بدهی بیمه‌ها و جیب خالی داروسازان

۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۷:۰۱
کد خبر: ۵۷۱۵۱۹
رئیس سازمان غذا و دارو درباره علت کمبود‌های دارویی در داروخانه‌ها بیان کرد: بخشی از کمبود‌ها ناشی از مشکلات مالی داروخانه‌ها و نقدینگی است، چالش نقدینگی داروخانه‌ها که روز به روز در حال افزایش بوده و موجب شده تا داروخانه‌ها توان تامین برخی دارو‌ها را نداشته باشند.

بدهی بیمه‌ها و جیب خالی داروسازانبه گزارش گروه فضای مجازی ،«کمبودی در تامین دارو‌ها نداریم»، «ذخیره دارویی در وضعیت خوبی قرار دارد»، «میزان کمبود‌های دارویی از مشابه سال قبل کمتر است» این‌ها جملاتی است که بار‌ها وزیر بهداشت و مسئولان سازمان غذا و دارو مطرح کرده اند، اما در برخی موارد وقتی سری به داروخانه میزنی تا دارویی را تهیه کنید، به در بسته می‌خورید و پس از گشت و گذار در چند داروخانه عاقبت به یاد شماره ۱۹۰ وزارت بهداشت می‌افتید تا داروی مورد نیاز بیمارتان را در هر نقطه شهر پیدا کنید.

برخی کمبود‌ها را به تحریم نسبت می‌دهند، هر چند که تحریم‌های ظالمانه موجب دشواری برای تامین دارو‌های وارداتی و مواد اولهی دارو برای وزارت بهداشت شده، اما وزیر بهداشت وضعی ذخیره دارویی کشور را مساعد می‌بیند.

تا تیرماه ۹۹ هیچ خط تولید دارویی متوقف نخواهد شد

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان آموزش پزشکی با بیان اینکه پس از آمدنم در وزارت بهداشت قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی در سازمان غذا و دارو ایجاد کردم، گفت: روزی که وزارت بهداشت را تحویل گرفتم براساس گزارش‌هایی که به من می‌رسید موجودی برخی از دارو‌های ما بین ۱۵ روز تا یک ماه بود، اما در حال حاضر تا تیرماه آینده هیچ خط تولید کارخانه داروسازی کشور متوقف نخواهد شد و هیچ اتاق عملی نیست که به دلیل کمبود دارو به تعطیلی کشیده شود و از ذخیره دارویی مناسبی برخوردار هستیم.

وی اظهار کرد:روز‌های اول وزارت بهداشت قول دادم که نخواهم گذاشت موضوعی به عنوان کمبود دارو مردم ما را آزار دهد و این وعده را اجرایی کردم بنابراین اکنون نگرانی برای هیچ کدام از دارو‌های اساسی در نقطه‌ای از کشور نداریم.

موضوع را که با رئیس سازمان غذا و دارو در میان می‌گذاریم، علت کمبود‌های دارویی در داروخانه‌ها را چالش نقدینگی داروخانه‌ها مطرح می‌کند، چالشی که روز به روز بیش از قبل داروخانه‌ها و به دنبال آن بیماران را دچار مشکل می‌کند.


علت برخی کمبود‌های دارویی چیست؟

محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به وضعیت ذخیره دارویی کشور اظهار کرد: خوشبختانه وضعیت ذخیره دارویی کشور با وجود تحریم‌های ظالمانه رقم خوبی است و در شرایط خوبی قرار داریم.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره علت کمبود‌های دارویی در داروخانه‌ها بیان کرد: بخشی از کمبود‌ها ناشی از مشکلات مالی داروخانه‌ها و نقدینگی است، چالش نقدینگی داروخانه‌ها که روز به روز در حال افزایش بوده و موجب شده است تا داروخانه‌ها توان تامین برخی دارو‌ها را نداشته باشند.

ضیاء رئیس انجمن داروسازان ایران اظهار کرد: بدهی بیمه‌ها به ویژه بیمه سلامت که از سال گذشته انباشته شده اقتصاد داروخانه‌ها را با مشکلات و تنگنا‌های جدی روبرو کرده و به رغم پیگیری‌های مستمر هنوز این مشکل رفع نشده است.

وی اظهار کرد: این بدهی سنگین بر روند کار و ارائه خدمات داروخانه‌ها تاثیرگذار بوده و انجمن داروسازان به همراه سایر نهاد‌ها سعی می‌کنند تا از طریق سیستم دولتی و مجلس بیمه‌ها را موظف و مکلف به پرداخت بخش عظیمی از بدهی‌ها کنند.


بدهی ۴۰۰ میلیارد تومانی بیمه‌ها به داروخانه‌ها در هر ماه

سیدعلی فاطمی دبیر انجمن داروسازان ایران با اشاره به بدهی سازمان‌های بیمه گر به داروخانه‌ها اظهار کرد: بیمه‌ها هر ماه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان به داروخانه‌ها بدهکار هستند و مطالبات داروخانه‌ها با تاخیر پرداخت می‌شود.

او تاکید کرد: داروخانه‌ها تحت فشار‌های بسیاری هستند و هزینه‌ها بالا رفته است و داروسازان با مشکلات مالی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

ضیا رئیس انجمن داروسازان ایران اظهار کرد: ۱۳ هزار داروخانه موجود در سراسر ایران بسیاری از آن‌ها با خطر ورشکستگی دست و پنجه نرم می‌کنند و دلیل اصلی آن هم پرداخت نشدن به موقع بدهی بیمه سلامت به داروخانه هاست.


آخرین جزئیات از پرداختی بیمه‌ها به داروخانه‌ها

فاطمی با اشاره به میزان تاخیر بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها ادامه داد: تامین اجتماعی از اردیبهشت ۹۷ تاکنون مطالبات داروخانه‌ها را پرداخت نکرده است و بیمه سلامت مطالبات داروخانه‌ها از آذر تا اسفند ۹۷ را بدهکار است.

دبیر انجمن داروسازان ایران اظهار کرد: تکالیفی که سازمان‌های بیمه گر به داروخانه‌ها تحمیل می‌کند هزینه‌های زیادی به دنبال دارد در حالی که داروخانه‌ها برای بسیاری از خدمات از جمله الکترونیکی شدن نسخ حق دریافت هیچ هزینه‌ای را ندارند.

رئیس انجمن داروسازان ایران بیان کرد: تا پایان سال گذشته جمع بدهی‌های بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت ایران به داروخانه‌ها بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان بوده و این در حالی است که هنوز بدهی سه ماه آخر سال گذشته هم پرداخت نشده است.
بیمه‌ها پرداختی خود به داروخانه‌ها را منظم کنند

فاطمی اظهار کرد: در شرایط کنونی هزینه پیوستن داروخانه‌ها به نظام نسخه نویسی الکترونیکی باید در بیمه‌ها دیده شود یا حداقل بیمه‌ها پرداختی خود به داروخانه‌ها را منظم کنند و مطالبات حداکثر با یک ماه تاخیر پرداخت شود.

دبیر انجمن داروسازان ایران ادامه داد: داروخانه‌ها به دلیل بدهی زیاد بیمه‌ها از نظر مالی مشکلات فراوانی دارند و اجرای نسخه الکترونیکی فشار‌های مالی بیشتری به داروسازان وارد می‌کنند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *