رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تلاش آژانس فضایی برای تمیز کردن فضا

18:42 - 19 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۴۳۴۱
"آژانس فضایی اروپا" (ESA) اخیرا با انتشار تصویری در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: بیایید فضا را تمیز کنیم.

تلاش آژانس فضایی اروپا برای تمیز کردن فضابه گزارش گروه فضای مجازی ، زباله‌های فضایی خطری جدی برای ماهواره‌ها و فضاپیما‌ها محسوب می‌شوند و سبب آلوده شدن فضای نزدیک زمین می‌شوند.

زباله‌های فضایی اشیاء گوناگونی هستند که توسط انسان‌ها به وجود آورده شده و در مدار زمین در حال گردش هستند، اما در حال حاضر فاقد هرگونه بهره‌مندی هستند. زباله فضایی در واقع بقایای فعالیت بشر در فضا است، از قطعات سفینه‌ها گرفته تا قسمت‌هایی از سفینه که در مراحل مختلف ماموریت فضایی از آن جدا می‌شوند یا هر چیز دیگری که به عمد یا سهو در مدار زمین رها شده و دیگر هیچ کاربردی ندارد. میزان این زباله‌های فضایی به نحو تصاعدی افزایش یافته و به مرز بحران رسیده است.

آژانس فضایی اروپا در ادامه نوشت: به منظور آگاهی بیشتر از میزان خطرناک بودن این موضوع، دفتر آموزش ما در حال برگزاری سومین دوره از دوره آموزش اطلاع از زباله‌های فضایی است.

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری عضو آژانس فضایی اروپا طی این کلاس‌ها به بررسی موضوع خطر زباله‌های فضایی می‌پردازند و طی آن به افراد می‌گویند که چرا رسیدگی به این موضوع امری ضروری و مهم است.

متخصصان حوزه فضا باور دارند که پرتاب ماهواره‌های بیشتر می‌تواند به افزایش میزان زباله‌های فضایی منجر شود و دسترسی انسان را به فضا محدود کند.

با پرتاب ماهواره‌های بیشتر به فضا، امکان برخورد آن‌ها به یکدیگر نیز افزایش می‌یابد و قطعات به جا مانده از آن‌ها در فضا معلق می‌مانند. هرگونه برخورد میان ماهواره‌ها در فضا می‌تواند زباله‌های بسیاری تولید کند؛ در نتیجه یافتن راهی برای برطرف کردن این مشکل، بسیار مهم به نظر می‌رسد.

آژانس فضایی اروپا اخیرا اعلام کرده است در سال ۲۰۲۵ اولین کاوشگر خود برای حذف زباله‌های فضایی را پرتاب خواهد کرد.

اواخر ماه نوامبر "کنسرسیوم شورای وزیران آژانس فضایی" (Ministerial Council consortium) یک قرارداد با یک استارت آپ سوئیسی به نام"ClearSpace" بستند و طی آن قرار شد کاوشگری توسعه دهند که توسط آن بتوانند یکی از مهمترین زباله‌های فضایی را به دام اندازند. مأموریت آن‌ها "ClearSpace-۱" نام دارد و قرار است در سال ۲۰۲۵ پرتاب شود و هدف آن حذف زباله‌های فضایی است. ماموریتی که آژانس فضایی اروپا قصد انجام دارد "ClearSpace-۱" نام دارد و آژانس فضایی اروپا قرار است این کاوشگر دارای چهار بازوی رباتیک را به مدار زمین بفرستد تا زباله‌ها را از مدار زمین پاکسازی کند.

پس از آزمایش و پرتاب این کاوشگر با "وسپا" که یکی از مهمترین زباله‌های فضایی است روبه رو خواهد شد و از چهار بازوی رباتیک برای گرفتن استفاده می‌کند. اگر این مأموریت موفقیت آمیز باشد، راه را برای آزمایش‌های بلندپروازانه‌تر از جمله حذف چندین قطعه زباله هموار می‌کند. زباله فضایی وسپا حدود ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد. به دلیل شکل ساده و ساختار محکم وسپا، این کاوشگر به راحتی می‌تواند این زباله را بگیرد.

 

 

منبع: ایسنا

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *