توقف تولید نفت و گاز در ۲ پالایشگاه آرامکو

8:47 - 24 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۹۵۹۱
وزیر انرژی عربستان می‎گوید که تولید نفت و گاز در ۲ پالایشگاه شرکت آرامکو به دلیل عملیات پهپادی اخیر در شرق این کشور متوقف شده است.
توقف موقت تولید نفت و گاز دو پالایشگاه بقیق و حریضبه گزارش گروه بین الملل ؛ «عبدالعزیز بن سلمان» وزیر انرژی جدید عربستان می‎گوید تولید ۲ پالایشگاه هدف قرار گرفته در عملیات پهپادی روز شنبه به صورت موقت متوقف شده است.

به گزارش العربیه، عبدالعزیز بن سلمان گفت: در نتیجه انفجار ناشی از عملیات پهپادی ساعات ۳:۳۱ و ۳:۴۲ دقیقه صبح روز شنبه علیه پالایشگاه‌های شرکت نفتی «آرامکو» در «بقیق» و «خریص» آتش سوزی در این پالایشگاه‌ها رخ داد که منجر به توقف موقت عملیات تولید در آنها شد.

وی مدعی شده که "کسری تولید از ذخایر تولید شده پیشین تامین خواهد شد."

وزیر انرژی عربستان در ادامه از قطع تولید گاز در نتیجه این عملیات پهپادی خبر داده و اظهار داشت: تخمین زده می‌شود که تولید روزانه ۲ میلیون فوت مکعب گاز قطع شود. این امر سبب کاهش تولید ۷۰۰ هزار بشکه‌ای گاز مایع و در پی آن کاهش عرضه اتان و گاز مایع طبیعی می‌شود.

این مقام سعودی در بخش دیگری افزود "این عملیات نه تنها تاسیسات حیاتی عربستان بلکه منابع جهانی نفت و اقتصاد جهانی را نیز هدف قرار داده و امنیت آن را تهدید می‌کند."
 
سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن روز شنبه در بیانیه‎ای اعلام کرد که یگان پهپادی یمن با ۱۰ فروند پهپاد تاسیسات نفتی آرامکو را هدف قرار دادند.

وی این عملیات را یکی از بزرگترین حملات به عمق خاک عربستان توصیف کرد.

 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *