ساخت خوابگاه‌های متاهلی در اولویت قرار گرفت

15:59 - 20 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۴۶۷۴
بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به دانشگاه‌ها اجازه داده شد که از محل درآمد اختصاصی نسبت به ساخت خوابگاه‌های متاهلی، اقدام کنند.

به گزارش گروه جامعه ، لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ در آذرماه سال ۹۸ از سوی رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد.

این لایحه به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور و همچنین تعطیلی مجلس، در کمیسیون تلفیق مجلس در ۱۱ اسفند ۹۸ در یک ماده واحده و ۲۱ تبصره به تصویب رسید و با توجه به اذن مقام معظم رهبری برای تایید به شورای نگهبان فرستاده شد.

در تبصره ۹ ماده واحده، در بند الف به دانشگاهها، موسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری اجازه داده می‌شود با تصویب هیات امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال ۱۳۹۸ نسبت به اخذ تسهیلات از بانک‌ها از محل توثیق اموال در اختیار خود اقدام کنند و در جهت تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای خود با اولویت ساخت و خرید و تکمیل خوابگاه‌های متاهلین موضوع بند پ ماده ۱۰۳ قانون برنامه ششم توسعه استفاده و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاص خود اقدام کنند.

صندوق‌های رفاه دانشجویان مکلفند، نسبت به پیش بینی اعتبار لازم در فعالیت‌های خود به منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد تسهیلات با اولویت تسهیلات مربوط به احداث خوابگاه‌های متاهلین اقدام کنند.

کمک به صندوق‌های رفاه دانشجویی برای ارائه تسهیلات به دانشجویان

همچنین، در بند ب این ماده آمده است؛ ۱۰۰ درصد وجوه اداره شده پرداختی از محل بازپرداخت وام‌های شهریه دانشجویی از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۸ تا سقف هزار و پانصد میلیارد ریال (۱۵۰ میلیارد تومان) به خزانه داری کل کشور واریز شود.

وجوه مذکور به صندوق‌های رفاه دانشجویی به عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق‌های مزبور اختصاص می‌یابد تا بر اساس اساسنامه مصوب، صرف پرداخت وام شهریه به دانشجویان و سایر پرداخت‌های رفاهی دانشجویی شود. اختصاص وجوهی از محل منابع این بند به صندوق رفاه دانشجویی مربوطه دانشگاه آزاد اسلامی بلامانع است.

در بند ج این تبصره آمده است: مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور نسبت به اعتبارات مندرج در این قانون در قالب وام از طریق صندوق رفاه دانشجویان در اختیار این افراد قرار می‌گیرد.

اقساط وام‌های مذکور پس از فراغت از تحصیل و اشتغال به کار افراد، پرداخت می‌شود. دانشجویان تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مزبور در اولویت دریافت وام هستند.

اختصاص اعتبار ۴ هزار میلیارد ریالی به تغذیه و امور رفاهی دانشجویان از محل هدفمند کردن یارانه‌ها

کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۹ در تبصره ۱۴ بند الف در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، مصوب کرد تمامی دریافتی‌ها مندرج در جداول اعلام شده به حساب سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نزد خزانه داری کل کشور واریز می‌شود و پس از تخصیص سازمان برنامه و بودجه کشور مطابق جدول اعلام شده هزینه می‌شود.

بر اساس جدول از محل هدفمند کردن یارانه‌ها ۴ هزار میلیارد ریال به تغذیه و امور رفاهی دانشجویان اختصاص می‌یابد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *