تلاش برای کاهش اطاله دادرسی در دادگاه‌های تجدیدنظر استان اصفهان

16:27 - 21 شهريور 1398
کد خبر: ۵۴۹۰۶۴
دسته بندی: حقوق و قضا ، قضایی
رییس کل دادگستری استان اصفهان با تاکید بر ضرورت کاهش اطاله دادرسی گفت: با اقدامات انجام شده به زودی شاهد اتفاقات خوبی در بحث کاهش اطاله دادرسی در دادگاه‌های تجدیدنظر استان خواهیم بود.

تلاش برای کاهش اطاله دادرسی در دادگاه‌های تجدیدنظر استان اصفهانبه گزارش گروه حقوقی و قضایی ، آیین تکریم و معارفه رییس دادگستری شهرستان نطنز با حضور مسؤولان قضایی استان و حوزه‌های قضایی همجوار، امام جمعه، فرماندار، مسؤولان اداری، نظامی و انتظامی، خانواده معظم شهدا و عموم مردم شهرستان برگزار شد.

در این آیین محمدرضا حبیبی رییس کل دادگستری استان ضمن عرض تسلیت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله و یاران باوفای ایشان بیان داشت: نیت حضرت اباعبدالله از قیام که در ابتدای حرکت خود نیز به آن اشاره می‌کند تنها خدا بوده و حضرت در این راه تمام هستی خود را فدا می‌کند و اگر شاهد ماندگاری حرکت عاشورا پس از قرن‌ها هستیم دلیلش همین است.

وی افزود: اگر ما پس از قرن‌ها شاهد شکل گیری انقلاب اسلامی ایران هستیم، اگر مردم ما در برابر جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه ایستادگی می‌کنند، اگر شاهد آن هستیم که انقلاب ما از مرز‌های جغرافیایی فراتر رفته و منطقه را درنوردیده و امروز بحمدالله شاهد شکل گیری جریان مقاومت در منطقه با محوریت ولایت هستیم، تمامی این‌ها به برکت قیام عاشوراست.

عالیترین مقام قوه قضاییه در استان در ادامه با اشاره به انتصاب آیت اله رییسی به ریاست قوه قضاییه و تحولات صورت گرفته طی این مدت گفت: با توجه به اینکه پیش از این در قوه قضاییه حضور داشته اند با بدنه قوه قضاییه و نقاط ضعف و قوت آن آشنایی کامل داشته و به همین خاطر شاهد تسریع در فرایند تحول در قوه قضاییه هستیم.

وی کاهش اطاله دادرسی، صدور احکام متقنی که کمتر نقض بشود، کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی و توسعه فرهنگ صلح و سازش را از محور‌های اصلی تحول در قوه قضاییه اعلام کرد.

حبیبی در تشریح اقدامات صورت گرفته در راستای کاهش اطاله دادرسی در استان خاطرنشان کرد: در بحث اطاله دادرسی استان اصفهان جزء ۳ استانی است که با بحث تراکم پرونده علی الخصوص در دادگاه‌های تجدیدنظر مواجه است و ما شاهد آن هستیم که با وجودی که یک پرونده مراحل اولیه خود را در مدت زمان معمول سپری می‌کند، در مرحله تجدیدنظر خواهی ممکن است ۲ یا ۳ سال بماند.

رییس کل دادگستری استان اصفهان ادامه داد: یکی از دغدغه‌های اصلی کاهش زمان رسیدگی در دادگاه‌های تجدیدنظر استان بود و با عنایت به تصویب ۵۵ شعبه دادگاه تجدیدنظر و فعال بودن تنها ۳۱ شعبه، از ابتدا به دنبال فعال کردن ۱۰ شعبه دیگر بوده ایم.

وی تأکید کرد: برای فعال کردن این تعداد شعبه حداقل به ۲۰ قاضی باتجربه و کارکشته نیاز است که مستلزم جابجایی‌های زیادی در میان قضات استان بوده و بحمدالله با تلاش جهادی و شبانه روزی همکارانم این کار در حال انجام است.

رییس کل دادگستری استان اصفهان اعلام کرد: همچنین به دنبال استقرار چند شعبه دادگاه تجدیدنظر استان در کاشان هستیم که مردم این شهرستان و شهرستان‌های همجوار را از مراجعه به مرکز استان بی نیاز خواهد نمود.

وی در خصوص سایر محور‌های تحول در قوه قضاییه گفت: اتقان آراء مستلزم وجود وقت کافی برای تحقیق پیرامون پرونده و فرصت متناسب برای صدور حکم و محصول کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی است و کاهش ورودی پرونده نیز تا حدود زیادی با انجام اقدامات پیشگیرانه و توسعه فرهنگ صلح و سازش تحقق می‌یابد.

رییس کل دادگستری استان  اصفهان در پایان تأکید کرد: از همکاران خود در شورا‌های حل احتلاف می‌خواهم تمام همت خود را مصروف برقراری صلح و سازش کرده و کمتر به سمت صدور حکم بروند و از سایر نهاد‌های فرهنگی متولی نیز می‌خواهم تلاش خود را در جهت توسعه فرهنگ صلح و سازش دوچندان کنند.

گفتنی است در پایان این آیین از تلاش‌ها و خدمات صادقانه حسین فروزانفر تقدیر و با اعطای حکمی از سوی ریاست قوه قضاییه علیرضا علایی آرانی به سمت ریاست دادگستری شهرستان نطنز منصوب گردید.ارسال دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *