تمام بخش‌های دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری اجرایی و عملیاتی شود

۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷:۵۱
کد خبر: ۵۶۹۵۵۸
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
حجت‌الاسلام و المسلمین اکبری گفت: همه تلاش همکاران قضایی باید افزایش آزادی زندانیان و کاهش ورودی به زندان باشد و با استناد به ظرفیت‌های قانونی تا جایی که ممکن است از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده شود.

تمام بخش‌های دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری اجرایی و عملیاتی شودبه گزارش گروه حقوقی و قضایی ، حجت الاسلام و المسلمین اکبری بیان کرد: همه تلاش ما و مجموعه همکاران قضایی باید افزایش آزادی زندانیان و کاهش ورودی به زندان باشد و با استناد به ظرفیت‌های قانونی تا جایی که ممکن است از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده شود.

مقام عالی قضایی استان مازندران افزود: در جهت ساماندهی زندانیان و پیشبرد بهتر اهداف کاهش جمعیت کیفری، لازم است تا با نظارت دقیق سیستمی، شعباتی که بیشترین آمار جایگزین حبس را داشته‌اند، شناسایی و مورد تشویق قرار گیرند.

رییس کل دادگستری استان مازندران با اشاره به بازدید رییس شورای حل اختلاف از شعب شورای حل اختلاف مستقر در زندان که منجر به صلح و سازش ۹ قصاص در ماه‌های گذشته شد، افزود: امیدواریم با بهره‌گیری و فعال‌سازی شعب صلحی و افزایش چشمگیر در صلح و سازش، تحول خوبی در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها داشته باشیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین اکبری تصریح کرد: باید تفکیک زندانیان شورای حل اختلاف به صورت دقیق صورت گیرد و کسانی که تنها برای ناتوانی از پرداخت ۲۰ میلیون تومان در زندان هستند، شناسایی و به شورای حل اختلاف و ستاد دیه معرفی تا با کمک شعب صلحی و ستاد دیه اقدامات موثری در خصوص آزادی مددجویان صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:

رییس دادگستری استان مازندران، بازدید از زندان‌ها توسط مسئولان را بسیار موثر ارزیابی و تصریح کرد: خوشبختانه در یک ماه گذشته، بازدید قضات از وضعیت زندان‌ها افزایش داشته؛ اما باید بازدیدهای مستمر و جدی در دستور کار دادستان‌ها و روسای حوزه‌های قضایی قرار گیرد تا شاهد آزادی بیشتر زندانیان مستحق باشیم.

وی همچنین تاکید کرد: به زودی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته از تمامی زندانهای استان بازدید و به صورت چهره به چهره و از نزدیک درجریان مشکلات و کمبودهای زندانیان قرار خواهیم گرفت.

رییس کل دادگستری استان مازندران در ادامه به آرای مجازات‌های جایگزین حبس اشاره کرد و افزود: ما در بعضی از شهرستان‌ها شاهد صدور آرای مناسب مجازاتهای جایگزین حبس، توسط قضات هستیم که این امر نیز شناسایی و رصد شده است و اقدامات خوبی در خصوص تشویق این قضات انجام خواهد گرفت. 

عالی ترین مقام قضایی استان مازندران با اشاره به بحث آزادی‌های مشروط تصریح کرد: باید در این حوزه به گونه‌ای برنامه‌ریزی و مدیریت شود تا این مهم با جدیت و در کمترین زمان ممکن صورت گیرد.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *