آموزش قدم به قدم برای سرمایه گذاری در بورس + نکات مهم در معامله

۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۰:۰۱
کد خبر: ۵۶۶۷۸۹
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
سرمایه گذاری در بازار سرمایه طی چند ماه اخیر با فروکش کردن نوسان در بازارهای موازی از جمله طلا، ارز و مسکن برای مردم به خصوص سهامداران خرد جذاب شده تا جایی شاهد روانه شدن سرمایه به سمت این بازار هستیم.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد ، بازار سرمایه طی چند ماه اخیر بازدهی مطلوب تری نسبت به سایر بازار‌های موازی از جمله طلا، ارز و مسکن داشته به همین دلیل افراد تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در بورس پیداکرده اند که ورود به بازار و خرید و فروش سهام باید براساس تجربه و دید بلند مدت از سوی سهامداران صورت گیرد.
 
*حضور در کلاس‌های آموزشی

افراد مبتدی برای سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام، باید در ابتدا کلاس‌های آموزشی برای دریافت اطلاعات از نحوه و چگونگی سرمایه گذاری در بازار سرمایه را بگزرانند تا آمادگی فکری لازم را بدست آوردند.

در این میان افراد در کلاس‌های آموزشی در مورد کلیات بورس، صندوق‌های سرمایه گذاری، آموزش خردی و فروش آنلاین، مجامع شرکت ها، شاخص بورس، حق تقدم، پرتفوی شرکت ها، نسبت P/E و ... اطلاعاتی را کسب می‌کنند.

افراد در این کلاس‌ها در می‌یابند که برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه باید دید بلند مدتی داشته باشند و با دید مقطعی و برای کسب سود در کوتاه مدت نمی‌توان وارد بازار بورس شد، زیرا در این وضعیت نه تنها سهامداران خرد دچار ضرر می‌شوند، بلکه ارزش سهم‌های کوچک نیز در این میان اُفت خواهد کرد.

البته سهامداران به تنهایی با کلاس‌های تئوری نمی‌توانند تجربه لازم برای سرمایه گذاری در بورس را بدست آورند و باید در مراحل ابتدایی از کارگزاری‌ها معتبر برای خرید سهام کمک بگیرند.
 
به علاوه سهامداران حقیقی و حقوقی در بازار به دو دسته تقسیم می‌شوند، فرادی که به صورت شخصی اقدام به سرمایه گذاری می‌کنند، سهامدار حقیقی، ولی سهامداران بزرگ در قالب شرکت یا یک مجموعه بزرگ در قالب سهامدار حقوقی در بازار حضور دارند.
 
آموزش قدم به قدم برای سرمایه گذاری در بورس
 
*دریافت کد بورسی

حال افراد با داشتن اطلاعات از سرمایه گذاری باید اقدام به دریافت کد بورسی نمایند، که برای این امر تنها کافی است فرد با در دست داشتن کارت ملی و کارت بانکی عضو شتاب به یکی از کارگزاری‌های معتبر بورسی مراجعه و کد بورسی دریافت کند که این پروسه حدود یک الی دو ساعت بسته به میزان مراجعه کننده در کارگزاری زمان بر خواهد بود.
 
آموزش قدم به قدم برای سرمایه گذاری در بورس
 
*تامین نقدینگی برای سرمایه گذاری 
 
در این مرحله افراد با دریافت کد بورسی می‌توانند با حداقل سرمایه مثلا یک میلیون تومان، اقدام به خرید سهام کنند البته با توجه به تازه وارد بودن و نداشتن تجربه برای خرید سهام بهتر است این کار را نیز به مسئولین در کارگزاری‌ها محول کنند تا با تحلیل از شرایط بازار و ارزش سهام اقدام به خرید بهترین سهم نمایند.
 
 
به علاوه سهامداران بهتر است از طریق روش هایی، چون مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش، سفارش تلفنی به کارگزاری، سفارش اینترنتی به کارگزاری، خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود فرد، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط) اقدام نمایند.

آموزش قدم به قدم برای سرمایه گذاری در بورس

شما می‌توانید معاملات سهام را بصورت آنلاین از طریق سایت مدیریت فناوری بورس به آدرس tsetmc.com پیگیری کنید، سایت ذکرشده فقط برای نمایش قیمت‌ها و اطلاعات سهام شرکت‌های بورسی است و ه برای انجام دادن معاملات، باید از طریق سیستم معاملات آنلاین که کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد اقدام کنید.
 
آموزش قدم به قدم برای سرمایه گذاری در بورس

*نکات مهم در معامله در بازار بورس

اولویت سرمایه گذاران در بورس باید حفظ سرمایه، حفظ سود‌های قبلی و در مرحله پایانی سود کردن در معاملات باشد. حفظ سرمایه مهم‌ترین اصل است، چون اگر سرمایه خود را از دست بدهید، دیگر امکان اینکه با آن معامله و سود ببرید وجود نخواهد داشت.

بازار همیشه مثبت و رو به رشد نیست و بهتر است سرمایه گذاران خود را برای زمانی که بازار منفی می‌شود آماده کنند و اطلاعات خود را برای پیروز شدن در شرایط سخت بالا ببرند.

سهامداران بهتر است از تجربیات دیگران استفاده کنند و وقتی اشتباهی انجام دادند، آنرا بپذیریدند، آن اشتباه را تصحیح کنند و درس بزرگی که از آن اشتباه گرفته‌اید را در جایی یادداشت کنند؛ در این میان معامله در بورس مجازی می‌تواند برای سنجش مهارت شما در انتخاب سهام کمک کند.

عواملی مانند ترس، طمع و سایر احساسات در همه افراد وجود دارد، اما این موارد وقتی مشکل‌ساز می‌شوند که به شکلی فلج‌کننده امکان تصمیم‌گیری و عمل صحیح را از معامله‌گران بگیرد و در مجموع سهامداران بهتر است با هیجان و دید کوتاه مدت در بازار سرمایه اقدام به معامله نکنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *