مجازات خروج غیر قانونی از کشور برای حضور در مراسم اربعین حسینی چیست؟

15:05 - 23 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۹۴۴۸
قطعا با افرادی که بدون ثبت نام در سامانه سماح و بدون مدارک لازم قصد خروج از کشور را داشته باشند برخورد جدی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه جامعه ، هر ساله با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی سیل مشتاقان زیارت حرم امام حسین (ع) هم به سمت کربلا و کشور عراق راهی می‌شوند. خروج از کشور و ورود به کشور عراق دارای قوانینی است که بایستی از سوی همه رعایت شود و تخطی از این قوانین نیز برای زائران قاعدتا دارای عواقبی است.
به همین دلیل طی این سال‌ها همواره از زائران درخواست شده که بدون در دست داشتن مدارک معتبر به مرز مراجعه نکنند.

احمد محمدی فر، دبیر کل ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت و گو با خبرنگار گروه جامعه ، در پایخ به این سوال که اگر زائران مدارک مورد نیاز برای خروج از کشور را نداشته باشند با چه مجازاتی رو به رو میشوند؟ افزود: قطعا با افرادی که بدون ثبت نام در سامانه سماح و بدون مدارک لازم قصد خروج از کشور را داشته باشند برخورد جدی خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: این برخورد بسته به اینکه افراد در داخل خاک کشور دستگیر شوند و یا اینکه در داخل خاک عراق دستگیر شوند و بسته به قوانین دو کشور متفاوت است.

جریمه ورود غیرقانونی به کشور عراق

با توجه به حساسیت دولت عراق ورود به خاک این کشور بدون روادید یا بدون ثبت مهر ورود، به‌عنوان ورود غیرقانونی تلقی می‌شود و حداقل سه سال زندانی دارد، پس معطلی چندساعته پشت مرز بهتر از چند سال زندانی و یا چندین ماه معطلی است.

باید دقت و توجه شود که قبل از اتمام مدت روادید نسبت به خروج اقدام شود چرا که اقامت غیرمجاز، جریمه سنگینی در پی خواهد داشت یعنی جریمه زائران روز اول ۳۰ دلار و هر روز اضافی ۱۰ دلار خواهد بود.

در تفاهم‌نامه اربعین با عراق تاکید شده است که هیچ‌کسی بدون داشتن گذرنامه حق ورود به کشور عراق را ندارد و اگر کسی بدون گذرنامه وارد این کشور شد، در صورت دستگیری مجازات حبس در انتظار وی خواهد بود.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *