برف روبی در قلب تابستان

23:06 - 19 تير 1394
کد خبر: ۵۹۱۳۹
با وجود گذشت 18 روز از تابستان، با هدف دسترسی عشایر کوچنده استان اردبیل به مراتع بالادست ییلاقات سبلان عملیات برف روبی جاده های برف گیر در این منطقه آغاز شد.
به گزارش گروه فضای مجازی میزان به نقل از ایرنا، با وجود گرمای هوا هنوز در ارتفاعات کوه سبلان مناطق ییلاقی قابل شماری وجود دارند که راه دسترسی به آنها پوشیده از برف بوده و امکان دسترسی به آنها وجود ندارد.

مدیرکل امور عشایری استان اردبیل روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: استان اردبیل دارای 800 کیلومتر جاده عشایری در قالب 51 محور است که 12 محور برف گیر بوده و امکان ریزش بهمن در آنها وجود دارد.

قادر هنرمند افزود: با آغاز عملیات برف روبی محورهای بهمن گیر توسط ماشین آلات سنگین پیش بینی می شود تا پایان تیرماه دسترسی عشایر به مراتع بالادست میسر شود.

او اظهار کرد: تاکنون 700 کیلومتر از دیگر جاده های عشایری استان در مناطق مختلف بهسازی شده و عملیات مرمت و بهسازی 100کیلومتر باقی مانده ادامه دارد.

جمعیت عشایر استان اردبیل ۶۶ هزار و ۵۰۰ نفر و در قالب ۱۲ هزار و ۸۰۰ خانوار بوده که به نگهداری یک و نیم میلیون راس دام مشغول هستند. 

در مجموع تولیدات عشایر استان از لحاظ وزنی ۱۵۹ هزار تن و از لحاظ ریالی دو هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال است.

عشایر استان اردبیل که به ایل شاهسون معروف هستند معمولا همه ساله نیمی از سال را در قشلاقات مغان و نیمی دیگر را در ارتفاعات شهرستان مشگین شهر و در دامنه های سبلان سپری می کنند.

شهرستان مشگین شهر در 85 کیلومتری شمال غربی اردبیل قرار دارد.

/

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *