هرگونه اقدام نظامی و قانونی در مواجهه با تجاوز نظامی ترکیه، حق سوریه است

22:12 - 21 مهر 1398
کد خبر: ۵۵۸۴۱۲
دسته بندی: سیاست
کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: ترکیه به هوای ایجاد یک برگ برنده در داخل کشورش دست به اقدام ضد انسانی در شمال سوریه زده است. حق دولت سوریه است که در مواجهه با این تجاوز نظامی، هرگونه اقدام نظامی و قانونی را صورت دهند.
صدرالحسینی در گفتگو با میزان:سید رضا صدرالحسینی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی ، با بیان اینکه لشگرکشی ترکیه به شمال سوریه باعث ایجاد نگرانی‌های بسیاری دربین کشور‌های منطقه شده است، اظهار کرد: زمانی ترکیه این اقدام را آغاز کرد که حزب پشتیبان اردوغان با شکست‌های بزرگی در شهر‌های پرجمعیت این کشور مواجه شده است.

وی ادامه داد: ترکیه مدعی شرایط نا امن از سمت شمال سوریه برای کشورش است و به همین لحاظ خط حائلی در حدود ۴۸۰ کیلومتر مربع در عمق ۵ تا ۱۰ کیلومتری مرز‌های خود با سوریه ایجاد کرده است. این در حالی است که ترکیه یکی از حامیان اصلی داعش بود و در سال‌های اخیر بار‌ها مرز خود را باز می‌کرد تا اعضای القاعده و داعش وارد این کشور شده و با تجهیزات نظامی جدید دوباره به سوریه برگردند.

کارشناس مسائل غرب آسیا اضافه کرد: از سوی دیگر منطقه‌ای که ترکیه در آن عملیات «چشمه صلح» را به‌راه‌انداخته است، متعلق به یک دولت صاحب کرسی در سازمان ملل است؛ بنابراین ترکیه باید خواسته خود را با دولت مرکزی سوریه در میان می‌گذاشت.

صدرالحسینی یادآورشد: جای تعجب از اینکه ترکیه به‌عنوان یکی از کشور‌های ضامن صلح در سوریه در کنار ایران و روسیه قرار گرفته اما دست به چنین اقداماتی می‌زند. ازسال ۲۰۱۶ دو بار حمله مسلحانه از ترکیه به سوریه انجام شده است و حال نیز با این اقدام نظامی‌شان، افراد بیگناهی در مناطق کوهستانی سوریه بی‌خانمان شده‌اند.

وی با بیان اینکه آمریکا مسیر مشخصی را در قبال همپیمانان خود (کرد‌های سوریه) دنبال نمی‌کند، افزود: مالیات دهندگان آمریکایی از هزینه‌های سنگین ارتش بی‌ثمر آمریکا در نقاط مختلف جهان، خسته شدند و با توجه به فرارسیدن زمان انتخابات در آمریکا، ترامپ در حال تامین شرایطی است تا در آینده آراء خود را افزایش دهد. این نه اولین مرتبه و نه آخرین مرحله بدعهدی آمریکایی هاست.

صدرالحسینی عنوان کرد: شورای امنیت سازمان ملل وظیفه ایجاد صلح و ثبات بین کشور‌ها را دارد اما از زمان شروع عملیات چشمه صلح در شمال سوریه و جابجایی نیرو‌های نظامی ترکیه، همچنان سکوت کرده و هیچ اقدام جلوگیرانه‌ای هم نکرده است. آنها می‌توانستند قبل از انجام این عملیات، خط حائلی قرار داده، صلح بان مستقر کنند و تذکرات جدی به ترکیه بدهند تا مانع از این فاجعه انسانی شوند.

کارشناس مسائل غرب آسیا اضافه کرد: چه کسی پاسخگوی اتفاقاتی که ترکیه در این سرما برای مردم این منطقه رقم می‌زند  خواهد بود؟ هنوز زخم‌های ایجاد شده از مسئله تروریسم در شمال سوریه فراموش نشده بود. این اقدام ترکیه، نقض آشکار تمامیت ارضی سوریه و برخلاف همه قوانین و منشور سازمان ملل متحد است.

صدرالجسینی افزود: ترکیه به هوای ایجاد یک برگ برنده برای خود در داخل کشورش دست به چنین اقدامی ضدانسانی در شمال سوریه زده است، آن‌ها می‌خواهند با ایجاد ناامنی در خارج از مرزهای خود، در کشورشان امنیت ایجاد کنند. حق دولت سوریه است که در مواجهه با این تجاوز نظامی ترکیه، هرگونه اقدام نظامی و قانونی را صورت دهند.


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *