مجوزهای فراتر از پروتکل الحاقی مورد قبول ما نیست/ ارسال نامه اوباما را تأیید نمی‌کنم

12:27 - 09 تير 1394
کد خبر: ۵۷۴۴۰
دسته بندی: سیاست ، عمومی
خبرگزاری میزان: سخنگوی دولت گفت: آنچه سخنگوی کاخ سفید مطرح می‌کند منویات خودشان است و مجوزهایی که فراتر از پروتکل الحاقی است موردنظر آنهاست اما مورد قبول ما نیست.

به گزارش گروه سیاسی میزان، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری امروز سه‌شنبه خود با خبرنگاران اظهارداشت: فعالیت‌های مربوط به تهیه و تنظیم لایحه بودجه سال 95 آغاز شده است و دولت مقید است همچون سال‌های گذشته بودجه را در موعد قانونی خود به مجلس ارائه کند.

سخنگوی دولت بر همین اساس گفت: برنامه زمان‌بندی و ستاد اصلی شورای راهبردی بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد از 5 کارگروه به ترتیب هزینه‌یابی، منابع، بخشی، منطقه‌ای و مرتبط با شرکت‌های دولتی را تشکیل داده است.

وی در ادامه گزارشی در خصوص آخرین وضعیت بازار کار در ایران ارائه و تصریح کرد: این گزارشی مقایسه اطلاعات مربوط به بهار 1393 نسبت به بهار 1394 است، طبق این گزارش تا بهار 1394 نرخ فعالیت حدود یک درصد افزایش پیدا کرده یعنی از 37 درصد در بهار 93 به 38 درصد در بهار 94 تبدیل شده است.

نوبخت با بیان اینکه جمعیت بیکار ما از 2 میلیون و 530 هزار و 64 نفر در بهار 93، به 2 میلیون و 647 هزار و 233 نفر، در بهار 94 افزایش پیدا کرده است، گفت: تعداد شاغلین کشور در بهار 93، 21 میلیون و 107 هزار و 245 نفر بوده که این تعداد در بهار سال 94 به 21 میلیون و 861 هزار و 836 نفر رسیده است. در واقع تعداد شاغلین در بهار 94 نسبت به بهار 93، 754 هزار و 591 نفر افزایش یافته است.

نوبخت بر همین اساس در مقایسه بین بهار سال 93 تا 94 افزود: از 871 هزار نفری که وارد بازار کار شدند 754 هزار نفر شغل یافتند و 117 هزار نفر به تعداد بیکاران اضافه شد.

سخنگوی دولت همچنین گزارش عملکرد وزارت نیرو را در زمینه اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و در همین راستا گفت: برای اقتصادی که در حال تحریم و یا اقتصادی که در حال رقابت است تلاش برای صادرات، افزایش تولید و مقاوم کردن اقتصاد یک اصل برای کشور به ویژه ما که در شرایط تحریم هستیم ضروری است و دولت همواره خود را مقید به اجرایی کردن سیاست‌های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری می‌داند.

وی در پاسخ به سوالی درباره دو ضیافت افطاری رئیس‌جمهور که با حاشیه‌‌هایی همراه بود، اظهارداشت: این جلسات نشانی از همدلی است، در این گردهمایی‌ها باید از ظرفیت‌های داخلی کشورمان فارغ از نوع نگاه سیاسی استفاده شود؛ وقتی افرادی با نگاه سیاسی متفاوت هستند  طبیعی است که حرف متفاوت نیز خواهند زد و حداقل کار این است که این نظرات گوش داده شود.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته‌ای و مواضع کشورمان در این خصوص یادآور شد: ما به دنبال توافق خوب هستیم اما اینکه بخواهیم یک دوره بلند دیگر مذاکرات را تمدید کنیم در سیاست جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی ادامه داد: مواضع ما در زمینه هسته‌ای روشن است، آنچه سخنگوی کاخ سفید مواردی را مطرح می‌کند منویات خودشان است و مجوزهایی که فراتر از پروتکل الحاقی ااست مورد نظر طرف مقابل است و مورد قبول ما نیست و فرزندان غیور ایران از منافع نظام که بسیار صریح است دفاع می‌کنند.

نوبخت با اشاره به سفر ظریف به ایران در حین مذاکرات گفت: سفر آقای ظریف برنامه‌ریزی شده بود و سایر وزرا هم می‌روند و برمی‌گردند، ممکن است وی در این سفر گزارشی ارائه داده باشد و یا رایزنی مشترک داشته است اما این یک امر عادی است.

سخنگوی دولت در باره سفر حسین فریدون و علی‎اکبر صالحی نیز گفت که ایشان برای پیشبرد مذاکرات آقای ظریف را در بازگشت به وین همراهی خواهند کرد.

سخنگوی دولت بابیان اینکه دولت بر تبیین جرم سیاسی تاکید فراوان دارد، تصریح کرد: البته جرم سیاسی جدا از جرم امنیتی است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره فروش فرودگاه قشم نیز گفت: در مورد فروش فرودگاه قشم بررسی ها از طریق قوه قضاییه ادامه دارد.

سخنگوی دولت در خصوص ادعای نامه اخیر اوباما به مسئولان کشورمان نیز گفت: ارسال نامه ازسوی اوباما در رابطه با مذاکرات به مقامات ایران را تایید نمی‌کنم و بی‌اطلاع هستم.
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره افزایش لبنیات با بیان اینکه هیچ دستگاهی بدون دلیل نمی‌تواند اقدام به افزایش قیمت کند، خاطرنشان کرد: دامداران معتقد بودند برای ادامه کار دامداری باید قیمت شیر از 1250 تومان به 1440تومان افزایش یابد و این توافق صورت گرفت و در دولت بحثی در رابطه با افزایش قیمت گوشت نداشته‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: آمارهایی که ازسوی مرکز آمار اعلام می‌شود بعنوان اسناد رسمی پذیرفته می‌شود، در جلسه شورایعالی آمار قرار شد بانک مرکزی و مرکز آمار مبانی محاسباتی خود را یکسان کنند و ترجیحا یک عدد اعلام شود.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *