الکل اتانول و متانول چه تفاوتی با هم دارد؟

16:48 - 19 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۴۲۸۳
ستاد مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم سازمان غذا و دارو اعلام کرد: مصرف خوراکی و یا غرغره کردن الکل اتیلیک (اتانول) و الکل متیلیک (متانول) با هدف پیشگیری از ویروس کرونا خطر مسمومیت و مرگ را به همراه دارد.

به گزارش گروه جامعه و به نقل از مرکز اطلاع رسانی دارو‌ها و سموم سازمان غذا و دارو بر اساس مستندات علمی، مصرف خوراکی الکل اتیلیک (اتانول) و یا غرغره نمودن اتانول در محوطه دهانی هیچگونه اثری در پیشگیری از عفونت کرونا ویروس جدید ندارد و با خطر بروز مسمومیت ناشی از اتانول همراه است.

مصرف الکل متیلیک یا همان متانول، ضمن اینکه دارای اثرات ضد میکروبی بسیار ناچیزی در مقایسه با الکل اتیلیک یا اتانول است، به علت قدرت مسمومیت بالا، مصرف خوراکی آن با بروز مسمومیت‌های شدید، کوری و مرگ همراه است.

بر خلاف اتانول که جذب پوستی از پوست سالم ندارد، میزان جذب پوستی متانول به ویژه در پوست‌های آسیب دیده بالا بوده و می‌تواند سبب بروز مسمومیت شود.

با توجه به خصوصیت سمی متانول، مراجع و راهنما‌های معتبر بین المللی، هیچ گونه توصیه‌ای مبنی بر استفاده از متانول جهت ضدعفونی دست، پوست، لوازم و تجهیزات پزشکی و سطوح (مانند: دستگیره در، میز کار، کف و...) وجود ندارد.

با توجه به موارد ذکر شده، به هموطنان عزیز توصیه می‌شود به هیچ وجه از الکل متیلیک (متانول) و یا الکل صنعتی (که حاوی درصد‌های مختلفی از اتانول به همراه متانول می‌باشد)، جهت ضد عفونی دست و پوست استفاده نکنند و چنانچه قصد دارند از فرآورده‌های ضدعفونی بر پایه الکل استفاده نمایند، تنها از محلول‌های آبی الکل اتیلیک (اتانول) و یا فرآورده‌های استاندارد حاوی الکل اتیلیک (اتانول) با غلظت مناسب ۶۲ تا ۷۰ درصد و با رعایت اصول توصیه شده، استفاده کنند.


برچسب ها: الکل

ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *