رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

تشکیل کمیته‌های سلامت به صورت فوق العاده در زندان‌ها برای کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا

12:28 - 07 اسفند 1398
کد خبر: ۶۰۰۵۳۱
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
جهانگیر در نشست سراسری با مدیران کل ستادی و استانی که ازطریق ویدئو کنفرانس برگزارشد با تأکید بر رعایت حقوق زندانیان گفت: حفظ سلامتی زندانیان و رسیدگی به وضعیت بهداشتی زندان‌ها ازحقوق زندانیان است.
تشکیل کمیته‌های سلامت به صورت فوق العاده در زندان‌ها برای کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونابه گزارش گروه حقوقی و قضایی ، اصغر جهانگیر در نشست سراسری با مدیران کل ستادی و استانی که از طریق ویدئوکنفرانس برگزارشد با تأکید بر رعایت حقوق زندانیان گفت: حفظ سلامتی زندانیان و رسیدگی به وضعیت بهداشتی زندان‌ها ازحقوق زندانیان است.
 
رئیس سازمان زندان‌ها با تأکید بر اینکه ما در قبال تأمین امنیت، سلامت و تربیت زندانیان حساس هستیم، اظهارداشت: اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری ازورود ویروس کرونا به زندان‌ها و اقدامات فوق العاده بهداشتی از جمله ضد عفونی نمودن روزانه و مستمر بخش‌ها و وسایل موردنظر و قرار دادن وسایل بهداشتی در دسترس زندانیان و ارائه آموزش‌های لازم به زندانیان و زندانبانان برای خود مراقبتی و نیز تشکیل کمیته‌های سلامت در زندان‌ها برای کنترل و مراقبت ازوضعیت سلامت زندانیان به صورت شبانه روزی برای شناسایی افراد در معرض خطر به نحوی که با شنـاسایی و تشخیص اولیه پزشکان زندان نسبت به جداسازی و سایر اقدامات بهداشتی و درمانی افراد بدون فوت وقت اقدام گردد.

وی خطاب به مدیران زندان‌های سراسر کشور گفت: با توجه به شرایط موجود از اعزام غیر ضروری زندانیان به مراجع قضایی بدون هماهنگی‌های لازم خودداری کنید. همچنین تمامی بازدید‌ها از زندان‌ها به جز مراجع قضایی و مراجع بهداشتی و درمانی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی لغو می‌گردد.

رئیس سازمان زندان‌ها ادامه داد: انتقال زندانیان به زندان دیگر فعلاً برای حفظ سلامت زندانیان متوقف و انجام ملاقات‌های خانواده ­ها تا گذر از این شرایط صرفاً با هماهنگی‌های لازم و با تدابیر بهداشتی به ملاقات‌های کابینی محدود شود.

وی گفت: کنترل کامل اماکن بهداشتی، درمانی و همچنین اماکن طبخ غذای زندانیان، کنترل ویژه برروی مواد غذایی در بدو ورود به زندان‌ها ازجمله اقداماتی است که مدیران زندان‌ها علاوه بر رویه‌های جاری بهداشتی و درمانی باید اجرا نمایند.

جهانگیر با اشـاره به بخشنامه صـادرشـده درخصوص رصـد کامل وضعیت سلامتی زندانیان ومعاینه افراد مشکوک خواستار ارائه گزارش روزانه توسط مدیران کل استان‌ها درخصوص وضعیت سلامتی زندانیان و اقدامات انجام شده برای آن‌ها شد.

رئیس سازمان زندان‌ها در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با فرا رسیدن روز‌های پایانی سال و وضعیت اقتصادی کشور باید توجه بیشتری به خانواده زندانیان داشته باشیم و نباید هیچ خانواده نیازمندی در انجمن‌های حمایت بدون توجه و حمایت لازم مادی و معنوی باقی بماند.

جهانگیر با اشاره به اجرای طرح پابند‌های الکترونیک گفت: یکی از بخش‌هایی که خیرین می‌توانند در آن حضور داشته باشند تهیه این پابند‌ها برای استفاده زندانیان واجـد شرایط است چرا که با اینکار به جـای آزادی یک زندانی با هبه کردن یک پابند تا سالیان زیاد زندانیان بیشتری را می‌توانند حمایت نمایند.

این مقام ارشد قضایی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: یکی از وظایف مهم مدیران زندان‌ها حضور مداوم در بین زندانیان و بررسی پرونده‌های آنان است.

وی از مدیران و مددکاران زندان‌ها خواست ضمن دیدار با تمامی زندانیان و بررسی پرونده‌های آنان از تمامی ظرفیت­های قانونی برای ارائه تسهیلات حقوقی برای آنان با هماهنگی مراجع قضایی اقدام نمایند.

جهانگیر تأکید کرد: صرف شنیدن سخنان زندانیان کافی نیست و باید پیگیری‌های لازم تا زمان حصول نتیجه انجام شود تا خدای ناکرده هیچ فردی بدون دلیل ولو برای یک ساعت در زندان نماند و اگر امکان استفاده آنان از تسهیلات قضایی وجود دارد ازآن بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان زندان‌ها در پایان با اشاره به آماده شدن طرح تحول در زندان‌ها گفت: این طرح که با هدف توسعه خدمات قضایی، برنامه‌های اصلاحی وتربیتی و ارتقاء نظم وامنیت در زندان‌ها طراحی شده است به زودی پس از تأیید ریاست  قوه قضائیه ابلاغ خواهد شد.

پس ازسخنان رئیس سازمان زندان‌ها تعدادی از مدیران به طرح پرسش‌ها و نظرات خود پرداختند.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *