ایجاد رقابت در معاملات داخلی و خارجی پسته با عرضه در بورس کالا

۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰:۰۱
کد خبر: ۵۵۶۸۱۲
دسته بندی‌: اقتصاد ، عمومی
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: یکی از مشکلات بازار پسته کشور، نبود متولی برای قیمت این محصول، شیوه سنتی معاملات و بعضا رقابت منفی در میان تجار داخلی است که با سپردن محصول باغداران به انبار‌های مورد تایید بورس و معاملات گواهی سپرده، عمده این مشکلات مرتفع می‌شود.

شمس الله شریعت نژاد در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصاد بیان کرد: در شرایطی که نحوه قیمت‌گذاری پسته متولی خاصی نداشته و بیشتر توسط عمده‌فروشان خاص در انبار‌ها قیمت‌گذاری می‌شود و رقابتی منطقی در این بازار سنتی نیست، معاملات گواهی سپرده پسته در بورس کالا می‌تواند در کشف صحیح قیمت و رشد کیفیت به همراه ایجاد رقابت در معاملات داخلی و خارجی اثر گذار باشد.

وی ادامه داد: پسته ایران دارای مشتریان زیاد خارجی بوده و تنها یک رقیب را در عرصه صادرات پیش روی خود می‌بیند، اما کیفیت پسته ایرانی کاملاً با پسته آمریکایی متفاوت است و می‌توان بار دیگر با ایجادیک مرجع قیمت‌گذاری رسمی همچون بورس، بازار را از حالت سنتی خارج کرد و در حوزه رقابت پذیری در بازار جهانی پسته بهتر عمل کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص ورود دیگر محصولات کشاورزی به بورس کالا نیز تصریح کرد: ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا باید براساس استراتژی مدونی عملیاتی شود تا با اتخاذ بهترین تصمیم‌ها و آماده سازی زیرساخت‌ها و فعالان بازارها، در نهایت تولیدکننده و کشاورز دلگرم شوند و قیمت‌ها نیز به شیوه‌ای عادلانه کشف شود.

شریعت نژاد گفت: تغییر ماهیت فروش سنتی از سوی کشاورز نیازمند فرهنگ‌سازی و آموزش به این قشر است، از طرفی کنار گذاشتن روش‌های قدیمی یک ضرورت برای افزایش بهره وری بخش کشاورزی است و به این ترتیب باید زمینه ورود محصولات کشاورزی را براساس ماهیت بازار هر محصولی در بورس فراهم کرد تا رفته رفته کل کشاورزان با مزایای عرضه کالاهایشان در بورس و امکان دریافت وجه در کمترین زمان ممکن آشنا شوند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس خاطر نشان کرد: لازمه ورود هر نوع محصول به بورس کالا، آینده‌نگری برای «کشاورزان»، «برندسازی» و «محصول» است تا هدف رونق صادرات و ایجاد ارزش‌افزوده و جلب اعتماد فعالان بازار فراهم شود. برای مثال به تازگی در حوزه خرید تضمینی گندم با محموله‌های بی کیفیت و افزودن شن و ماسه به گندم مواجه شدیم که اگر این روند در بورس اجرایی می‌شد این گونه مشکلات به وجود نمی‌آمد.

براساس این گزارش، معاملات گواهی سپرده پسته از نهم مهرماه در بورس کالای ایران آغاز شد و معاملات آتی این محصول نیز از هفته آینده آغاز می‌شود. به گفته کارشناسان این حوزه ورود این محصول کشاورزی صادراتی در بورس مزایایی همچون کشف قیمت واقعی، تأمین مالی تولیدکنندگان، کوتاه شدن دست دلالان، کاهش هزینه‌های انبارداری و جابجایی بین انبار‌ها و کاهش بی‌ثباتی قیمت‌ها را در پی دارد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *