پزشک شدن به قیمت تغییر تابعیت!

15:14 - 18 مهر 1398
کد خبر: ۵۵۷۴۶۳
۶۰ درصد دانشجویان پزشکی به‌صورت سهمیه‌ای جذب می‌شوند. بعد از بحث‌هایی که بر سر موضوع سهمیه فرزندان هیات علمی دانشگاه‌ها مطرح شد حالا پای یک سهمیه دیگر هم به میان آمده است؛ سهمیه بین‌الملل کشور‌های همسایه به خصوص افغانستان که به موضوع داغی تبدیل شده است.

پزشک شدن به قیمت تغییر تابعیت!به گزارش گروه فضای مجازی ، به نقل از روزنامه خراسان، موضوع سهمیه‌های ورود به دانشگاه مدتی است در فضای مجازی و رسانه‌ای خیلی مورد توجه قرار گرفته است. این پدیده وقتی عجیب‌تر می‌شود که قائم‌مقام وزیر بهداشت اعلام کرده است: ۶۰ درصد دانشجویان پزشکی به‌صورت سهمیه‌ای جذب می‌شوند. بعد از بحث‌هایی که بر سر موضوع سهمیه فرزندان هیات علمی دانشگاه‌ها مطرح شد حالا پای یک سهمیه دیگر هم به میان آمده است؛ سهمیه بین‌الملل کشور‌های همسایه به خصوص افغانستان که به موضوع داغی تبدیل شده است.

 

آن طور که در رسانه‌ها مطرح شده است عده‌ای از جوانان ایرانی بوده‌اند که با خرید یا جعل تابعیت افغانستانی با استفاده از یک قانون عجیب وارد دانشگاه‌ها شده‌اند. طبق گفته دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان عدالت و شفافیت، قانونی در نظام آموزشی داریم که اتباع همسایه خارجی به‌ویژه اتباع افغانستان با پرداخت پول می‌توانند در هر یک از دانشگاه‌های کشور در رشته پزشکی درس بخوانند و همین موضوع باعث شده است عده‌ای با پرداخت پول ابتدا تابعیت افغانستانی بخرند و بعد با پرداخت پول دیگری صندلی در دانشگاه‌های پزشکی!

 

این مسئله به این دلیل دارای اهمیت است که یک دانش‌آموز شخصا و به تنهایی نمی‌تواند اقدام به این کار کند و به نظر می‌رسد در پشت این ماجرا، تشکیلاتی برای محقق شدن این موضوع وجود دارد. این بی‌عدالتی باعث می‌شود مثلا فردی با رتبه ۲ هزار هم نتواند وارد دانشگاه شود، اما شخصی با رتبه ۱۰۰ هزار یا بدون شرکت در کنکور بتواند با سهمیه گرفتن و عملی غیرقانونی وارد دانشگاه شود.

 

گفته می‌شود برای جلوگیری از ورود‌های غیرمجاز به دانشگاه‌ها قرار بر این شده که پیش از صدور مدرک از سازمان سنجش، مدارک همه دانش آموختگان دانشگاه‌ها استعلام شود. ظاهرا سازمان سنجش با این موضوع موافق است، اما برخی دانشگاه‌های بزرگ هنوز به این موضوع واکنشی نشان نداده‌اند.

 ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *