اجرای اولین دادنامه آزادی تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکی

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۰:۲۰
کد خبر: ۵۹۴۹۴۰
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
اولین دادنامه آزادی تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکی با استفاده از پابند الکترونیکی در سازمان قضایی نیرو‌های مسلح چهارمحال و بختیاری صادر شد.

اجرای اولین دادنامه آزادی تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکیبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، با پیشنهاد دادستان نظامی چهارمحال و بختیاری جهت بهره مندی از نهاد آزادی تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکی، یکی از محکومان محاکم نظامی استان که به ۳ سال حبس محکوم شده بود پس از اخذ تأمین مناسب، با استفاده از پابند الکترونیک از زندان آزاد شد و تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکی قرار گرفت.

سید علی سیدحقی دادستان نظامی استان چهارمحال و بختیاری در این رابطه گفت: با توجه به شرایط خاص خانوادگی و مشکلات معیشتی و بیماری همسر محکوم به حبس، بعد از درخواست وی و موافقت شورای طبقه بندی اداره کل زندان‌های استان، شعبه اول دادگاه نظامی استان به استناد مواد ۶۲ قانون مجازات اسلامی و ۵۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری به آزادی وی تحت نظارت سامانه‌های الکترونیکی در محدوده استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان، با نصب پابند الکترونیک رای داد.

این مقام قضایی تصریح کرد: به موجب ماده ۶۲ قانون مجازات اسلامی در جرایم تعزیری درجه پنج تا درجه هشت، دادگاه می‌تواند در صورت وجود شرایط مقرر در تعویق مراقبتی، محکوم به حبس را با رضایت وی در محدوده مکانی مشخص، تحت نظارت سامانه الکترونیکی قرار دهد.

سیدحقی در مورد شیوه کار پابند‌های الکترونیکی گفت: این دستگاه مانند جی پی اس عمل می‌کند و توسط سیستم کنترل می‌شود و هرگونه دستکاری قابل مشاهده است.

دادستان نظامی استان چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه هدف در استفاده از سامانه‌های الکترونیکی صرفا کاهش جمعیت کیفری نیست، تصریح کرد: در برخی جرایم سبک، جدا کردن فردی که به هر دلیل خطایی از او سر زده از خانواده، آسیب‌های مختلفی برای فرد، خانواده و جامعه دارد و اگر تحت کنترل سامانه‌های الکترونیکی قرار گیرد ضمن جلوگیری از خطای مجدد، می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *