رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

رقابت نبیل القروی و قیس سعید برای کسب کرسی ریاست جمهوری تونس

11:22 - 21 مهر 1398
کد خبر: ۵۵۸۱۸۰
مردم تونس روز یکشنبه از میان نبیل القروی و قیس سعید، یکی را به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور انتخاب خواهند کرد.

آغاز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در تونسبه گزارش گروه بین الملل ؛ دومین مرحله انتخابات ریاست جمهوری تونس از ساعت ۸ صبح امروز یکشنبه ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) به وقت محلی آغاز شده است.

«نبیل القروی»، نامزد انتخاباتی که پیش از این متهم به پولشویی و فساد مالی شده در این انتخابات با «قیس سعید»، استاد قانون اساسی که هیچگونه سابقه سیاسی ندارد، رقابت می‌کند.

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ تونس، دومین انتخابات ریاست جمهوری در این کشور پس ازقیام مردمی سال ۲۰۱۱ به شمار می‎رود؛ ۷ میلیون نفر از مردم این کشور واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند.

دور نخست انتخابات ریاست جمهوری تونس روز ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) برگزار شد که در آن نبیل القروی ۱۵.۶ درصد از آرا و سعید قیس ۱۸.۴ درصد از آرا را به خود اختصاص دادند.

همچنین دور نخست انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ تونس با حضور ۲۶ نامزد انتخاباتی از احزاب گوناگون برگزار شد که در نهایت نبیل القروی و قیس سعید به مرحله دوم انتخابات راه یافتند.

بر اسا اعلام کمیته مستقل انتخابات تونس، تعداد کل مراکز رای‌گیری در انتخابات عمومی این کشور (پارلمانی، ریاست جمهوری و یا هر دو) ۱۳۴۵۰ حوزه در داخل و ۳۸۴ حوزه در خارج از این کشور است.

بر اساس اعلام این نهاد تونسی، تعداد دقیق افراد واجد شرایط شرکت در انتخابات ۷۰۶۵۸۸۵ نفر است.

طبق قانون اساسی تونس، کمیته مستقل انتخابات این کشور ۳ روز پس از برگزاری انتخابات فرصت خواهد داشت تا نتیجه نهایی را رسما اعلام کند.

هفته گذشته نیز انتخابات پارلمانی تونس برگزار شد که جنش اسلام‌گرای «النهضه» موفق شد تا بیششترین رآی را در این انتخابات کسب کند.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *