تخلیه و بارگیری کالا‌های اساسی ۲۴ درصد رشد کرد

۰۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹:۰۲
کد خبر: ۵۷۰۵۷۴
دسته بندی‌: اقتصاد ، انرژی
نگاهی به عملکرد بنادر کشور و مقایسه آن در مهرماه ۹۸ با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد عملیات تخلیه و بارگیری با رشد همراه بوده است.

به گزارش گروه اقتصاد به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عملکرد تخلیه و بارگیری به تفکیک کالا در بنادر کشور در مهرماه ۹۸ به عدد ۱۱ میلیون و ۹۵۲ هزارو ۱۴۰ تن رسید که از این سهم ۵ میلیون و ۳۰۷ هزارو ۸۷۲ تن تخلیه و ۶ میلیون و ۶۴۴ هزارو ۲۶۸ تن بارگیری را به خود اختصاص داد.


در این بین در بین گروه‌های کالایی متفاوت از جمله کالا‌های اساسی، فلزی، ساختمانی و مواد معدنی، ماشین آلات، وسایل نقلیه، قطعات یدکی و ابزار آلات، کود و مواد شیمیایی، منسوجات چرم، پوشاک، الیاف، کاغذ و چوپ، خرده بار و متفرقه، کالای کانتینری و فرآورده‌های نفتی، بیشترین سهم مربوط به کالا‌های نفتی با ۳.۹۹۸.۵۱۳ تن است و بعد از آن کالا‌های اساسی با ۲.۵۰۰.۸۰۱ تن و کالا‌های ساختمانی و مواد معدنی با ۲.۴۳۵.۲۶۰ تن دارای بیشترین سهم در عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر کشور است.

در این خصوص با رسیدن تخلیه و بارگیری در بنادر کشور از ۱۰.۵۶۲.۰۲۹ تن در مهر ۹۷ به ۱۱.۹۵۲.۱۴۰ تن در مهرماه ۹۸ شاهد رشد نزدیک به ۱۳.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.

براساس این گزارش دو کالای پرنقش در عملیات تخلیه و بارگیری بنادر کشور یعنی فرآورده‌های نفتی و کالا‌های اساسی نیز شاهد رشد در این عملیات هستند. کالا‌های اساسی از جمله گندم، جو، ذرت، سویا، برنج، شکر، روغن خوراکی، فرآورده‌های گوشتی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال قبل در مهرماه ۹۸ رشد ۲۳.۹ درصد و فرآورده‌های نفتی رشد ۵.۴ درصدی را به خود می‌بینند.

در این بین بندر امام خمینی (ره) در بین دیگر بنادر کشور بیشترین سهم را در عملیات تخلیه و بارگیری به خصوص در دو بخش کالا‌های اساسی و فرآورده‌های نفتی به خود اختصاص داده است و با سهم ۴.۳۵۸.۹۶۵ تن فعال‌ترین بندر کشور به شمار می‌آید.

  • بیشتر بخوانید


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *