استفاده از مراقبت‌های الکترونیکی برای اولین بار در استان اردبیل

۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۳:۲۸
کد خبر: ۵۶۷۱۲۴
دسته بندی‌: حقوق و قضا ، قضایی
عتباتی گفت: طرح مراقبت های الکترونیکی در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضائیه در راستای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اجرایی می‌شود.

استفاده از مراقبت‌های الکترونیکی برای اولین بار در استان اردبیلبه گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی ، ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری استان اردبیل در حاشیه بازدید از زندان مرکزی اردبیل از اجرایی شدن مراقبت‌های الکترونیکی با همکاری دادگستری کل این استان و اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی، برای اولین بار در استان خبر داد و گفت: بر اساس مقررات قانونی کسانی که برای اولین بار مرتکب جرایم سبک و کم اهمیت شده، فاقد سابقه کیفری بوده و سرپرست خانواده هستند، قانونگذار این امتیاز را قائل شده تا با استفاده از سیستم مراقبت الکترونیکی که در قالب یک پابند هست کنترل شوند و به جای حضور در زندان‌های بسته در بیرون از زندان در کنار خانواده باشند، محدودیت‌های تردد برای آن‌ها از طریق این سیستم الکترونیکی اعمال می‌شود.


وی هدف از این طرح را مجازات زندانی بدون تأثیر گذاری نسبت به خانواده و افراد تحت تکفل وی دانست و گفت: این طرح در راستای عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری و رئیس قوه قضائیه در راستای سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها اجرایی می‌شود.

عتباتی رئیس کل دادگستری استنان اردبیل اظهار داشت: این طرح برای اولین بار در زندان اردبیل اجرایی شده و در آینده در تمام زندان‌های استان به کار گرفته می‌شود.

گفتنی است: نظارت الکترونیکی نخست در قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ مورد پیش بینی قرار گرفت، به موجب ماده ۶۲ قانون مذکور در جرائم تعزیری از درجه پنج تا درجه هشت، دادگاه می‌تواند در صورت وجود شرایط مقرر در تعویق مراقبتی، محکوم به حبس را بارضایت وی در محدوده مکانی مشخص تحت نظارت سامانه الکترونیکی قرار دهد، لذا کسانی که مشمول حبس تا ۵ سال هستند و یا جزای نقدی تا ۱۸ میلیون تومان دارند در صورت وجود سایر شرایط مشمول این سامانه قرار می‌گیرند.

با اجرای این طرح محکومین به حبس با رضایت خود زندانی و در محدوده مشخص در سامانه الکترونیکی تحت نظارت قرار می‌گیرند؛ این دستگاه مانند "جی پی اس" عمل کرده و توسط سیستم مانیتورینگ در تهران کنترل می‌شود در صورت هرگونه دستکاری قابل مشاهده است و به زندانی تذکر و هشدار داده می‌شود و اگر فرد به هشدار‌ها بی‌اعتنا باشد، به قاضی دادگاه اعلام خواهد شد تا اقدامات لازم در این خصوص اتخاذ شود.

بیشتر بخوانید: اجرای موفقیت‌آمیز طرح پابند الکترونیکی در استانهای کشور/ از پوشش سالانه ۵ هزار نفر در طرح مراقبت الکترونیکی تا حرکت در مسیر کاهش جمعیت کیفریارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *