آماده باش شرکت‌های حفاری معدن برای طرح‌های بزرگ/ طرح ویژه اکتشاف 200 هزار کیلومتر مربعی

15:09 - 13 تير 1394
کد خبر: ۵۸۰۷۶
دسته بندی: اقتصاد ، صمت و کشاورزی
خبرگزاری میزان: معاون وزیر صنعت و رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: طرح های اکتشافی در حال نتیجه دادن است و شرکت های بخش حفاری معادن باید آمادگی لازم برای اجرای طرح های جدید در کشور را داشته باشند.
آماده باش شرکت‌های حفاری برای طرح‌های بزرگبه گزارش ، مهدی کرباسیان در سلسله دیدارهای ادواری خود با تشکل های معدنی و در دیدار با اعضای هیات مدیره اتحادیه حفاران غیرنفتی، پس از دریافت پیشنهادهای اعضای این اتحادیه تصریح کرد: به زودی نتایج برنامه اکتشاف 200 هزار کیلومتر مربعی که از دو سال گذشته آغاز شده، مشخص و نقاط امید بخش تعیین می شوند که این امر فعالیت های حفاری در بخش معدن را به طور محسوسی افزایش می دهد بنابراین شرکت های حفاری باید به آمادگی لازم برای اجرای طرح های جدید دست پیدا کنند.

وی با ارایه این پیشنهاد که ورود موقت تجهیزات و ماشین آلات سبب کاهش هزینه های شرکت های حفاری می شود ادامه داد: از هم اکنون شرکت های حفاری غیرنفتی باید برای انجام پروژه های بزرگ حفاری در معادن برنامه داشته باشند و با افزایش توان فنی و مالی خود بتوانند حفاری پروژه های بزرگ را انجام دهند.

کرباسیان با بیان اینکه ادغام شرکت ها سبب افزایش توان مالی و فنی اعضای این اتحادیه می شود گفت: بزرگی مقیاس فعالیت ها و رشد شرکت های حفاری سبب می شود حتی در شرایطی که با تاخیر در دریافت مطالبات خود از دولت مواجه شوند بتوانند مقاومت کنند و دچار آسب نشوند.

وی اظهار داشت: شرکت های این بخش می توانند برای انجام مطلوب تر طرح ها و ایجاد اصلاحاتی در قراردادها در چارچوب قانون، پیشنهادهایی ارایه کنند تا نتایج مطلوب تری نصیب هر دو بخش دولتی و خصوصی شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو در عین حال بر ارایه برنامه های آموزشی این سازمان برای شرکت های خصوصی تاکید کرد و گفت: ایمیدرو برای انجام این ماموریت با سازمان فنی و حرفه ای،‌ سازمان نظام مهندسی معدن و دانشگاه های مرتبط با این حوزه همکاری دارد و آماده ارایه خدمات به فعالان این بخش است.

در این نشست رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی خواهان توجه به حفاری در عمق معادن و تقویت این بخش برای توسعه حوزه معادن ایران شد.

رضا اشرف سمنانی با یادآوری اینکه سال 2014 در دنیا 15 میلیارد دلار صرف حفاری معادن شده است گفت: با آماده شدن زیرساخت های این بخش می توان از حضور شرکت های خارجی و ادغام شرکت های این بخش استفاده کرد.

وی حفاری را پایه اکتشافات معدنی ذکر کرد و اظهار داشت: در سال های گذشته دستگاه های جدید حفاری وارد کشور شده و امکانات مناسبی در این بخش وجود دارد.

اشرف سمنانی همچنین از مشخص شدن قیمت پایه تعرفه حفاری ابراز خرسندی کرد و گفت:‌ اخیرا صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی کمک شایسته ای به تقویت این حوزه کرده است.
ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *