ اَنْتَ بارِئُ خَلْقى رَحْمَةً بى وَ قَدْ کُنْتَ عَنْ خَلْقى غَنِیّاً وَ لَوْ لا رَحْمَتُکَ لَکُنْتُ مِنَ الْهالِکینَ وَ اَنْتَ مُؤَیِّدى بِالنَّصْرِ عَلى اَعْداَّئى وَ لَوْ لا نَصْرُکَ

اِیّاىَ لَکُنْتُ مِنَ الْمَفْضُوحینَ یا مُرْسِلَ الرَّحْمَةِ مِنْ مَعادِنِها وَ مُنْشِئَ الْبَرَکَةِ مِنْ مَواضِعِها یا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَالرِّفْعَةِ فَاَوْلِیاَّؤُهُ بِعِزِّهِ یَتَعَزَّزُونَ وَ یا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوکُ نیرَ الْمَذَلَّةِ عَلى اَعْناقِهِمْ فَهُمْ مِنْ سَطَواتِهِ خاَّئِفُونَ اَسئَلُکَ بِکَیْنُونِیَّتِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ کِبْرِیاَّئِکَ وَ اَسئَلُکَ بِکِبْرِیاَّئِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ عِزَّتِکَ وَ اَسئَلُکَ بِعِزَّتِکَ الَّتِى اسْتَوَیْتَ بِها عَلى عَرْشِکَ فَخَلَقْتَ بِها جَمیعَ خَلْقِکَ فَهُمْ لَکَ مُذْعِنُونَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ».

شمس خاطرنشان کرد: روایت شده است که هر کسی که غمى دارد اگر این دعا را بخواند خداوند او را از اندوه و غم آسایش بخشد.


برچسب ها: اعتکاف ماه رجب

فرامرز عرب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۷ - ۱۴۰۲/۱۱/۰۷
0
0
بییارخوب بود
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *