تاریخچه پدید آمدن سهمیه در کنکور سراسری

۱۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳:۱۱
کد خبر: ۵۵۵۲۸۱
حسین توکلی گفت: اولین کنکور سال ۴۸ برگزار شد که همه دانشگاه‌ها در آن شرکت نکردند و خودشان جداگانه آزمون گرفتند و پذیرش کردند.

حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش و آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار گوره جامعه ، سهمیه‌های موجود در کنکور و شرایط استفاده از آن و تاریخچه پدید آمدن این سهمیه‌ها گفت: اولین کنکور سال ۴۸ برگزار شد که همه دانشگاه‌ها در آن شرکت نکردند و خودشان جداگانه آزمون گرفتند و پذیرش کردند.

وی در ادامه بیان کرد: در ابتدای برگزاری کنکور فقط سهمیه بومی وجود داشت یعنی برای مناطق محروم سهمیه بومی آن هم فقط در برخی رشته‌ها در نظر گرفته شد و این سهمیه بندی‌های کنکور بعدا ایجاد شد.

توکلی در ادامه بیان کرد: به این صورت که شورای عالی انقاب فرهنگی بازنگری کلی در مواد آزمون‌ها و در مورد سهمیه بندی‌ها داشت و آنجا بود که سهمیه‌ها بر اساس ضوابط تعیین شده که ۵۴ پارامتر بود را برای در نظر گرفتن سهمیه بررسی کردند.

مشاور عالی سازمان سنجش در ادامه بیان کرد: قبل از این بازنگری اول سهمیه بومی و غیر بومی بود و بعد سهیمه منطقه ۱ و ۲ و ۳ و ۴ بود؛ یعنی ۵ سهمیه داشتیم.

مشاور عالی سازمان سنجش در ادامه بیان کرد: بعد ازبازنگری در قوانین کنکور توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی این ۵ سهیمه به ۳ سهمیه تقلیل یافت.

مشاور عالی سازمان سنجش در ادامه بیان کرد: بعد هم مسئله دفاع مقدس به وجود آمد و سهمیه بندی برای خانواده شهدا و جانبازان مصوب مجلس شورای اسلامی پیش آمد البته تاکید می‌کنم همه این سهمیه‌ها حد نصاب دارد.

وی در ادامه درباره سهمیه ۵ درصدی ایثارگران گفت: سهمیه ۵ درصدی ایثارگران ۲ سال است که تصوب شده ست و افراد برای برخورداری از این سهیمه باید درصد مشخصی از آخرین قبولی در کلاس مشخصی که مد نظرشان است را داشته باشند و اگر این شرایط را نداشته باشند حتی در صورت خالی ماند ظرفیت هم پذیرش نمی‌شوند.

وی در ادامه افزود: سهمیه‌های موجود در کنکور شامل خانواده شهدا، رزمندگان، ایثارگان ۲۵ درصد و ایثارگران ۵ درصد است که سهمیه‌هایی کاملا قانونی است که مجلس به سازمان سنجش ابلاغ کرده است و ما اجرا کننده این قوانین هستیم.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *