تشکیل کارگروه بین وکلا و قضات برای بررسی اطاله دادرسی

۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹:۲۳
کد خبر: ۵۷۵۳۳۲
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
نشست تعامل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با جامعه‌ بسیجی حقوقدان استان با حضور نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان برگزار شد.
۱۳ نفر از همکاران قضایی مشغول بررسی عناوین فراوانی پرونده‌ها از لحاظ نوع جرم هستندبه گزارش گروه حقوقی و قضایی ، نشست تعامل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با جامعه‌ی بسیجی حقوقدان استان با حضور نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان برگزار شد.
 
حسن نگین تاجی رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویر احمد در این نشست ضمن تقدیر از جامعه بسیجی حقوقدان این استان گفت: وظیفه یک قاضی توجه به عدالت و اجرای آن است؛ اما وظیفه همه توجه به قانون یعنی هم نظم و هم عدالت است که هر دو در کنار هم هستند.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به نحوه‌ انتشار احکام قضایی گفت: در بسیاری از موارد که آراء قطعی نیست نمی‌توانیم آراء را رسانه‌ای کنیم، چون قانون گفته رأی باید قطعی شود و زمان لازم قانونی بگذرد و وقتی قطعی شد رأی را حسب ساز و کار‌هایی که در خود قانون پیش بینی شده اعلام کنند.

نگین تاجی در ادامه با تاکید بر تکریم ارباب رجوع عنوان کرد: این موضوع فقط در صحبت و سخن نیست، یکی از دغدغه‌های اساسی رئیس قوه قضائیه، که برگرفته از منابع فقهی و اسلامی و شیعه ماست احترام به ارباب رجوع است. ارباب رجوع فقط اصحاب دعوی نیست. در جریان رسیدگی با کارشناس وکیل خواهان و خوانده، شاکی و متهم، روبرو هستیم و قاضی باید به همه احترام بگذارد.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان این که وظیفه‌ی ما اجرای عدالت است اظهار کرد: با برنامه‌های علمی و آموزشی، در نشست‌های قضایی منسجم و هماهنگ موارد درخواستی بررسی و هیئت تحریریه مشخص شده که سوالات را جمع آوری و ابهامات و پاسخ سوالات را بصورت یک ماهنامه گردآوری شده برای همکاران قضایی ارسال می‌کنیم.

وی افزود: در این ماهنامه حقوقی، جدیدترین نظریات حقوقی اساتید حقوق، آراء وحدت رویه و یا قوانینی که جدید التصویب هستند و نوآوری‌های قانونی قرار داده می‌شوند و ماهنامه بصورت مکتوب در اختیار قضات قرار می‌گیرد.
 
نگین تاجی با اظهار اینکه گروهی از همکاران قضایی مشغول بررسی عناوین فراوانی پرونده‌ها از لحاظ نوع جرم هستند، گفت: ۱۳ نفر از همکاران قضایی، هر نفر موضوعی را که درصد فراوانی در پرونده‌های دادگستری استان دارند بررسی نموده و نتیجه به سمع و نظر همکاران خواهد رسید.

وی افزود: این گروه مجموع دستاورد‌های خود در مورد پرونده‌ها را ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده اعلام کرده تا از مواردی که موجب اطاله‌ی دادرسی در پرونده‌ها می‌شود جلوگیری و به صورت کاربردی کارکرده تا سایر همکاران با بکار بستن آن فرایند‌ها بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن آرایی متقن در خصوص موضوع پرونده صادر نمایند.

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد از تشکیل کارگروه بین وکلا و قضات در این استان خبر داد و اظهارکرد: با توجه به اینکه از اعضا هر دو کانون وکلا و مشاوران حقوقی دادگستری استان که با سایر وکلای کشور در ارتباط هستند در این کارگروه حضور دارند و جامعه‌ وکلا است که آرای همکاران قضایی را به نحو تخصصی و نقایص بررسی کرده و از چگونگی آن آگاه هستند.

وی افزود: این کارگروه مهمترین مسائل موجب اطاله دادرسی را مشخص و اعلام می‌کنند.

نگین تاجی در پایان در خصوص تشکیل و اجرای طرح هر مسجد یک حقوقدان، اظهار داشت: طرح هر مسجد یک حقوقدان، یک کار مبنایی است اگر درست و با کیفیت اجرا شود، ارزش فراوانی داشته و با بودن یک حقوقدان در کنار مردم و آموزش‌های حقوقی و مشاوره‌ای، تأثیر آن در آینده‌ی نزدیک مشاهده و رویه‌ی صحیح اجرا خواهد شد.

وی گفت: کارکرد این طرح نه فقط آموزشی، حقوقی و مشاوره است، بلکه در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه خیلی مؤثر است.

گفتنی است، در پایان این نشست به تعدادی از حقوقدانان لوح سپاس از طرف فرمانده سپاه فتح استان اهداء شد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *