آیت‌الله نوری‌همدانی: دروس اخلاق در حوزه جدّی گرفته شود

16:05 - 23 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۹۴۸۴
آیت الله نوری همدانی یادآورشد: اخلاق محوری در حوزه‌های علمیه بسیار مهم است؛ همه ما محتاج به معلم و متذکر اخلاق داریم؛ درس اخلاق در حوزه‌های علمیه بسیار مهم است؛ از مدیران حوزه می‌خواهیم که در این امر کوشا باشند.
آیت‌الله نوری‌همدانی: دروس اخلاق در حوزه جدّی گرفته شودگروه سیاسی ؛ آیت‌الله حسین نوری‌همدانی امروز در آئین افتتاحیه رسمی حوزه‌های علمیه کشور در مدرسه علمیه فیضیه گفت: امام صادق (ع) بر لزوم احیای امر و فرهنگ خواسته اهل بیت (ع) تاکید دارند که از این جهت، حوزه‌های علمیه مهمترین نقش را دارند.

وی افزود: اهل بیت (ع) بیان کردند که مردم را به اسلام دعوت کنید، ولی نه به زبان، بلکه به عمل؛ امام علی (ع) در کلمات قصار خود بیان می‌کنند که علما از نظر فکر و فرهنگ و ایمان به حدی شایستگی دارند که علم آن‌ها به قلب شان سرازیر می‌شود؛ امام در ادامه توصیفات عالی را در زمینه علما بیان می‌کنند.

 آیت الله نوری همدانی یادآور شد: علما باید دو مرحله را در زندگی خود مورد توجه قرار دهند؛ مرحله اول، مرحله طلبگی و مرحله دوم مرحله عالم شدن است که هر کدام دارای ویژگی‌هایی است که باید به آن توجه شود.

معظم له گفت: علما برای تربیت طلاب همین دو عرصه را مورد توجه قرار داده اند؛ طلاب نیازمند خط مشی خاصی برای خدمت هستند؛ همچون کسانی که به میدان جنگ می‌روند باید با تجهیزات جنگی تمرین کرده و آشنا شوند تا در میدان نبرد با آن آلات و ابزار به نبرد بپردازند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: پس از طی دوران طلبگی می‌توانید به عنوان یک عالم و فقیه فعالیت داشته باشند؛ پرو بال ملائک خدا زیر پای طالبان علم قرار دارد؛ این تعبیر از تعابیر بلندی است که اهل بیت (ع) در خصوص تعلیم علم بیان کرده اند.

وی، اخلاص را اولین پیش نیاز طلب علم در حوزه دانست و گفت: طلاب باید با اخلاص تمام در حوزه گام بردارند؛ توفیقات الهی نیز با اخلاص ما مرتبط است؛ اگر کسی بخواهد همچون علمای بزرگی، چون شیخ طوسی باشد باید مخلص، همت‌مند و جدی و پرتلاش باشد.

آیت الله نوری همدانی یادآورشد: علامه امینی (ره)، علمایی را ذکر می‌کند که در راه اسلام به شهادت رسیدند که در این زمینه به ۱۲۱ نفر از قرن ششم به بعد اشاره دارد.

معظم له منظم بودن را یکی از مهمترین اصول طلبگی دانست و گفت: طلاب باید تمام فعالیت‌های خود را در قالب نظم بچینند و بر اساس آن عمل کنند.

این مرجع تقلید، ادبیات را از اصول تحصیل در حوزه دانست و تصریح کرد: بسیاری از طلاب تحصیلات خوبی دارند، ولی نمی‌توانند یک متن و کتاب بنویسند؛ سخن گفتن و نوشتن نیازمند ادبیات است و به همین جهت طلاب باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند.

وی افزود: سحرخیزی و تهجد و نماز شب از اصول حضور در حوزه است؛ معنویت، دل انسان را برای پذیرش علم و افکار عالی آماده می‌کند؛ امام علی (ع) ادای نماز شب و همنشینی با قرآن و روایات را از خصایص مهم علما بیان می‌کنند.

آیت الله نوری همدانی یادآورشد: اخلاق محوری در حوزه‌های علمیه بسیار مهم است؛ همه ما محتاج به معلم و متذکر اخلاق داریم؛ درس اخلاق در حوزه‌های علمیه بسیار مهم است؛ از مدیران حوزه می‌خواهیم که در این امر کوشا باشند؛ امام راحل در ۱۰ فراز در صحیفه نور خود به مسئولیت‌های مهم و موثر تاکید کرده است و به همین باید به این امر مهم و موثر یعنی برگزاری دروس اخلاق در حوزه اهتمام داشته باشیم.

معظم له، افزود: هر هفته باید دروس اخلاق با شکوه از حوزه ما پخش شود تا مردم بدانند که چه اصول اخلاقی را باید رعایت کنند؛ این دروس برای مردم نیز بسیار مهم است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: امام جواد (ع) بیان می‌فرمایند که تفقه [آموختن فقه] از همه چیز بالاتر است و هر کسی به هر مقام بالا می‌خواهد برسد باید از نردبان تفقه بالا برود؛ اگر طلاب می‌خواهند در آینده جامعه موثر باشند باید به مقام فقاهت برسند.

وی با ذکر این مطلب که اداره حوزه، بسیار مهم است، افزود: وظایف بزرگی بر عهده علما و بزرگان حوزه است؛ مدیران حوزه نیز در این زمینه وظایف سنگینی به عهده دارند.

آیت الله نوری همدانی در ادامه بر نقش اساتید در حوزه تاکید کرده و یادآورشد: استاد باید از نظر اخلاق و معنویت در درجه بالایی باشد؛ در روایات بیان شده است که معلمان باید پیش از تعلیم دیگران به خودسازی اخلاقی و معنوی بپردازند.

معظم له گفت: بنده از ابتدای حضور در حوزه خدمت بزرگانی، چون حضرات آیات حجت، بروجردی، امام راحل، داماد و... تلمذ کرده اند و دروس این بزرگان را نوشته و با خود همراه داشتم و از آن‌ها استفاده‌های بسیار کردم.

این مرجع تقلید تصریح کرد: در حالات عموی مرحوم آیت الله العظمی حجت، مرحوم آیت الله سید حسین کوه کمری، بیان شده که ایشان در یک مسجد، متوجه تدریس بسیار دقیق یک روحانی در گوشه مسجد شد و به همین جهت روز دوم و سوم نیز در درس ایشان شرکت کرد و ایشان را عالمی در سطح عالی یافت، به همین جهت وقتی بر منبر درس رفتند، بیان کردند که یک نفر در این جمع حاضر است که برای استادی از من لایق‌تر و ماهرتر است و به همین جهت ایشان را در جای خود می‌نشانم تا ایشان بر ما تدریس کنند و به همین جهت دست شیخ انصاری را گرفت.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *