رؤسای قوه قضائیه وکیل آنلاین مجله حقوقی

فعال شدن پیمان نظامی منطقه‌ای آمریکا علیه ونزوئلا/کاراکاس: برای دفاع از خود آماده‎ایم

10:54 - 23 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۹۳۱۸
وزیر خارجه ونزوئلا در پی تصمیم آمریکا برای فعال سازی پیمان نظامی منطقه‎ای علیه کاراکاس می‎گوید که کشورش آماده مقابله با هرگونه تجاوز خارجی است.
واکنش کاراکاس به فعال شدن پیمان نظامی منطقه‌ای توسط واشنگتن/ برای دفاع از خود آماده ایمبه گزارش گروه بین الملل ؛ «جورج آرزا» می‎‎گوید که ونزوئلا آماده دفاع از خود در برابر هرگونه تجاوز خارجی است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه ونزوئلا در پی تصمیم واشنگتن مبنی بر فعال‎سازی پیمان نظامی منطقه‌ای موسوم به «تیار»، تاکید کرد "ونزوئلا برای دفاع از خود آماده است."

آرزا پس از دیدار با «میشل باچله» رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در کنفرانسی خبری گفت: "ما برای محافظت از خود آماده‎ایم. ما آماده مقابله هستیم. "

وی افزود: "هرگز به کسی اجازه نخواهیم داد به خاک ونزوئلا قدم بگذارد. ما امیدواریم چنین اتفاقی هرگز نیفتد، اما در صورت وقوع به آن پاسخ می‌دهیم. "

وزیر خارجه ونزوئلا ضمن غیرقانونی و خطرناک خواندن استناد مخالفان به پیمان تیار، گفت این تصمیم حاکی از آغاز به کار مکانیسم حمله به ونزوئلا است.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با طرح ادعای تلاش «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا برای "ایجاد درگیری" با کلمبیا، از ۱۰ کشور قاره آمریکا برای اجرای تیار دعوت کرد.

ونزوئلا ساعاتی پس از این اظهارات پمپئو ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا در فعال سازی پیمان تیار، آن را "میراث شرم آور نواستعماری" خوانده بود. دولت ونزوئلا همچنین استقرار نیرو‌های مازاد در مرز کلمبیا و برگزاری مانور در این منطقه را تلاش برای آمادگی در برابر هرگونه حمله خارجی در میانه تنش‌های کاراکس و «بوگوتا» اعلام کرد.

کاراکاس در پی اقدامات مشکوک و مداخله جویانه بوگوتا علاوه بر استقرار ۱۵۰ هزار نظامی در مرز‌های مشترک با کلمبیا، اقدام به برگزاری مانوری از ۱۰ تا ۲۸ سپتامبر (۱۹ شهریور تا ۶ مهر) در همین منطقه کرده است.

ونزوئلا از ژانویه ۲۰۱۹ و در پی اعلام ریاست جمهوری «خوان گوآیدو» سرکرده شورشیان ونزوئلایی با بحران سیاسی جدی مواجه شد. این بحران با حمایت آمریکا، کلمبیا و برخی از کشور‌های اروپایی از گوآیدو تشدید و منجر به چند کودتای نظامی ناکام علیه دولت قانونی این کشور شد.
 


ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *