تعاونی‌ها به دنبال اشتغالزایی و مشارکت جمعی هستند

۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵:۵۵
کد خبر: ۵۷۱۵۸۴
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
عظیمی گفت: در دو هفته گذشته دولت‌ها به این نتیجه رسیده اند که تعاونی‌ها کمتر به دنبال سود هستند و بیشتر اشتغال‌زایی و مشارکت جمعی هدف آن‌ها است.

به گزارش گروه اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، ماشاالله عظیمی دبیرکل اتاق تعاون با اشاره به نقش تعاونی‌ها در اقتصاد و اجتماع کشور اظهار کرد: امروزه شرکت‌های تعاونی علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی بر روی اجتماع نیز تاثیرگذار هستند و تلاش دارند که به ارزش‌های اجتماعی جایگاه بالایی دهند.

وی ادامه داد: در دو دهه گذشته دولت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری‌ها به دنبال سود بالا و بازگشت سریع سرمایه است که در این بین، تعاونی‌ها کمتر این اندیشه را داشته‌اند و بیشتر به دنبال اشتغال‌زایی و مشارکت جمعی بودند، اقتصاد تعاونی‌ها یک اقتصاد مورد قبول و جاافتاده در کشور‌های پیشرفته دنیا است که مثال بارز آن را می‌توان آفریقای جنوبی و آمریکا دانست، در اقتصاد این کشور‌ها نقش مردم بسیار پررنگ است و به معنای واقعی در اقتصاد سهم دارند.

عظیمی با اشاره به جایگاه تعاونی در اقتصاد ایران و اهمیت آن در قانون اساسی گفت: قانون اساسی به عنوان مادر قوانین، تعاونی را به عنوان یکی از سه رکن اقتصاد کشور می‌بینند که باعث پیوند به دولت و بخش خصوصی می‌شود. تعاونی‌ها شامل شرکت‌های ۱۰۰درصد خصوصی هستند و هیچکدام از محدودیت‌های شرکت‌های دولتی را ندارند.

وی با اشاره به دیدار تعاون‌گران با رهبر انقلاب بیان کرد: رئیس اتاق تعاون گزارش خوبی از فعالیت تعاونی‌ها به مقام رهبری دادند و ایشان نیز با بااهمیت شمردن تعاونی‌ها، فعالیت این رکن اقتصاد کشور را باعث ایجاد اشتغال فراوان دانستند که برکات زیادی برای کشور دارد و بخش زیادی از مردم از فواید حاصله آن بهره‌مند می‌شوند. اتاق تعاون ایران تنها تشکیلاتی است که این شبکه‌سازی را فراهم آورده است. در این دیدار رهبری به ارتقای سهم تعاون در اقتصاد کرد از ۶ درصد به ۲۵ درصد تاکید داشتند و دستور دادند که تمهیدات لازم جهت رسیدن به این نقطه هرچه زودتر مهیا شود.

وی در خصوص این سمینار تصریح کرد: کره‌جنوبی یکی از کشور‌هایی است که سابقه درخشانی در فعالیت تعاونی‌ها دارد و امروز برند‌های مطرح این کشور که در سطح جهانی مطرح شده‌اند، بیشتر تعاونی هستند. لازم است که از تجارب و ظرفیت‌های این کشور برای مدیریت و شبکه‌سازی تعاونی‌ها بهره‌گیری شود و بایست تعاونی‌های ایران به صورت مستقیم با تعاونی‌های کره‌جنوبی علاوه بر مبادلات اقتصادی تبادل اطلاعاتی نیز داشته باشند.

دبیرکل اتاق تعاون ایران در پایان مطرح کرد: فلسفه شکل‌گیری بخش تعاون خارج کردن دولت از فعالیت‌های اقتصادی بود و امروز شاهد هستیم که چقدر به این اتفاق نیازمندیم.
 
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *