عوامل روانی تنها دلیل افت شاخص بورس/ سرمایه گذاران باید نحوه فعالیت خود را تغییر دهند

۲۶ مهر ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۰:۰۱
کد خبر: ۵۵۹۶۸۷
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
یک کارشناس بازار بورس گفت: کاهش شاخص بورس در هفته گذشته، هیچ جای نگران کننده‌ای ندارد چراکه تنها دلیل افت در بازار، جنبه‌های روانی بازار است کمااینکه در اواخر هفته، شاهد بهبود عملکرد بازار بودیم.

عظیم ثابت در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد درخصوص وضعیت بازار بورس در سال جاری اظهار کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون شاخص بورس بالغ بر ۸۰ درصد رشد داشته، به طوری که در بعضی سهم‌های کوچک در این بازار بیش از ۳۰۰ درصد رشد داشته اند.

وی در ادامه افزود: سرمایه گذاران ممکن است در بازار بورس در یک بازه زمانی سود کمی دریافت کنند یا سهم آن‌ها به نقطه مقاومت برسد، که در چنین مواقعی اقدام به شناسایی سود سرمایه‌های خود می‌کنند.

این کارشناس بازار بورس عنوان کرد: در بازار بورس ایران، بازار گردان‌های حرفه‌ای فراگیر وجود ندارد و برخی سهم‌ها نیز از داشتن بازارگردان محروم اند.

ثابت ادامه داد: بازارگردان‌ها در راستای تنظیم عرضه و تقاضا، تعیین محدودیت دامنه نوسان و مدیریت صحیح سهم‌ها به سرمایه دار کمک می‌کنند که در شاخص‌های بزرگ با این مشکل مواجه هستیم.

وی خاطر نشان کرد: ترس از زیان در بازار بورس باعث شده که برخی سرمایه داران نسبت به شناسایی سود و فروش سهم هایشان اقدام کنند که این موضوع باعث خروج موقتت سرمایه‌ها از این بازار شده است.

این کارشناس بازار بورس تصریح کرد: در اواسط هفته گذشته شاخص بورس شروع به افت کرد به طوری که در روز سه شنبه شاخص کل بالغ بر ۱۱ هزار واحد افت کرد که در چند سال گذشته بی سابقه بوده است.

ثابت بیان کرد: کاهش شاخص بورس در هفته گذشته، هیچ گذشته نگران کننده‌ای ندارد چراکه تنها دلیل افت در بازار، جنبه‌های روانی بازار است کمااینکه در اواخر هفته، شاهد بهبود عملکرد بازار بودیم.

وی یادآور شد: سرمایه گذاران باید نحوه فعالیت خود را در بازار بورس تغییر دهند و بیشتر در سهام‌های بزرگ و بنیادی سرمایه گزاری کنند تا سهام‌های خرد و کوچک، همچنین باید با احتیاط بیشتری فعالیت کنند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *