رشد ۱.۵ میلیارد مترمکعبی حجم آب دریاچه ارومیه

۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۶:۳۰:۰۱
کد خبر: ۶۰۰۳۲۶
دسته بندی‌: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
حجم آب دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تا 5 اسفندماه 98 به ۳.۷۵ میلیارد متر مکعب رسیده است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، بررسی آخرین وضعیت دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تا ۵ اسفند ماه ۹۸ نشان می‌دهد که تراز سطح آب به رقم ۱۲۷۱.۴۱ سانتیمتر رسیده است.

در این بین تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته با رشد ۷۱ سانتی متری روبرو بوده و نسبت به دراز مدت کاهش ۳ متر و ۲۱ سانتیمتری را به ثبت رسانده است.

وسعت دریاچه ارومیه تا ۵ اسفند امسال رقم ۲۹۰۳.۸۳ کیلومتر مربعی را نشان می‌دهد که نسبت به وسعت سال گذشته با رقم ۲۳۶۸.۴۴ رشد ۵۳۵.۳۹ کیلومتر مربعی داشته است.

بررسی حجم آب دریاچه در تاریخ مورد بررسی ۳.۷۵ میلیارد متر مکعب بوده که نسبت به سال گذشته رشد ۱.۵۷ میلیارد متر مکعبی داشته است.

چندی پیش فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در گفتگو با درباره پروژه‌های ناتمام و اعتبارات لازم در زمینه احیای دریاچه ارومیه گفت: ۲۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات در تاریخ ۱۷ دی ماه ۹۸ ابلاغ شده و برنامه این است که از ابتدای سال ۹۹ تا انتهای سال ۹۹ اکثر پروژه‌های ملی نجات دریاچه ارومیه از قبیل پروژه‌های طرح انتقال تونل، تصفیه خانه‌ها و انتقال آب با لوله به بهره برداری برسد تا ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب به دریاچه وارد شود.

گفتنی است دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه آب شور خاورمیانه و ششمین دریاچه بزرگ آب شور جهان محسوب می‌شود و حوالی دهه ۸۰ روند خشک شدن آن آغاز شده است.

بررسی تصاویر ماهواره‌ای حاکی از آن است که در سال ۲۰۱۵ دریاچه ارومیه ۸۸ درصد مساحت خود را از دست داده است.

 

دریاچهارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *