تحرکات هدفمند رسانه های غربی/ بلومبرگ: باید ایران را مقصر جلوه دهیم

15:57 - 08 تير 1394
کد خبر: ۵۷۳۲۲
خبرگزاری میزان : خبرگزاری آمریکایی 'بلومبرگ' در گزارشی با تشریح روند مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 در سناریویی از پیش طراحی شده، جنگ روانی و فضاسازی رسانه ای خود را پیش از پایان ضرب الاجل 30 ژوئن (9 تیر) شدت بخشید و نوشت: در صورت شکست مذاکرات، باید ایران مقصر نشان داده شود.
به گزارش ایرنا،پیش از این، پایگاه خبری 'پولیتیکو' خبر داده بود که در آستانه رسیدن ضرب الاجل توافق هسته ای جامع، موافقان و مخالفان این توافق در آمریکا از امروز میلیون ها دلار بابت تبلیغات هزینه می کنند و کمپین مخالفان بسیار گسترده و فعال تر است.

به نوشته پایگاه خبری پولیتیکو، 29 ژوئن، یک صفحه کامل در روزنامه نیویورک تایمز در اختیار آنان قرار خواهد گرفت و میلیون ها دلار تبلیغات در روزهای آتی با هدف تحت فشار قرار دادن سناتورها برای اتخاذ موضعی سرسختانه علیه توافق هسته ای نوپا احتمالی اوباما با ایران هزینه می شود.

این پایگاه خبری همچنین خبر داده بود که 'ابتکارعمل امنیتی آمریکا' یک گروه دو حزبی به ریاست سناتورهای سابق یک برنامه سازماندهی شده از تبلیغات را رونمایی کرده اند که در آن از هشت سناتور دو حزب آمریکا خواسته شده است تا با هر گونه توافق هسته ای که اجازه 'بازرسی های بی قید و شرط' از تاسیسات هسته ای ایران را نمی دهد، مخالفت کنند.

پایگاه خبری پولیتیکو نوشته بود که کمپین مخالفان توافق حدود 1.4 میلیون دلار در خرید تبلیغات هزینه خواهند کرد که اقداماتشان در این راستا از اواخر ژوئن آغاز می شود و قرار است در تبلیغاتی تمام صفحه در نیویورک تایمز، این درخواست مطرح شود که هرگونه توافق با ایران باید شامل بازرسی ها در هز زمان و هر مکانی باشد.

به گزارش ایرنا، این خواسته تندروها در آمریکا درحالی مطرح می شود که 'محمد سعیدی' مذاکره کننده پیشین هسته ای ایران که 12 سال معاونت امور بین الملل سازمان انرژی اتمی را برعهده داشته و یکی از مسوولان این سازمان در زمان اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بود، در گفت و گویی با یکی از رسانه های داخلی تاکید کرده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی نمی تواند هر جایی را که اراده کرد، مورد بازرسی قرار دهد.

خبرگزاری بلومبرگ نیز امروز در راستای کمپین تبلیغاتی مخالفان توافق نوشت که طرح دوم آمریکا در صورت شکست مذاکرات، باید مقصر نشان دادن ایران باشد تا بتواند تحریم ها را علیه این کشور تشدید کند.

این رسانه آمریکایی ادعا کرد 'جان کری' وزیر امور خارجه آمریکا باید مطمئن شود که توافق با ایران توانایی این کشور را برای برنامه غیرصلح آمیزهسته ای در آینده ای قابل پیش بینی کاهش می دهد.

بلومبرگ نوشت: در حالیکه بسیاری از دیپلماتها از جمله مقامات دولت اوباما به رسیدن به توافق امیدوارند، مدعی شد: اکنون دست یافتن به این موفقیت دشوار به نظر می رسد و بعد از دو روز مذاکره محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، روز گذشته برای رایزنی به تهران بازگشت و دیپلمات ها براورد کردند ضرب الاجل رسیدن به توافق باید تمدید شود.

اکنون همچنان که پیش بینی می شد مذاکرات پس از تاریخ 30 ژوئن (9 تیر) صرفا برای چند روز به دلیل دشواری آن و نیز لزوم مشورت با پایتخت ها تمدید شده است.

بلومبرگ نوشت که (آیت الله) علی خامنه ای رهبر عالی ایران گفت که بازدید از تاسیسات نظامی به کلی منتفی است. ایران پیش از این نیز بازبینی از این تاسیسات را ممنوع کرده بود.

این رسانه آمریکایی افزود:'رهبر عالی ایران همچنین خواستار لغو تحریم ها همزمان با امضای توافق شده است نه اینکه تحریم ها مرحله ای حذف شود. وی همچنین می گوید که محدودیت های اعمال شده علیه برنامه هسته ای ایران، باید کمتر از 10 تا 12 سال باشد.'

بلومبرگ مدعی شد: هر یک از این شروط می تواند مانع از رسیدن به توافق شود.

این رسانه آمریکایی در عین حال ادامه داد: بد نیست نگاهی به تاریخ بکنیم. مذاکرات 12 سال قبل آغاز شد و یک دهه بر مبنای اینکه ایران باید به کلی برنامه هسته ای اش را کنار بگذارد؛ ادامه یافت که تلاش بی ثمری بود. طی این دوران، ایران از داشتن چند سانتریفیوژ به سوی برنامه ای گسترده با سوخت کافی برای ساخت چند سلاح هسته ای پیش رفت.

بلومبرگ مدعی شد: 'باراک اوباما' رییس جمهوری آمریکا به تحریم های شدیدتر برای بازگرداندن ایران به میز مذاکرات متوسل شد که در نتیجه مذاکرات توافق موقت ژنو در نوامبر 2013 (آذر 1392) به دست آمد. این توافق هنوز معتبر بوده و برای آمریکا و دیگر کشورهای گروه 1+5 مفیدتر از ایران است.

به گزارش ایرنا، ادعای بلومبرگ در حالی است که آمریکایی ها برای حل و فصل بحران ساختگی هسته ای به مقامات جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد مذاکره برای حل و فصل آن را داده بودند و تهران نیز به رغم بی اعتمادی به واشنگتن، یکبار دیگر به آمریکایی ها این فرصت را داده است تا صداقت آنها را راستی آزمایی کند.

این رسانه آمریکایی در عین حال نوشت: اگر توافقی حاصل نشود، خسارت زیادی وارد نیامده است. مذاکرات و شرایط فعلی ادامه می یابد.

بلومبرگ سپس با طرح این سوال که 'اگر کل روند مذاکرات به هم بخورد چه خواهد شد؟' افزود: کری باید در نهایت خود را برای این شرایط آماده کند.

این خبرگزاری آمریکایی سپس در فضاسازی رسانه ای همسو با سایر رسانه های غربی در آستانه ضرب الاجل 30 ژوئن (9 تیر) ادامه داد: طرح دوم کری باید با اطمینان از اینکه حمایت کافی برای تشدید تنش ها وجود دارد، متمرکز باشد. اروپا شدیدترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرده؛ بنابراین همراهی اروپایی ها مهم است. روسیه، هند و دیگر کشورها نیز نباید نظام تحریم ها را تضعیف کنند و برای رسیدن به این هدف باید کنگره صبور باشد.

این رسانه آمریکایی مدعی شد: بسیاری از اعضای کنگره باور دارند که ایران به دنبال زمان خریدن در مذاکرات برای توسعه برنامه هسته ای اش است همانطور که در زمان 'جرج بوش' رییس جمهوری پیشین آمریکا این کار را کرد.

بلومبرگ سپس در ادامه فعالیت های کمپین تبلیغاتی علیه توافق هسته ای نوشت: در صورتی که در روزهای آتی توافقی به دست نیاید، احتمال اعمال تحریم های جدید علیه ایران وجود دارد اما این امر توافق ژنو را نقض می کند و بهانه خوبی به دست ایران می دهد تا سوء نیت آمریکا را مسبب بی نتیجه شدن مذاکرات بداند. در صورتی که وی در این کار موفق شود، حفظ وحدت بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران دشوار خواهد بود.

این خبرگزاری آمریکایی افزود: کری نباید یک توافق بد را بپذیرد، اما برای اینکه طرح دوم کارامد و موثر باشد باید مطمئن شود که اگر کل روند مذاکرات به شکست منجر شود، ایران در عرصه بین المللی مقصر شناخته خواهد شد و نه آمریکا.

به گزارش ایرنا، این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز بارها اعلام کرده اند که زیر بار توافق بد نخواهند رفت و از توافقی استقبال می کنند که حقوق ملت ایران را به رسمیت شناخته و آمریکا نیز برای عمل به تعهداتش تضمین های عینی ارائه دهد.

/

: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *